Katowice podejmują konkretne działania wsparcia wobec Ukraińców

25.02.2022Katowice dla Ukrainy

Zbiórka niezbędnych do życia artykułów, specjalne numery infolinii i adresy e-mailowe, baza pomocy zaoferowanej przez mieszkańców i przedsiębiorców - Katowice ruszyły z pakietem wsparcia dla mieszkańców Ukrainy. Pomoc udzielana będzie zarówno tym, którzy zdecydowali się opuścić rodzimy kraj, jak i tym, którzy na Ukrainie mimo wojny zdecydowali się zostać.

 

Fot. Kacper Jurkiewicz/WKatowicach.eu. Obywatele Ukrainy na Rynku w Katowicach

Katowice pomogą obywatelom Ukrainy

Wszyscy z niepokojem obserwujemy militarny atak Rosji na Ukrainę, naszego sąsiada zza wschodniej granicy. Eskalacja konfliktu, bez wątpienia, spowoduje napływ uchodźców szukających schronienia na terenie naszego kraju. Katowice wielokrotnie pokazywały, że każdy kto jest w potrzebie może znaleźć tu schronienie. Pomoc, w imieniu miasta, zadeklarował prezydent Katowic.

Pracownicy Urzędu Miasta Katowice nieustannie odbierają telefony od osób, które w jakiś sposób chciałyby wspomóc w tej trudnej sytuacji obywateli Ukrainy. Jestem dumny z tego, że katowiczanie są tak bardzo empatyczni w stosunku do naszych sąsiadów. mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic

Uruchamiamy cały szereg rozwiązań, dzięki którym wszelkie formy zadeklarowanej pomocy trafią do osób tego potrzebujących. Przede wszystkim, w porozumieniu z merem Lwowa, publikujemy listę najpotrzebniejszych artykułów. To takie rzeczy jak koce, odzież, środki higieny osobistej czy żywność z długą datą ważności. Zbiórki prowadzone są przez wszystkie szkoły na terenie Katowic. dodaje prezydent

Całodobowa infolinia

Działający od ub. roku przy ul. Młyńskiej 5 Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców uruchomił czynny całodobowo nr telefonu 539 696 888. Zarówno pod tym numerem, jak i pod  specjalnie utworzonym przez miasto adresem mailowym ukraina@katowice.eu, będzie można uzyskać wszelkie informacje dotyczące wsparcia, np. dowiedzieć się gdzie przygotowane zostały miejsca noclegowe czy jak uzyskać pomoc prawną. Aby informacja była powszechnie dostępna na terenie miasta, w tym przede wszystkim w takich miejscach jak dworce kolejowe, centra przesiadkowe czy przystanki komunikacji miejskiej, pojawią specjalne plakaty, na których będzie widniał numer czynnej całodobowo infolinii i podany wyżej adres mailowy.

Infolinię uruchomił także wojewoda śląski. + 48 32 207 79 01 - to numer, pod którym obywatele Ukrainy mogą uzyskać informacje na temat legalizacji pobytu.

Baza wsparcia „Katowice dla Ukrainy”

Od wczoraj, do Urzędu Miasta zgłaszają się firmy i osoby prywatne, które chcą udzielić wsparcia Ukraińcom, którzy znajdą schronienie w Katowicach. Dlatego wzorem działań z czasu pandemii, Katowice uruchamiają bazę wsparcia „Katowice dla Ukrainy”. Zgłoszenia będą przyjmowane mailowo - za pośrednictwem adresu pomocukraina@katowice.eu. Przedsiębiorstwa i osoby chcące okazać bezpłatną pomoc proszone są o wysłanie e-maila, zawierającego dane kontaktowe: telefon lub e-mail oraz krótką, hasłową informację o zakresie swojej oferty - tak by można ją było przypisać do jednej z odpowiednich kategorii: transport, noclegi, żywność, pomoc psychologiczna, pomoc medyczna, pomoc prawna i notarialna, oferty pracy, tłumacz. Pod ten sam adres e-mailowy zgłaszać się mogą osoby, które chcą zostać wolontariuszami. W szczególności poszukiwane są osoby mówiące po ukraińsku. Listy przekazane zostaną Fundacji In Corpore, która prowadzi Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców w Katowicach oraz Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Katowicach. Te instytucje będą docierały z pomocą do potrzebujących.

Zbiórka rzeczy i środków finansowych

Dla chętnych uruchomiona została także zbiórka artykułów niezbędnych do życia. Te przynosić można do katowickich szkół. Rusza także zbiórka datków na rzecz Ukraińców. Pieniądze można wpłacać na konto Fundacji In Corpore. Numer konta to 02109020110000000115111518 - Santander Bank z dopiskiem „Pomoc dla Ukrainy”.

Na pomoc psychologiczną mogą liczyć uczniowie katowickich szkół, pochodzący z krajów dotkniętych konfliktem. Objęci nią, w razie konieczności, mogą zostać także inny obywatele Ukrainy.

Każda forma pomocy jest teraz na wagę złota. W Urzędzie Miasta postaramy się także pomóc w wypełnianiu niezbędnych dokumentów i formularzy. mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic

Inicjatywa Rady Miasta Katowice

Od czwartku deklaracje wsparcia dla Ukrainy płyną z całych Katowic. Wyraz temu dali mieszkańcy miasta, którzy przyszli na katowicki Rynek i zamanifestowali swoje wsparcie dla narodu ukraińskiego.

Solidarność z mieszkańcami Ukrainy chcą wyrazić także katowiccy radni, którzy w tym celu przygotowali projekt oświadczenia Rady Miasta Katowice w sprawie solidarności z mieszkańcami Ukrainy wobec agresji Federacji Rosyjskiej. W dokumencie możemy przeczytać:

„W imieniu mieszkańców miasta Katowice wyrażamy sprzeciw wobec militarnej napaści Rosji na Ukrainę. Ten agresywny atak wobec naszego najbliższego sąsiada jest naruszeniem integralności terytorialnej suwerennego państwa. Jako Radni Miasta Katowice wyrażamy solidarność z Ukrainkami i Ukraińcami, którzy mieszkają w Katowicach. Wielu z nich od dawna postanowiło związać swoje życie z naszym miastem. Bardzo wielu prowadzi tu swoją działalność gospodarczą. Cieszymy się również, że w naszym mieście niemal na każdym kroku możemy spotkać młodych Ukraińców, którzy przyjechali na Śląsk, do Katowic, aby studiować na naszych uczelniach (…) Rada Miasta Katowice w imieniu mieszkańców naszego miasta przekazuje naszym przyjaciołom i partnerom z Ukrainy słowa solidarności i przyjaźni. A w razie potrzeby również pomocy. W imię wolności i pokoju.”

Projekt to inicjatywa klubów radnych Rady Miasta Katowice i będzie procedowany na najbliższej sesji - 3 marca.

W ramach solidarności z Ukrainą od dzisiaj plac Kwiatowy będzie podświetlony na niebiesko-żółto.

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Format Pobierz
Kategoria: Pliki
Lista potrzebnych rzeczy dla obywateli Ukrainy.docx
docx 112.29KB

Zobacz także

Katowice ruszają ze zbiórkami dla mieszkańców Ukrainy
Katowice ruszają ze zbiórkami dla mieszkańców Ukrainy
Katowice dla Ukrainy

Katowice ruszają ze zbiórkami dla mieszkańców Ukrainy

Dziś wszyscy jesteśmy Ukraińcami! Uniwersytet Śląski solidaryzuje się z Ukrainą
Dziś wszyscy jesteśmy Ukraińcami! Uniwersytet Śląski solidaryzuje się z Ukrainą
Katowice dla Ukrainy

Dziś wszyscy jesteśmy Ukraińcami! Uniwersytet Śląski solidaryzuje się z Ukrainą

"Nasze rodziny są w pułapce" - mówi Anastasia Alfiorova, ukraińska artystka mieszkająca na Śląsku. Dramatyczna relacja ze wschodniej Ukrainy
"Nasze rodziny są w pułapce" - mówi Anastasia Alfiorova, ukraińska artystka mieszkająca na Śląsku. Dramatyczna relacja ze wschodniej Ukrainy
poza Katowicami

"Nasze rodziny są w pułapce" - mówi Anastasia Alfiorova, ukraińska artystka mieszkająca na Śląsku. Dramatyczna relacja ze wschodniej Ukrainy

do góry