Fest Festival wydał nowe oświadczenie. "Decyzja o upadłości była przedwczesna"

Redakcja WKATOWICACH.eu
09.08.2023poza Katowicami

Tego nie spodziewał się chyba nikt. Tegoroczny Fest Festival nie odbędzie się. Mimo że przygotowania do imprezy już trwały w Parku Śląskim, okazało się, że festiwal zostanie odwołany. Organizatorzy potwierdzili tę zaskakującą informację. Oświadczyli, że spółka zbankrutowała. Kilka dni później organizatorzy wydali drugie oświadczenie, gdzie informują, że decyzja o upadłości była przedwczesna.

Przygotowania do Fest Festival 2023

Kolejne oświadczenie Fest Festivalu. Spółka jednak nie ogłasza upadłości?

Właśnie w tej chwili powinniśmy otwierać bramy festiwalu dla pierwszych gości tegorocznej edycji FESTa. Niestety, w tym roku nie będzie nam dane spotkać się w Parku Śląskim. Jesteśmy głęboko przejęci tym, że nie sprostaliśmy Waszym oczekiwaniom. Robimy wszystko co w naszej mocy, żeby naprawić zaistniałą sytuację i wziąć odpowiedzialność za nasze błędy. W związku z tym postanowiliśmy, że decyzja o upadłości była przedwczesna i przygotowujemy się do procesu restrukturyzacji, z nadzieją na odzyskanie Waszego wsparcia i zaufania.

Podjęliśmy decyzję o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego - postępowania o zatwierdzenie układu, który ma doprowadzić do przywrócenia możliwości regulowania zobowiązań. Część z Was otrzymała już zwrot za bilety. Jednak jeśli pośrednik (platforma), za pośrednictwem którego kupiliście karnety odmówił Wam zwrotu pieniędzy, wypełnijcie formularz dostępny na stronie https://festfestival.pl/odwolanie/.

Restrukturyzacja pozwoli nam również na negocjacje z potencjalnymi partnerami, którzy mogliby nas wesprzeć finansowo i przejąć organizację kolejnych edycji wydarzenia. Jesteśmy świadomi, że proces restrukturyzacji nie będzie łatwy, ale będziemy z całych sił dążyć do zakończenia go z sukcesem.

Ostatnie dni dały nam czas na przeanalizowanie sytuacji i wyciągnięcie wniosków. Otrzymaliśmy wiele słów wsparcia od naszych fanów, co daje nam siłę do działania.
Będziemy Was informować o kolejnych krokach w sprawie.

Komentarz w sprawie FEST Festiwal 2023 - radczyni prawna Monika Chylak

Większość platform sprzedających bilety na wydarzenia działa jako agent i wyłącznie pośredniczy w zawarciu umowy między klientem a organizatorem wydarzenia, stąd wiele osób obawia się, że dochodzenie zwrotu środków nadal w dużej mierze zależne będzie od organizatora - spółki Fest Festival sp. z o.o.

Sytuacja jest niejasna, ponieważ regulaminy platform zawierają nieścisłe postanowienia.

Niektóre z nich wskazują, że w przypadku odwołania koncertu zwrócą pieniądze klientom, a w innych miejscach wyłączają swoją odpowiedzialność za działania organizatora.

Dużo zależy od tego, gdzie został kupiony bilet. Różne strony mają różne regulaminy. Pamiętajmy, że nie wszystko to, co w regulaminie, musi być zgodne z prawem. Mamy rejestr klauzul niedozwolonych, gdzie wpisywane są klauzule stosowane w regulaminach, które UOKiK uznaje za niezgodne z prawem.

Myślę, że przed nami ciekawa dyskusja na temat tego jaką rolę odgrywa pośrednik przy zakupie takich usług jak bilety na festiwale muzyczne oraz jak powinna kształtować się odpowiedzialność dystrybutorów w przyszłości.

Możliwe, że platformy będą chciały uniknąć ryzyka i medialnej nagonki, wobec czego zdecydują się na wypłaty niezależnie od organizatora.

E-bilet wydał już komunikat, zgodnie z którym zobowiązał się do zwrotu pieniędzy.

"Fest Festival 2023 został odwołany. Jeśli kupiłeś bilety na eBilet.pl wkrótce zwrócimy Ci pieniądze. Może to zająć do 14 dni - zazwyczaj to nie dłużej niż 3 dni robocze. Zwrot całości wypłaconych środków nastąpi automatycznie - nie musisz podejmować żadnych dodatkowych działań".

Pamiętajmy również, że możemy spróbować odzyskać pieniądze za pośrednictwem procedury chargeback. W tym celu należy skontaktować się z bankiem, z którego dokonaliśmy płatności.

Kontakt:

Komentarz w sprawie FEST Festiwal 2023-radczyni prawna Dominika Demkowicz-Sukienik

Kilka dni temu organizator FEST Festivalu poinformował, że wszczęto procedurę upadłościową - dla tych wszystkich, którzy kupili bilety oznacza to, iż muszą od tej pory uważnie śledzić doniesienia medialne. W przypadku ogłoszenia upadłości organizatora FEST Festivalu, nabywcy biletów w celu odzyskania środków powinni zgłosić swoją wierzytelność do syndyka wyznaczonego w postępowaniu upadłościowym. Termin na zgłoszenie wierzytelności wynika z postanowienia o ogłoszeniu upadłości i co do zasady wynosi on 30 dni od dnia obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości. Zgłoszenie takie jest nieodpłatne, jednak w przypadku niedotrzymania terminu, syndyk wezwie do uiszczenia opłaty, która wynosi obecnie ponad tysiąc złotych, a w przypadku jej nieuiszczenia, zgłoszenie wierzytelności jest zwracane i nie wywołuje żadnych skutków.

Co istotne, postępowania upadłościowe obecnie prowadzone są za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowy Rejestr Zadłużonych - https://krz.ms.gov.pl/. W Portalu Publicznym KRZ po wpisaniu numeru KRS organizatora FEST Festivalu będzie można sprawdzić, na jakim etapie znajduje się postępowanie upadłościowe i czy już ogłoszono upadłość. Należy pamiętać, że zgłoszenia wierzytelności również dokonuje się, poza nielicznymi wyjątkami, za pośrednictwem systemu KRZ. Wymagane jest założenie konta w tym systemie.

Nie znając dokładnej sytuacji majątkowej i prawnej organizatora FEST Festivalu nie można określić stopnia zaspokojenia wierzycieli tj. tego, jakie kwoty będą mogli odzyskać festiwalowicze. Jedno jest jednak pewne, bez zgłoszenia wierzytelności, nie odzyskają żadnych środków.

W Parku Śląskim cały czas trwa sprzątanie po tym, co zostało przygotowane do Fest Festivalu 2023. 

13 zdjęć

Demontaż sceny i namiotów FEST Festival

Wcześniej pisaliśmy:

FEST Festival 2023 odwołany

Park Śląski już od kilku dni był przygotowywany na jeden z największych festiwali muzycznych w naszym regionie. Organizatorzy prezentowali line up, miłośnicy festiwalowej atmosfery już od dawna mieli zakupione karnety. Jednakże na kilka dni przed startem FEST Festivalu okazało się, że... FEST Festivalu nie będzie. Impreza miała się odbyć między 9 a 13 sierpnia, więc jej odwołanie ogłoszono zaledwie 5 dni przed planowanym początkiem festiwalu.

Informacje o tym, jakoby popularny festiwal w Parku Śląskim miał się w tym roku nie odbyć, pojawiły się w piątek, 4 sierpnia, przed południem. Festiwalowicze chcieli kupić jeszcze bilety, pytali w komentarzach i plotki o odwołaniu. Nie dostali jednak żadnej informacji.

Na miejsce udała się nasza reporterka. Tam nieoficjalnie usłyszała, że wkrótce rozpocznie się demontaż sceny i pozostałych elementów przygotowanych na festiwal. 

Niepewność trwała niemal cały dzień. Organizatorzy nie podawali żadnego oficjalnego komunikatu. Do sprawy odniósł się chorzowski Urząd Miasta, jednak poinformował, że nie posiada informacji dotyczących odwołania festiwalu i nie ma kontaktu z jego organizatorami. W internecie rozpętała się prawdziwa burza. Co rusz pojawiały się nieoficjalne i niepotwierdzone informacje dotyczące przyszłości imprezy w Parku Śląskim. 

Fest Festival to jedno z największych wydarzeń odbywających się w naszym kraju. Z pewnością wydarzenie przyciągało tysiące ludzi nie tylko z całej Polski. Dzięki temu nasze miasto zyskało na rozpoznawalności. Dlatego niezmiernie ubolewamy, że po trzech udanych edycjach festiwalu, tegoroczny Fest Festival w Parku Śląskim się nie odbędzie. przekazał komunikat miasta rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie, Łukasz Adamczyk

W końcu organizatorzy FEST Festivalu odnieśli się do nieoficjalnych doniesień. Oświadczenie pojawiło się o godzinie 20:30 na Facebooku Fest Festivalu. Po kilku minutach zostało usunięte. Mamy je w całości.

O godzinie 21:37 FEST ponownie dodał oświadczenie na swoje media społecznościowe i stronę internetową.

Oświadczenie organizatorów Fest Festivalu 2023

Dzisiejszy dzień jest najbardziej bolesnym dniem w historii FEST Festivalu.

Z ogromnym bólem serca musimy poinformować Was, że niestety w tym roku jesteśmy zmuszeni odwołać festiwal i nie będziemy mogli razem spędzić tych pięknych chwil w Parku Śląskim.

Nasz Festiwal znajdował się w fazie dynamicznego rozwoju, a jego frekwencja rok do roku rosła o ponad 30%. Taki dynamiczny rozwój pozwolił nam zakładać, że ten rok będzie równie dobry. Cieszyliśmy się z tego i właśnie pod taki wzrost frekwencji tworzyliśmy tegoroczna edycję. Niestety, pomimo ogromnego wsparcia od wielu naszych partnerów i sponsorów, tegoroczny kryzys w branży eventowo-rozrywkowej znacząco zmniejszył sprzedaż biletów, powodując, że nasze szacowanie było błędne. Na dzień dzisiejszy liczba uczestników osiągnęła niewiele ponad 50% planowanej frekwencji, czyniąc organizację FEST Festivalu niemożliwą do zrealizowania w tym roku.

W ostatnich kilku tygodniach robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby poradzić sobie z nową sytuacją. Wykorzystaliśmy wszystkie posiadane fundusze na organizację wydarzenia i konieczne do rozpoczęcia jego montażu. Przez ostatnie miesiące prowadziliśmy rozmowy z instytucjami publicznymi, sponsorami i funduszami, aby pozyskać dodatkowe finansowanie na tegoroczną edycję. Zredukowaliśmy koszty i dywersyfikowaliśmy kanały promocyjne. Żadne z tych działań nie przyniosło oczekiwanych efektów i nie zabezpieczyło finansów przed zbliżającym się wydarzeniem. Walczyliśmy o nasze ponowne spotkanie ze wszystkich sił i do ostatniej chwili. Jesteśmy niezmiernie zasmuceni i przepraszamy za to niepowodzenie wszystkich Was, którzy nam zaufali i wspierali nas przez ostatnie lata. Jednocześnie dziękujemy artystom, sponsorom, partnerom, wykonawcom i wolontariuszom oraz wszystkim zaangażowanym w tworzenie FEST Festivalu, a także Wam - festiwalowiczom, którzy przede wszystkim tworzyli atmosferę tego pięknego wydarzenia.

Pierwsza edycja FEST Festivalu miała swoje miejsce w 2019 roku, już wtedy osiągając frekwencję 16 000 osób każdego dnia wydarzenia, co uplasowało festiwal w grupie największych wydarzeń muzycznych w Polsce. Jak się później okazało, był to najtrudniejszy okres w historii na rozpoczęcie nowej inicjatywy festiwalowej w naszym kraju.

Każdy nowy projekt tego typu potrzebuje kilku lat, aby osiągnąć próg swojej rentowności. W naszym przypadku ostatnie edycje festiwalu były finansowane z bieżącej działalności, wpłat własnych właścicieli, pożyczek od firm zewnętrznych. Mimo czterech lat wysiłków, projekt nie otrzymał odpowiedniego wsparcia ze strony jednostek publicznych, co znacznie utrudniło jego organizację.

Nasza inicjatywa spotkała się dodatkowo z wieloma przeciwnościami. W 2020 roku musieliśmy odwołać drugą edycję wydarzenia z powodu pandemii, a w 2021 roku działaliśmy w restrykcyjnych warunkach związanych z COVID-19. W 2022 roku spotkała nas kolejna trudność - wojna u naszych sąsiadów i ogromna inflacja spowodowały dwukrotny wzrost kosztów i postawiły festiwal w wyjątkowo trudnej sytuacji. Udało nam się wyjść obronną ręką z ubiegłorocznych problemów, jednak 2023 rok boleśnie zweryfikował nasze plany - w połowie czerwca, 30% tendencja wzrostu sprzedaży biletów odwróciła się, osiągając niższą sprzedaż niż ta z ubiegłorocznej edycji FESTa. Nie pomagały nam również inne kwestie - dalszy znaczący wzrost kosztów organizacji wydarzenia spowodowany inflacją, wyjątkowo rygorystyczne warunki płatności “z góry” dla podwykonawców i artystów, międzynarodowy kryzys, brak oczekiwanego wsparcia ze strony województwa, a także przekazanie terenu wydarzenia z 5-dniowym opóźnieniem.

Przez ostatnie 5 lat nasz cały zespół wkładał pełne serce w organizację tego wydarzenia, z roku na rok starając się robić je coraz ciekawszym. Przez okrągłe 12 ostatnich miesięcy pracowaliśmy nad zorganizowaniem jeszcze lepszej, piękniejszej edycji, miejsca gdzie możecie oderwać się na 5 dni od codzienności i spędzić wspaniały czas ze swoimi bliskimi. Doświadczanie i przeżywanie tego razem z Wami od zawsze było dla nas największą nagrodą i powodem, dla którego to robimy.

Wszyscy posiadający bilety mogą ubiegać się o zwrot środków, niestety w obecnej sytuacji zmuszeni zostaliśmy do uruchomienia postępowania upadłościowego, co uniemożliwia na ten moment wypłatę jakichkolwiek należności przez spółkę. To dziś jedyna droga, która umożliwia nam rozliczenie się z organizacji festiwalu. Wszystkie osoby posiadające bilety, otrzymają wkrótce na skrzynki e-mailowe informacje z dalszymi komunikatami w sprawie zwrotów środków za bilety.

Z góry dziękujemy za wyrozumiałość i cierpliwość i raz jeszcze przepraszamy za zawiedliśmy Wasze zaufanie.
___________

[ENG]

Today is the most painful day in the history of the FEST Festival.

With a heavy heart, we must inform you that, unfortunately, this year we are forced to cancel the festival, and we will not be able to spend these beautiful moments together in Park Śląski.

Our festival was in a phase of dynamic growth, with attendance increasing by over 30% each year. Such dynamic development led us to believe that this year would be just as successful. We were looking forward to it, and based on the expected increase in attendance, we planned this year's edition. However, despite the tremendous support from many of our partners and sponsors, this year's crisis in the event and entertainment industry significantly reduced ticket sales, making our projections incorrect. As of today, the number of participants has reached just over 50% of the planned attendance, making it impossible to organize the FEST Festival this year.

In the last few weeks, we have done everything in our power to cope with this new situation. We used all available funds for event organization and the necessary preparations. Over the past months, we held discussions with public institutions, sponsors, and funds to secure additional funding for this year's edition. We reduced costs and diversified promotional channels. Unfortunately, none of these actions yielded the expected results or secured the finances for the upcoming event. We fought with all our might until the last moment. We are extremely saddened and apologize for this failure to all of you who trusted and supported us over the past years. At the same time, we want to express our gratitude to the artists, sponsors, partners, performers, volunteers, and everyone involved in creating the FEST Festival, as well as to all festival-goers who were the heart of this beautiful event.

The first edition of the FEST Festival took place in 2019, attracting an attendance of 16,000 people each day, placing the festival among the largest music events in Poland. However, it was also the most challenging period in our country's history to launch a new festival initiative.

Any new project of this kind requires several years to reach profitability. In our case, the previous editions of the festival were funded from ongoing operations, contributions from the owners, and loans from external companies. Despite four years of efforts, the project did not receive sufficient support from public entities, which significantly complicated its organization.

Our initiative also faced many adversities. In 2020, we had to cancel the second edition due to the pandemic, and in 2021, we operated under strict COVID-19 conditions. In 2022, we encountered another difficulty - the war in our neighboring country and massive inflation resulted in a twofold increase in costs and put the festival in an exceptionally challenging situation. We managed to overcome last year's problems, but 2023 painfully verified our plans - in mid-June, the 30% sales growth trend of tickets reversed, resulting in lower sales compared to the previous edition of FEST. Other issues did not help either - a further significant increase in event organization costs due to inflation, exceptionally strict "upfront" payment conditions for subcontractors and artists, the international crisis, lack of expected support from the province, and a delay of 5 days in handing over the event site.

Over the past 5 years, our entire team put their hearts into organizing this event, trying to make it more fascinating year by year. Over the past 12 months, we have been working on organizing an even better, more beautiful edition, a place where you could escape from the everyday routine for 5 days and spend a wonderful time with your loved ones. Experiencing and sharing this with you has always been our greatest reward and the reason why we do it.

Everyone who has tickets can apply for a refund. Unfortunately, in the current situation, we were forced to initiate bankruptcy proceedings, which prevents the company from making any payments at the moment. This is the only way for us to settle the organization of the festival. All ticket holders will soon receive further communications regarding the refund process to their email addresses.

We thank you in advance for your understanding and patience, and we apologize once again for disappointing your trust.

5 zdjęć

Usunięte oświadczenie na Facebooku Fest Festivalu

5 zdjęć

Zobacz także

Koncert Andrei Bocellego na Stadionie Śląskim. To ma być największy koncert stadionowy legendarnego włoskiego tenora w Polsce
Koncert Andrei Bocellego na Stadionie Śląskim. To ma być największy koncert stadionowy legendarnego włoskiego tenora w Polsce
w Katowicach

Koncert Andrei Bocellego na Stadionie Śląskim. To ma być największy koncert stadionowy legendarnego włoskiego tenora w Polsce

Miasto Katowice zaprasza niedoszłych uczestników FEST Festivalu. Jak można wykorzystać wizytę w Katowicach?
Miasto Katowice zaprasza niedoszłych uczestników FEST Festivalu. Jak można wykorzystać wizytę w Katowicach?
w Katowicach

Miasto Katowice zaprasza niedoszłych uczestników FEST Festivalu. Jak można wykorzystać wizytę w Katowicach?

Echa odwołanego FEST Festivalu 2023 w Chorzowie. Miasto nie wyklucza organizacji tego typu imprez w Parku Śląskim w przyszłości
Echa odwołanego FEST Festivalu 2023 w Chorzowie. Miasto nie wyklucza organizacji tego typu imprez w Parku Śląskim w przyszłości
poza Katowicami

Echa odwołanego FEST Festivalu 2023 w Chorzowie. Miasto nie wyklucza organizacji tego typu imprez w Parku Śląskim w przyszłości

GKS Katowice ma ciekawą propozycję dla niedoszłych uczestników festiwalu w Parku Śląskim. Klub zaprasza na Bukową
GKS Katowice ma ciekawą propozycję dla niedoszłych uczestników festiwalu w Parku Śląskim. Klub zaprasza na Bukową
Sportowe

GKS Katowice ma ciekawą propozycję dla niedoszłych uczestników festiwalu w Parku Śląskim. Klub zaprasza na Bukową

Trwają przygotowania do Fest Festivalu 2023. W Parku Śląskim pojawiły się już ogrodzenia [Zdjęcia]
Trwają przygotowania do Fest Festivalu 2023. W Parku Śląskim pojawiły się już ogrodzenia [Zdjęcia]
poza Katowicami

Trwają przygotowania do Fest Festivalu 2023. W Parku Śląskim pojawiły się już ogrodzenia [Zdjęcia]

Fest Festival 2023 w Parku Śląskim. Kto zagra na festiwalu w Chorzowie? [Galeria zdjęć]
Fest Festival 2023 w Parku Śląskim. Kto zagra na festiwalu w Chorzowie? [Galeria zdjęć]
poza Katowicami

Fest Festival 2023 w Parku Śląskim. Kto zagra na festiwalu w Chorzowie? [Galeria zdjęć]

do góry