Spółki miejskie z Katowic pomagają uchodźcom z Ukrainy

Kacper Jurkiewicz
21.03.2022w Katowicach

Tysiące uchodźców przybywają każdego dnia pociągami do Katowic. Ludzie, którzy wczoraj mieli normalne życie, dziś koczują w obcym mieście, nie wiedząc, co dalej, często bez najpotrzebniejszych rzeczy. Dlatego wiele spółek miejskich wykorzystuje swoje zasoby, aby nieść pomoc poszkodowanym przez tę wojnę. Miasto okazuje swoją solidarność również poprzez symbole - naklejki, plakaty, wstążki, które można dostrzec w otoczeniu.

Fot. KAW. MPGK solidaryzuje się z obywatelami Ukrainy

Spółki miejskie solidarne z Ukrainą

Obwatele Ukrainy uciekają przed wojną z Rosją. Wielu z nich przybywa do Katowic, by tutaj znaleźć bezpieczne schronienie. Wiele firm i instytucji zajęło jednoznaczne stanowisko w tym konflikcie, opowiadając się po stronie zaatakowanego kraju i angażując własne zasoby, aby pomóc.

PKM pokazuje swoje wsparcie poprzez symboliczne naklejki, które znalazły się w autobusach jeżdżących na trasach w mieście. Łącznie wszystkie 250 pojazdów zostanie w ten sposób oznaczonych.

W tym trudnym czasie każde wsparcie dla obywateli Ukrainy jest potrzebne. Mamy nadzieję, że ten symboliczny gest spowoduje, że trafiający do nas Ukraińcy poczują się choć trochę lepiej w tej sytuacji, zobaczą naszą solidarność. mówi prezes PKM Katowice, Roman Urbańczyk

Naklejki, które znalazły się na autobusach nawiązują kształtem do symbolu Katowic, którym jest dwuwarstwowe serce. W ramach wsparcia kolorowe elementy zostały zastąpione przez kolory ukraińskiej flagi - niebieski i żółty. Logo zostało także wzbogacone o napis ,,Jesteśmy z Wami!!!" w języku polskim i ukraińskim. Ten symboliczny gest poparcia będą mogli zobaczyć nie tylko pasażerowie, ale także inni - kierowcy i piesi, którzy będą mijać katowickie autobusy. Oprócz autobusów również pojazdy MPGK zostały graficznie oznaczone symbolem zwycięstwa z napisem ,,Solidarni z Ukrainą”.

Miasto Katowice aktywnie włącza się w pomoc Ukrainie - organizujemy zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy, mamy punkty recepcyjne dla przyjeżdżających, planujemy np. także zajęcia dla dzieci. Oprócz tych wszystkich działań równie ważne jest budowanie świadomości i sprawienie, żeby Ukraińcy poczuli, że nie są sami. Dlatego istotne są także takie symboliczne działania - właśnie w postaci naklejek czy plakatów. Działamy na wielu frontach i jesteśmy przygotowani na dalszą pomoc. podsumowuje prezydent Katowic, Marcin Krupa

Katowice w kolorach żółto-niebieskich

Także Miejski Zarząd Ulic i Mostów zadbał, aby w przestrzeni publicznej temat Ukrainy był widoczny. Jednym z działań było oklejenie barwami ukraińskimi lamp stojących przy Placu Kwiatowym w centrum miasta. Przy centrach przesiadkowych tło ekranów i tablic zostało zmienione również na kolory niebieski i żółty. Dodatkowo na znakach powitalnych przy wjazdach do miasta zasłonięto wyrażenia w języku rosyjskim. MZUiM na bieżąco reaguje pod względem oznakowania obiektów, z których korzystają uchodźcy - przykładem jest szlak komunikacyjny między Międzynarodowym Dworcem Autobusowym a dworcem PKP.

Pomoc medyczna dla Ukraińców

Podejmowane są również działania w Szpitalu Murcki, który wspólnie z samorządem studenckim wydelegował wolontariuszy posługujących się językiem ukraińskim, by w razie potrzeby mogli obsługiwać pacjentów, którzy nie mówią po polsku. Od wybuchu konfliktu obywatele Ukrainy przekraczający granicę mogą korzystać z prawa do leczenia na takich samych zasadach jak obywatele Polski. Oznacza to, że uzyskają pomoc w każdej placówce, która ma podpisany kontrakt z NFZ.

Fot. KTBS. Zbiórka darów w TBS

Dary materialne i miejsca noclegowe

Osoby, które przyjeżdżają do Katowic z terenu objętej wojną Ukrainy, mogą skorzystać z kilku miejsc noclegowych, które koordynuje MOSiR. Znajdują się one w ośrodku sportowym Kolejarz, przy ul. Józefowskiej oraz na terenie campingu 215 (Dolina Trzech Stawów). Pracownicy samodzielnie prowadzą obsługę tych punktów, w których zapewniają wyżywienie, miejsca zabaw dla dzieci, obsługę informacyjną.

Wśród spółek, które pomogły zorganizować miejsca dla uchodźców, znajduje się także ZUO, który brał udział w przygotowaniu miejsc na terenie Fabryki Porcelany. Wśród podjętych działań był także m.in. zakup kuchenki do gotowania. Miejsca noclegowe znajdą się również w akademiku przy ul. Franciszkańskiej. MZUiM pracuje nad odpowiednim oznakowaniem, a Zakład Zieleni Miejskiej przygotowuje jego otoczenie. Spółka oddelegowała również dwa samochody do obsługi transportów z darami, a dwie osoby pomagają w ich koordynacji w magazynie.

W centrach logistycznych aktywny udział w rozładowywaniu i rozdziale przywożonych rzeczy biorą przedstawiciele wielu spółek - m.in. pracownicy KZGM, TBS czy MPGK. Katowicki TBS również postanowił zakupić dary dla uchodźców - środki higieny osobistej, żywność długoterminową oraz instant, w tym także specjalne posiłki dla dzieci, nowe ubrania, koce, baterie. Jeden pracownik ma tygodniowy dyżur w magazynie segregującym, a w kolejnym tygodniu następuje zmiana na inną delegowaną osobę.

MOSiR współpracuje przy koordynacji prac związanych z funkcjonowaniem magazynów. Jeden zlokalizowany jest przy ul. Miedzianej - stąd dary są rozładowywane, segregowane, pakowane i przewożone do miejsc, w których są potrzebne. Natomiast na terenie Ośrodka Tenisowego przy Szopienickiej znajduje się magazyn, w którym uchodźcy mogą otrzymać m.in. ubrania i drobne rzeczy do użytku codziennego.

Nie mniej istotny jest problem pojawiających się podczas zbiórek odpadów. MPGK koordynuje ich wywóz z instytucji i od osób prywatnych m.in. współpracuje ze wszystkimi punktami pomocowymi miasta Katowice, służbami wojewody śląskiego, Caritas Archidiecezji Katowickiej, Ochotniczymi Strażami Pożarnymi.

Bardzo często także sami pracownicy organizują wewnętrzne zbiórki potrzebnych dla uchodźców rzeczy. W MPGK odbywa się zbiórka pieniężna. Zarząd firmy zadeklarował, że zebrana kwota zostanie podwojona. Dzięki temu każdy może dołożyć swoją cegiełkę w tej wielkiej akcji pomocy.

Zajęcia dla dzieci z Ukrainy

W ramach pomocy również baseny na Burowcu i Brynowie zadeklarowały chęć pomocy ukraińskim dzieciom. Łącznie 160 chętnych będzie mogło skorzystać z zajęć pływackich. Zapisy koordynuje Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Katowice.

Zobacz także

Koło na start! Rusza zbiórka rowerów i hulajnóg dla uchodźców z Ukrainy
Koło na start! Rusza zbiórka rowerów i hulajnóg dla uchodźców z Ukrainy
w Katowicach

Koło na start! Rusza zbiórka rowerów i hulajnóg dla uchodźców z Ukrainy

Odri i Netali nagrały klip z katowickim studiem. Przejmujące obrazy zniszczonych miast Ukrainy
Odri i Netali nagrały klip z katowickim studiem. Przejmujące obrazy zniszczonych miast Ukrainy
Katowice dla Ukrainy

Odri i Netali nagrały klip z katowickim studiem. Przejmujące obrazy zniszczonych miast Ukrainy

Sierżant Agata Tatar nową dzielnicową w Katowicach
Sierżant Agata Tatar nową dzielnicową w Katowicach
w Katowicach

Sierżant Agata Tatar nową dzielnicową w Katowicach

do góry