Jedna z najnowocześniejszych siedzib pogotowia w Polsce powstanie w Sosnowcu

Kacper Jurkiewicz
27.01.2022poza Katowicami

W Sosnowcu powstanie nowa siedziba dla Rejonowego Pogotowia Ratunkowego. Będzie nowoczesna. Inwestycja ma kosztować 16-20 mln zł. Miasto przekaże już pod nią teren.

Fot. mat pras. Wizualizacja nowej siedziby pogotowia w SosnowcuPrezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, zaproponował nieodpłatne przekazanie terenu przy ulicy Kombajnistów na rzecz Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. Radni wyrazili na to zgodę, dzięki czemu będzie można wybudować nową siedzibę dla ratowników.

To będzie jedna z najnowocześniejszych siedzib pogotowia w Polsce. Dołączamy się do tej inwestycji przekazując działkę o wartości ok. 1,5 mln zł. A pomyśleć, że nie tak dawno mówiło się o jego likwidacji. Cieszę się, że rozmowy z Urzędem Marszałkowskim i dyrektorem Pogotowia przyniosły efekt. Sosnowieckie pogotowie już teraz dysponuje najnowocześniejszymi karetkami, ale nowa siedziba to przede wszystkim większe bezpieczeństwo mieszkańców, lepsze warunki pracy i nowoczesne rozwiązania techniczne. Zyskamy na tym wszyscy. nie ma wątpliwości prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński

Obecnie pogotowie stacjonuje w centrum miasta w budynku dawnego szpitala przy ulicy 3 Maja 33. Przekazany przez miasto teren o powierzchni 0,6 ha znajduje się przy ulicy Kombajnistów. To właśnie w tym rejonie znajdują się nowe siedziby sosnowieckiej policji, a także Prokuratury Rejonowej Północ oraz Południe.

A to nie koniec. Od kilku miesięcy w Sosnowcu działa przecież Straż Graniczna, Sąd Okręgowy. Przypominam, że jeszcze kilka lat temu z Sosnowca znikały kolejne instytucje ponad lokalne, teraz sytuacja jest wręcz odwrotna. To pokazuje, że pozycja naszego miasta rośnie.

nie kryje zadowolenia prezydent Sosnowca

Fot. UM Sosnowiec. To tutaj stanie nowa siedziba pogotowiaBudowa nowej siedziby pogotowia będzie kosztowała 16-20 mln zł, a wsparcie zapewni Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Inwestycje Pogotowia w Sosnowcu to kwota 7,5 mln zł - 2 mln zł to środki własne, 5,5 mln zł stanowi finansowanie zewnętrzne.

Nie wyobrażam sobie poprawy jakości pracy w warunkach, w jakich do tej pory działa Rejonowe Pogotowie w Sosnowcu. Cała baza, infrastruktura, to wszystko wymaga gruntownej modernizacji. Podobnie zresztą jak sprzęt montowany w ambulansach, które w tej chwili nie mają garaży.wyjaśniał konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej, prof. Jerzy Robert Ładny

Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu obsługuje obszar zamieszkały przez ok. 700 tys. mieszkańców - nie tylko Sosnowca, ale również Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, powiatu będzińskiego, zawierciańskiego aż po Szczekociny i Sławków. RPR zatrudnia z kolei 400 osób, w tym ok. 250 ratowników medycznych. W ubiegłym roku karetki wyjeżdżały aż 67 tys. razy, o 11 tys. więcej niż w 2020.

Głównym zadaniem, jakie postawił przede mną zarząd województwa to było zmiana funkcjonowania Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. Cieszę się , że zaledwie po kilku miesiącach jesteśmy w tak ważnym dla nas, ale i wszystkich mieszkańców Zagłębia momencie. podsumował dyrektor Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu, Klaudiusz Nadolny

do góry