Co dalej z koleją dużych prędkości w ramach CPK w województwie śląskim? W Katowicach odbyło się posiedzenie specjalnego zespołu

Kolej dużych prędkości w Polsce powstanie, jednak założenia realizacji projektu CPK zmieniły się i mają być „urealnione” – tak w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach zapewniali przedstawiciele władz regionalnych i przedstawiciel rządu - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Piotr Malepszak.
Co dalej z CPK w województwie śląskim?
"Linia dużych prędkości związana z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego ma nie być wyłącznie koleją dojazdową do lotniska w Baranowie, ale ma być dogodnym połączeniem między miastami dla mieszkańców naszego regionu" – zapowiada w czasie specjalnego briefingu prasowego poświęconego budowie CPK, marszałek województwa śląskiego. Spotkanie z przedstawicielami mediów odbyło się w piątek, 14 marca, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Wziął w nim udział także m.in. wojewoda śląski Marek Wójcik i podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak. Tego dnia w Katowicach odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu w Urzędzie Marszałkowskim dot. CPK.
Dziś z wysokich obłoków schodzimy na ziemię. Urealniamy to, co kiedyś zostało zaprojektowane. Urealniamy ten projekt po to, by z tej nowej linii kolejowej korzystali mieszkańcy naszego województwa, naszych miast i miasteczek. Chcemy skrócić czas dojazdu z Rybnika, Żor, Mikołowa, Wodzisławia – do Katowic, by połączyć także Jastrzębie-Zdrój. Chcemy, by po tych torach jeździły pociągi Kolei Śląskich i woziły ludzi do pracy, szkoły, na zakupy. podkreślał marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa
Przedstawiciele władz samorządowych i centralnych podkreślali, że dwie spółki odpowiedzialne za budowę infrastruktury kolejowej w Polsce, w końcu weszły na drogę współpracy. Chodzi o spółki PKP PLK oraz CPK.
Efektem tego jest spójny projekt, który przyniesie efekt regionalny dla ponad 100 pociągów dobowo na odcinku od Katowic-Piotrowic do Mikołowa, ale także dalej, w kierunku sprawnego połączenia z Katowicami tych miast, które jeszcze dobrego połączenia kolejowego nie mają. To ma być kolej częściowo dalekobieżna, ale głównie będzie to kolej regionalna, bo takiej potrzebujemy. Ten projekt ma wartość ponad 10 mld zł. mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak
W czasie konferencji podkreślano, że transport kolejowy jest kluczowy dla tak silnie zurbanizowanego regionu, jak województwo śląskie. Politycy mówili także o wartości połączenia kolejowego z siecią kolejową w Czechach, dzięki której będzie się wpisywać w większą sieć kolei w Europie.
Przedstawiciele władz województwa śląskiego wyrazili nadzieję, że zracjonalizowany projekt będzie uwzględniać potrzeby i obawy mieszkańców województwa śląskiego. Zapewniano, że projekt kolei CPK nie będzie budowany „na ludzkiej krzywdzie”. Radni Sejmiku Województwa Śląskiego zapewniają, że będą czuwać nad prawidłowością przebiegu budowy nowych linii kolejowych.
Jak podkreślano, przy realizacji tego typu projektów liniowych nie da się uniknąć wyburzeń budynków. Jak podkreślał podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury do tej pory zredukowano ilość budynków przeznaczonych do wyburzenia o ok. 30% względem pierwotnych planów, jednak te liczby wciąż mogą się zmieniać.
Zobacz także

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego wypracowała wspólne stanowisko wobec unijnego Zielonego Ładu
!["Nie dla CPK!". Protest przeciwko Kolei Dużych Prędkości odbył się w Katowicach [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-03/CPK__32__mini.jpg)
"Nie dla CPK!". Protest przeciwko Kolei Dużych Prędkości odbył się w Katowicach [Zdjęcia]
![W Sejmiku Województwa Śląskiego o CPK. "Trzeba zatrzymać te szkodliwe działania" [Wideo]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2023-11/CPK_Sejmik__3__mini.jpeg)
W Sejmiku Województwa Śląskiego o CPK. "Trzeba zatrzymać te szkodliwe działania" [Wideo]

Połączenie Katowice-Ostrawa. Protest przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim "Stop CPK!"
