Bytom i Chorzów dla Ukrainy. Kupiono ambulans, kolejny tir wypełniony darami

Kamil Zatoński
01.03.2022poza Katowicami

Bytom i Chorzów pomagają Ukrainie. W Bytomiu, dzięki zbiórce mieszkańców, udało się zakupić ambulans dla Drohobycza. W Chorzowie już kolejny tir został zapełniony darami. 

Fot. UM Bytom. Ambulans, na który pieniądze zebrali mieszkańcy Bytomia

Bytom dla Ukrainy

Bytomianie po raz kolejny pokazali, że można na nich liczyć. W kilka dni udało się zorganizować zbiórkę i zakupić wart 37 tys. zł ambulans. Dzięki darowiznom od mieszkańców, Fundacja Petralana zakupiła specjalistyczny ambulans z wyposażeniem dla miasta partnerskiego Bytomia - Drohobycza. Ambulans pełen środków opatrunkowych i leków wyjechał na przejście graniczne, gdzie prezydent Bytomia Mariusz Wołosz przekazał go merowi Drohobycza - Tarasowi Kuczmie.

Dziękuję wszystkim mieszkańcom Bytomia, a także każdemu kto wsparł zbiórkę na rzecz zakupu ambulansu dla naszego miasta partnerskiego Drohobycza. Podziękowania kieruję również do Fundacji Petralana, która odpowiedziała na naszą prośbę i w ekspresowym tempie uruchomiła zbiórkę na rzecz zakupu ambulansu niezbędnego na Ukrainie.

mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia

Chcemy, aby jak najszybciej ambulans z wyposażeniem, zaopatrzeniem w leki i artykuły medyczne trafił do Drohobycza, dlatego po jego zakupie i przeglądzie technicznym natychmiast wyjechaliśmy w stronę polsko-ukraińskiej granicy, gdzie przekazaliśmy go merowi Drohobycza.

podkreśla prezydent Mariusz Wołosz

W bytomskiej fabryce mineralnej wełny skalnej Petralana oraz w koksowni MMG od lat ramię w ramię z Polakami pracują Ukraińcy. W obliczu trwającej wojny nie tylko zorganizowaliśmy zbiórkę na ambulans, ale także zaoferowaliśmy miejsca pracy dla uchodźców.

mówi Wojciech Greczkowicz, prezes Fundacji Petralana

Na pomoc mieszkańcom Drohobycza i innych miast ukraińskich

Przypomnijmy, że o ambulans dla Drohobycza poprosił mer tego miasta Taras Kuczma w rozmowie z prezydentem Bytomia Mariuszem Wołoszem. W piątek, 25 lutego ruszyła zbiórka zorganizowana wspólnie przez Miasto Bytom i Fundację Petralana, dzięki której udało się zebrać ponad 50 tys. 503 zł, które przeznaczono na zakup ambulansu. W akcję włączyli się oczywiście mieszkańcy Bytomia, którzy nie tylko aktywnie wsparli zbiórkę, ale nadal przynoszą do lokalu w Bytomiu niezbędne artykuły, leki oraz sprzęt, które trafią również do Drohobycza.

Fundacja Petralana nadal prowadzi zbiórkę pieniędzy na rzecz pomocy Ukrainie. Dochód ze zbiórki zostanie przekazany na zakup niezbędnych leków i środków opatrunkowych dla mieszkańców Ukrainy. Wszystkich, którzy chcą wziąć udział w zbiórce prosimy o dokonywanie wpłat na konto Fundacji PETRALANA w PKO Banku Polskim na konto 25 1020 2313 0000 3802 0531 2709 z dopiskiem „Pomoc Ukrainie”.

Przypominamy także, że lokal w Bytomiu nadal prowadzi zbiórkę lekarstw przeciwgorączkowych, przeciwbólowych, na przeziębienia i biegunkę, szczególnie dla dzieci. Prosimy o lekarstwa nowe, nieotwarte, które można przynosić do lokalu w Bytomiu przy pl. Jana III Sobieskiego.

Chorzów dla Ukrainy

Zbiórka darów dla Ukrainy w Chorzowie rozpoczęła się w sobotę. Aktualnie skompletowanych zostało już ponad 60 palet pełnych najpotrzebniejszych rzeczy. Rozmiary akcji już teraz przeszły najśmielsze oczekiwania, dlatego wszelkie dary zbierane w Centrum Integracji Międzypokoleniowej składowane są następnie w centrum logistycznym, gdzie oczekiwać będą na wyjazd do Ukrainy.

Dary wciąż do nas napływają, dlatego spodziewamy się że dziś przekroczymy liczbę palet równą możliwości pełnego załadowania 3 naczep tirów. Korzystamy przy tym z uprzejmości firm, które na terenie Chorzowa mają swoje ogromne hale.

mówi Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa

Akcja pomocowa prowadzona będzie w Chorzowie do piątku 4 marca. Dary przekazywać można w godzinach 8:00-19:00 do Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7. Stamtąd posegregowane przedmioty (ubrania, artykuły higieniczne i medyczne) trafiają do centrum logistycznego w Chorzowie Batorym, gdzie profesjonalnie pakowane są pod kątem transportu TIR-ami. Kiedy tylko uzyskane będą wszystkie potrzebne pozwolenia, transport ruszy do Ukrainy, a dokładnie do Tarnopola - miasta partnerskiego Chorzowa.

Zobacz także

13-latek z Chorzowa odnalazł się cały i zdrowy. Szukała go rodzina i policja
13-latek z Chorzowa odnalazł się cały i zdrowy. Szukała go rodzina i policja
poza Katowicami

13-latek z Chorzowa odnalazł się cały i zdrowy. Szukała go rodzina i policja

do góry