Nie ma już obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych

Mateusz Terech
28.03.2022poza Katowicami

To koniec rzeczywistości pandemicznej, która towarzyszyła nam przez ostatnie dwa lata. Od poniedziałku, 28 marca nie będzie już obostrzeń związanych z wirusem SARS-CoV-2. Zmiany ogłosił minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Od poniedziałku, 28 marca nie ma już obowiązkowych izolacji i kwarantann. Zniknął także obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Zniesienie pandemicznych obowiązków ogłosił w czwartek, 24 marca, minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podjąłem decyzję o zniesieniu od 28 marca obowiązku noszenia maseczek, nie dotyczy to podmiotów leczniczych, tam nadal będzie obowiązek zakrywania twarzy. Rekomenduję jednak noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich. mówił minister zdrowia

Polacy nadal zakażają się koronawirusem, spada jednak liczba koniecznych hospitalizacji. Dzisiejsze przypadki to blisko 26 proc. mniej zakażeń niż tydzień temu. Tempo spadku zmalało, ale od 4 dni jest przyśpieszenie i jest większe niż nawet 20 proc. Wczoraj średnia liczba spadła poniżej 10 tys. W każdej chwili można też skorzystać z dostępnych szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Takie okoliczności pozwalają zdaniem ministra zdrowia znieść obowiązujące dotąd przepisy.

Będziemy prowadzili wywiady epidemiologiczne i identyfikowali zagrożenia. W momencie stwierdzenia zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa będziemy wprowadzali narzędzie w postaci kwarantanny. mówił Krzysztof Saczka, szef GIS

Szef GIS dodał także, że sytuacja epidemiczna może się jeszcze w każdej chwili zmienić i wtedy restrykcje mogą wrócić. Sytuację bacznie obserwuje także zespół ds. prognozowania epidemii, który prognozuje liczbę zakażeń i zgonów. Uwzględniając wszystkie zmiennie, takie jak powrót dzieci do szkół, ale także napływ uchodźców wojennych, u których poziom uodpornienia sięga nawet 80%, nie powinny powodować zdecydowanie większej liczby zakażeń. Upowszechnia się podwiarant wirusa Omicron. W Polsce ten subwariant dominuje i wynosi aż 70%.

Zobacz także

COVID-19 jak grypa. Zmienia się między innymi sposób finasowania testów
COVID-19 jak grypa. Zmienia się między innymi sposób finasowania testów
poza Katowicami

COVID-19 jak grypa. Zmienia się między innymi sposób finasowania testów

do góry