Kąpielisko Fala w Parku Śląskim na finiszu. Do wody wskoczymy w maju 2025 roku [Zdjęcia]

Olga Krzyżyk
05.07.2024poza Katowicami

Budowa nowego kąpieliska Fala w Parku Śląskim jest na końcowym etapie. Spacerując alejkami parku z oddali już widać kolorowe zjeżdżalnie. Prace budowlane mają zakończyć się jesienią tego roku, a obiekt zostanie oddany do użytku mieszkańcom na wiosnę 2025 roku. Co znajdzie się na terenie kąpieliska Fala?

wieża do skoków do basenu w trakcie budowy park śląski

Kąpielisko Fala w Parku Śląskim

W piątek, 5 lipca, na terenie budowy kąpieliska Fala, odbyła się konferencja prasowa. Sprawdziliśmy, na jakim etapie są prace budowlane i kiedy mieszkańcy Katowic i regionu będą mogli skorzystać z kąpieliska po raz pierwszy.

Obiekt ten oddamy do użytku już w maju 2025 roku. Historia kulturowego kąpieliska Fala sięga 1966 roku, były tu wtedy 4 baseny na wolnym powietrzu, w tym jeden ze sztuczną falą. W 2015 roku zamknięto obiekt. Potrzeba była odważna decyzja, by przywrócić blask temu miejscu, by służył mieszkańcom na kolejne lata. Takiego kąpieliska, jakie powstaje w Parku Śląskim, nie ma nigdzie w Polsce - będziemy konkurować z obiektami w Europie. Jednocześnie z tego miejsca będzie mogło korzystać 2 700 osób.

mówi marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa

Budowa kąpieliska ma zakończyć się pod koniec 2024 roku. Z kolei pierwsi użytkownicy Fali będą mogli wskoczyć do wody już w maju 2025 roku. Na początku basen będzie czynny w weekendy (jeżeli pogoda dopisze), a w sezonie letnim od połowy czerwca - codziennie. Nie ma jeszcze cennika, ale cena biletów ma być porównywalna do kąpielisk w województwie śląskim.

Jesteśmy na etapie kończenia instalacji wodnych i instalacji kanalizacyjnych, na ukończeniu są też wykonania niecki basenowej, trwają elementy związane z laniem betonu, przygotowywaniem miejsc, gdzie będzie można odpoczywać. Na koniec zostanie nam rewitalizacja terenu zielonego. mówi prezes Parku Śląskiego, Paweł Bilangowski

Kąpielisko Fala będzie dysponować czterema zjeżdżalniami wodnymi:

 • "Anakonda" o długości 71 m z systemem pomiaru czasu,
 • "Kamikadze" o długości 38 m,
 • "Racer" o długości 118,5 m
 • oraz "Wahadło" o długości 65 m.

W porównaniu do poprzedniego kąpieliska Fala - tu się wszystko zmieniło. Nowością będą olbrzymie zjeżdżalnie, które mamy za plecami. Będzie to mniejszy obszar, liczący niecałe 4 hektary, jednak atrakcji będzie sporo. Każdy znajdzie coś dla siebie; będą cztery zjeżdżalnie o łącznej długości ponad 300 m, wodny plac zabaw dla dzieci, pięć basenów  o łącznej powierzchni lustra wody 3800 m kw. Baseny będą ogrzewane i uzdatniane nowoczesnymi technologiami. Generator fali będzie tworzył falę o wysokości do 1,1 m. Oprócz tego może wytworzyć różne wzory fal, np. diament, złam w prawo, równolegle itp. Powstała też wieża do skoków z wysokości 1, 3 i 5 metrów do basenu o głębokości 4 metrów. wymienia Paweł Bilangowski

Cztery zjeżdżalnie wodne na kąpielisku Fala:

 • Zjeżdżalnia „Anakonda” z elementem „Szyszką” (poziom startu 9,0 m). Ślizg składa się z odcinków prostych oraz łuków o promieniach 3 m. Długość ślizgu - około 71 m. Zjeżdżalnia wyposażona jest w system START-STOP z pomiarem czasu zjazdu i tablicą wyników. Na wyświetlaczu pojawiają się czasy: obecnego zjazdu, rekordu dnia, rekordu od ostatniego wyzerowania. Zjeżdżalnia jest zakończona wanną hamowną o długości 7 metrów z wyjściem.
 • Zjeżdżalnia „Kamikadze” (poziom startu 9,0 m). Długość ślizgu to około 38 m. Zjeżdżalnia jest również wyposażona w system START-STOP
  z czujnikami ruchu. Zjeżdżalnia zakończona wanną hamowną o długości 11 metrów z wyjściem.
 • Zjeżdżalnia „Racer” (poziom startu 12,0 m). Długość ślizgu - około 118,5m. Zjeżdżalnia zakończona jest dwoma wannami hamownymi o długości 8 metrów każda.
 • Zjeżdżalnia „Wahadło” (poziom startu 12,0 m). Długość ślizgu około 65,0m. Element „Wahadło” - wielkogabarytowe elementy laminatowe zjeżdżalni rodzinnej o szerokości 6m i 4m (wanny hamowne).

Kompleks będzie wyposażony w trzy budynki z funkcjami socjalnymi, sanitarnymi i technicznymi, a także toalety, natryski, gastronomię i pomieszczenia dla ratowników. Na terenie obiektu znajdą się też amfiteatr, strefa gastronomiczna, tarasy przy basenach, place zabaw z miękką nawierzchnią oraz elementy małej architektury. Maksymalna liczba osób korzystających z kąpieliska to 2673. Na terenie obiektu będzie niecałe 1000 szafek.

Jak będzie można dojechać na basen? Kąpielisko Fala znajduje się w centralnej części Parku Śląskim, co oznacza, że nie można dojechać tutaj bezpośrednio samochodem. Parkingi mają znajdować się przy ulicy Siemianowickiej - przy wjeździe do Parku Śląskiego. Z tego miejsca użytkowników basenu ma na kąpielisko wozić busik elektryczny.

Wartość inwestycji:

 • 110 004 030,00 zł netto,
 • 135 277 656,90 zł brutto

Kąpielisko Fala w liczbach

Fala w liczbach:

 • 2673 - maksymalna ilość osób, która może korzystać z kąpieliska.
 • 3800 - powierzchnia sumaryczna lustra wody liczona m2
 • 5 - tyle będzie basenów: basen rekreacyjny, basen z falą z rzeką leniwą, basen widokowy, basen dla dzieci, basen do skoków. W basenach znajdą się takie atrakcje jak, np. kula generująca fale, wet bubble, leżanki podwodne, huśtawka wodna, zamek dla dzieci. Baseny zostaną oświetlone.
 • 477,88 - taką powierzchnię w m2 będzie miał wodny plac zabaw z atrakcjami dla dzieci, np. armatka wodna, motylek, zjeżdżalnia wielorybek, grzybek.
 • 188 - plac zabaw będzie miał taką właśnie powierzchnię w m2 z dostępnymi zabawkami: bujak osioł, bujak kwiatek, bujak autko, modliszka, bernie bus, domek. Sterowanie instalacji umożliwia pełne programowanie harmonogramu funkcjonowania atrakcji.

Na powierzchni placu zabaw, wodnego placu zabaw oraz przy basenie z falą znajdzie się miękka nawierzchnia EPDM.

Na całym obiekcie znajdą się elementy małej architektury takie jak ławki (18 szt.), kosze (74 szt, i 5 szt. do segregacji), stojaki na rowery (89 szt. na 178 rowerów) czy stojaki na hulajnogi (4 szt. na 20 hulajnóg). Dla klientów dostępne będzie 13 przebieralni (w tym 4 dla osób niepełnosprawnych) oraz szafki depozytowe. Przy przebieralniach znajdzie się 520 szafek zamykanych i przy budynkach wejściowym oraz technicznym 440 szafek. Szafki będą zamykane na zamek wrzutowy z kluczykiem i paskiem silikonowym na rękę.

Odtworzony zostaje historyczny symbol fali - wieża wysokości 14,2 m o charakterystycznym łukowym kształcie z atrapami ówczesnych skoczni. Natomiast skoki do basenu będą odbywać się z nowoczesnych konstrukcji stalowych o wysokościach 1 m, 3 m i 5 m do basenu o głębokości 4 m.

Dla osób o szczególnych potrzebach zostały przygotowane toalety dla osób niepełnosprawnych, pomieszczenie matki z dzieckiem dostosowane dla osób niepełnosprawnych, tyflomapa z dźwiękiem i alfabetem Braille’a, tabliczki przy drzwiach do pomieszczeń z alfabetem Braille’a, ścieżki prowadzące do najważniejszych punktów na obiekcie, przebieralnie dla osób z niepełnosprawnościami, przy kasach interkom z pętlą indukcyjną, nogomyjki.

Baseny są ogrzewane za pomocą wysokoefektywnych, sterowanych inwertorowo powietrznych pomp ciepła. Tę samą technologię wykorzystano dla potrzeb ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Technologia uzdatnienia wód basenowych jest w pełni zautomatyzowana, co zmniejsza ilość osób niezbędnych do obsługi instalacji.

Uzdatnianie wody będzie odbywało się za pomocą najnowszych i bezpiecznych technologii w tym z zastosowaniem technologii zielonego szkła. Aktywowane złoże filtracyjne z zielonego szkła filtruje o ok. 30% więcej związków organicznych niż piasek kwarcowy czy kruszone szkło. Jest bio-odporny i samosterylizujący. Dzięki temu baseny są zdrowsze, ekologiczne i bardziej ekonomiczne. Powoduje też mniejsze zużycie chloru i brak jego uciążliwego zapachu.

17 zdjęć

Budowa kąpieliska Fala w Parku Śląskim [CZERWIEC 2024]

Budowa WPKiW. Zoo, stadion, wesołe miasteczko, planetarium i Fala

20 grudnia 1950 roku, Wojewódzka Rada Narodowa w Katowicach, przez aklamację przyjęła uchwałę następującej treści:

"Uznaje się konieczność i celowość budowy Wojewódzkiego Park Kultury i Wypoczynku dla Górnośląskiego Zespołu Przemysłowo-Miejskiego na obszarze około 500 ha, położonego między Katowicami a Chorzowem w pasie między drogami Katowice - Chorzów - Siemianowice - Stary Chorzów i równocześnie zleca Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej poczynienie odpowiednich starań u Władz Centralnych w kierunki realizacji powyższych zamierzeń."

W ten sposób powołany do życia został jeden z największych parków w Europie. Propagatorem i inicjatorem powstania WPKiW był gen. Jerzy Ziętek, który stanął na czele Komitetu Budowy WPKiW.

Projektant Parku był prof. Władysław Niemirski, który podzielił park na część przeznaczoną rozrywce i odpoczynkowi. Zaprojektował on m.in. w zielonej przestrzeni dwa rejony: cichy, gęsto obsadzony drzewami i krzewami, który miał służyć biernemu wypoczynkowi i kulturalno-rozrywkowy do czynnego odpoczynku.

W lipcu 1951 roku ruszyła budowa, która w założeniach miała być próbą przywrócenia życia środowisku zdewastowanemu przez przemysł. Górnicze hałdy zamieniały się w „zieloną wyspę” w samym centrum przemysłowej aglomeracji. Park powstawał w trójkącie trzech miast: Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich.

Teren, gdzie budowany był WPKiW pokryty był w 75 proc. hałdami, pogórniczymi odpadami, biedaszybami, zapadliskami, bagnami i wysypiskami oraz w niewielkim obszarze terenami o charakterze rolniczym.

Od początku jego budowa była masową akcją społeczną. Do pracy przyłączyły się tysiące ludzi: od młodzieży szkolnej po pracowników urzędów. Przedsiębiorstwa zabezpieczały transport materiałów, ludzie składali datki pieniężne, prowadzona była sprzedaż kartoników filatelistycznych z dopłatą na budowę WPKiW oraz wiele innych akcji mających na celu zebranie środków na rozbudowę Parku.

Aż 113 ha zajęła część festynowa, gdzie stanął duży krąg taneczny i dwa małe z estradą. Co wieczór odbywały się tu wieczorki taneczne, imprezy artystyczne. W latach 50. cały czas przybywało w parku nowych inwestycji:

 • stadion,
 • zoo,
 • wesołe miasteczko,
 • planetarium.

Od 1957 roku zaczęła kursować nizinna kolej, jedyna tego typu w Europie. Na ponad 5 km trasie woziła ludzi m.in. do wesołego miasteczka i zoo. Dziesięć lat później ruszyła kolej linowa „Elka”. Spacerowicze mieli do dyspozycji 70 km alejek, 2400 ławek, 850 foteli i leżaków.

Jedną z najbardziej udanych inwestycji okazał się Ośrodek Sportów Wodnych, położony nad stawem połączonym z Kanałem Regatowym. Można było wypożyczyć kajaki, rowerki wodne, a nawet przejechać się motorówką. W niedziele i święta przychodziło do parku nawet 150 tys. osób. Ci, którzy woleli ciszę i spokój, chętnie odwiedzali sławną łabędziarnię, świątynię Petrycha, rosarium czy nieistniejące już alpinarium, którego obecnie następcą jest usytuowany w innej części parku ogród bylinowy.

Latem popularnością cieszyła się Fala. Kąpielisko zostało otwarte 12 czerwca 1966 roku. Nazwa obiektu pochodziła od tego, że na jednym z basenów wytwarzana była "sztuczna fala". To była pierwsza taka konstrukcja w kraju. Rekord frekwencji na kąpielisku padł 14 sierpnia 1966 r. - obiekt odwiedziło wówczas aż 30 tys. osób. W sezonie zimowym było tutaj lodowisko.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia WPKIW:

12 zdjęć

73. rocznica powstania WPKiW. Archiwalne fotografie

Zobacz także

W Parku Śląskim znajduje się ogród warzywny! [Zdjęcia, lokalizacja]
 W Parku Śląskim znajduje się ogród warzywny! [Zdjęcia, lokalizacja]
poza Katowicami

W Parku Śląskim znajduje się ogród warzywny! [Zdjęcia, lokalizacja]

"Elka" połączy Planetarium Śląskie ze Stadionem Śląskim. Podpisano umowę na budowę trzeciej linii kultowej kolejki w Parku Śląskim [Zdjęcia]
"Elka" połączy Planetarium Śląskie ze Stadionem Śląskim. Podpisano umowę na budowę trzeciej linii kultowej kolejki w Parku Śląskim [Zdjęcia]
poza Katowicami

"Elka" połączy Planetarium Śląskie ze Stadionem Śląskim. Podpisano umowę na budowę trzeciej linii kultowej kolejki w Parku Śląskim [Zdjęcia]

Dwa place zabaw w Katowicach przejdą remont
 Dwa place zabaw w Katowicach przejdą remont
w Katowicach

Dwa place zabaw w Katowicach przejdą remont

Brak planów na weekend? W Parku Śląskim czeka swingowa potańcówka z otwartą lekcją stepowania
Brak planów na weekend? W Parku Śląskim czeka swingowa potańcówka z otwartą lekcją stepowania
poza Katowicami

Brak planów na weekend? W Parku Śląskim czeka swingowa potańcówka z otwartą lekcją stepowania

Potańcówki przed Teatrem Śląskim w Katowicach 2024 [Zobacz harmonogram]
Potańcówki przed Teatrem Śląskim w Katowicach 2024 [Zobacz harmonogram]
w Katowicach

Potańcówki przed Teatrem Śląskim w Katowicach 2024 [Zobacz harmonogram]

5 złotych dla schroniska za każdą opinię w Google! Charytatywna akcja drukarni Copy Cabana w Katowicach [Zdjęcia]
5 złotych dla schroniska za każdą opinię w Google! Charytatywna akcja drukarni Copy Cabana w Katowicach [Zdjęcia]
w Katowicach

5 złotych dla schroniska za każdą opinię w Google! Charytatywna akcja drukarni Copy Cabana w Katowicach [Zdjęcia]

Pięć zjeżdżalni, wodne place zabaw i kultowa wieża do skoków! Tak będzie na kąpielisku Fala w Parku Śląskim [Zdjęcia]
Pięć zjeżdżalni, wodne place zabaw i kultowa wieża do skoków! Tak będzie na kąpielisku Fala w Parku Śląskim [Zdjęcia]
poza Katowicami

Pięć zjeżdżalni, wodne place zabaw i kultowa wieża do skoków! Tak będzie na kąpielisku Fala w Parku Śląskim [Zdjęcia]

Nowy pawilon dla kotów ze schroniska w Katowicach! Trwa jego budowa
Nowy pawilon dla kotów ze schroniska w Katowicach! Trwa jego budowa
w Katowicach

Nowy pawilon dla kotów ze schroniska w Katowicach! Trwa jego budowa

Park Śląski ma Miasteczko Ruchu Drogowego z atrakcjami. To m.in. ścianki wspinaczkowe i pumptruck [Zdjęcia]
Park Śląski ma Miasteczko Ruchu Drogowego z atrakcjami. To m.in. ścianki wspinaczkowe i pumptruck [Zdjęcia]
poza Katowicami

Park Śląski ma Miasteczko Ruchu Drogowego z atrakcjami. To m.in. ścianki wspinaczkowe i pumptruck [Zdjęcia]

Kiedy skorzystamy z kąpieliska Fala? W Parku Śląskim trwa wielka inwestycja [Zdjęcia]
Kiedy skorzystamy z kąpieliska Fala? W Parku Śląskim trwa wielka inwestycja [Zdjęcia]
poza Katowicami

Kiedy skorzystamy z kąpieliska Fala? W Parku Śląskim trwa wielka inwestycja [Zdjęcia]

do góry