Nowa linia tramwajowa w Sosnowcu już czynna. Pierwsza po ponad 40 latach!

Kacper Jurkiewicz
23.12.2022poza Katowicami

Nowa linia tramwajowa w województwie śląskim już działa. Znajduje się w Sosnowcu w dzielnicy Zagórze. Na nowej linii kursować będzie tramwaj nr 15, który jeździ teraz na trasie Katowice Plac Wolności - Zagórze Rondo Jana Pawła II.

nowa linia tramwajowa w Sosnowcu

Nowa linia tramwajowa w Sosnowcu już czynna

To była długo wyczekiwana inwestycja, która rozpoczęła się 22 września 2020 roku na nieużytkach w rejonie ul. Braci Mieroszewskich w Sosnowcu. Mieszkańcy mogli obserwować, jak zmienia się część dzielnicy. Prace realizowane były przez konsorcjum trzech firm: Eurovia Polska S.A. z Bielan Wrocławskich, KZN Rail Sp. z o.o. z Krakowa i Nowak Mosty Sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej.

Po 27 miesiącach robót inwestycja została zrealizowana i wykonawcy zgłosili gotowość odbiorową. Pierwsza jazda próbna odbyła się 5 grudnia, potwierdzając pełną przejezdność nowej trasy. To zaś dało zielone światło, dla uruchomienia komunikacji liniowej. W poniedziałek 19 grudnia na terenie pętli Zagórze, tuż obok nowego Centrum Przesiadkowego Zagórze, odbyło się oficjalne otwarcie nowej linii tramwajowej.

To wielka chwila dla nas - tramwajarzy, ale też dla mieszkańców Sosnowca i całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Po ponad czterdziestu latach otwieramy pierwszą nową linię tramwajową. powiedział podczas uroczystości prezes Zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A., Bolesław Knapik

Prezes Knapik podkreślił, że budowa nowej linii tramwajowej w Sosnowcu nie byłaby możliwa bez funduszy unijnych. Jest to jedno z 42 zadań infrastrukturalnych realizowanych przez spółkę Tramwaje Śląskie w ramach unijnego projektu inwestycyjnego, których łączna wartość szacowana jest na około 1,5 miliarda złotych.

Wartość tej inwestycji wynosi około 90 milionów złotych netto, a aż 47 milionów złotych pochodzi z funduszy unijnych. Obecnie w całym województwie śląskim realizowanych jest wiele inwestycji w dziedzinie transportu z dofinansowaniem unijnym, a to przecież nie koniec. Życzę mieszkańcom Zagórza i okolic, aby jak najczęściej korzystali z tego ekologicznego i efektywnego środka transportu, jakim jest tramwaj. powiedział minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Grzegorz Puda

Z tej tramwajowej inwestycji cieszy się prezydent Sosnowca.

Tramwaj na nowej trasie w Zagórzu zapewnia szybszy i bezpieczniejszy transport. Przykładowo z alei Paderewskiego do centrum Sosnowca można tramwajem dojechać teraz o 3-4 minuty szybciej niż autobusem. Ta inwestycja pokazuje, jak wiele można zdziałać wspólnie i jak wiele zawdzięczamy środkom europejskim. Bez nich nie zrealizowalibyśmy wielu ważnych inwestycji transportowych w naszej Metropolii. mówił prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński

Oficjalne otwarcie nowej trasy zakończył przejazd tramwajów specjalnych do końca trasy i z powrotem. Wkrótce potem na nową trasę wjechały już tramwaje liniowe. Nową trasę obsługuje linia nr 15, która na trasie od katowickiego pl. Wolności dotychczas dojeżdżała do pętli Zagórze. Począwszy od kursu o 14:09 wszystkie kolejne tramwaje tej linii realizują już kursy na trasie do ronda Jana Pawła II.

Do dyspozycji pasażerów są nowoczesne niskopodłogowe wagony, a zgodnie z rozkładem jazdy podróż między przystankiem końcowym a sosnowieckim Dworcem PKP zajmuje 17 minut, zaś do katowickiego Rynku tramwaje linii nr 15 dojeżdżają w 50 minut.

W pierwszym dniu kursowania linii nr 15 na nowym odcinku spółka Tramwaje Śląskie S.A. przygotowała też niespodziankę dla pasażerów. Na przystanku przy rondzie Jana Pawła II stanął świąteczny, historyczny tramwaj typu N, a w nim pracownicy Spółki zgromadzili upominki dla pasażerów.

Wszystkich pasażerów wysiadających z „piętnastki” na tym przystanku lub rozpoczynających tam swoją podróż częstowaliśmy pączkami, a na pamiątkę otrzymywali odblaskowy gadżet, pamiątkowy bilet oraz kalendarz na 2023 rok. Odwiedziło nas też wielu okolicznych mieszkańców oraz pasjonatów komunikacji tramwajowej. Mieliśmy więc okazję przeprowadzić wiele ciekawych rozmów, z których wyłonił się bardzo pozytywny odbiór naszej inwestycji. To był intensywny, ale bardzo pozytywny dzień. podsumowuje rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A. Andrzej Zowada

Budowa nowej linii tramwajowej w Sosnowcu Zagórzu objęła m.in.:

  • ułożenie ponad 7 km toru pojedynczego (ponad 14 km szyn) na ponad 9400 podkładach,
  • ustawienie 176 słupów trakcyjnych i rozciągnięcie na nich 13,5 km sieci trakcyjnej,
  • budowę węzła przesiadkowego,
  • budowę budynku podstacji,
  • przebudowę sieci elektroenergetycznych, wodociągowych, gazowych i ciepłowniczych,
  • nasadzenie blisko 600 drzew.
18 zdjęć

Nowa linia tramwajowa w Sosnowcu

W Sosnowcu uruchomiono pierwszą nową linię tramwajową w województwie śląskim od 40 lat

18 zdjęć

Zobacz także

Tramwaje znów kursują w Chorzowie. Na ten do Katowic musimy zaczekać
Tramwaje znów kursują w Chorzowie. Na ten do Katowic musimy zaczekać
poza Katowicami

Tramwaje znów kursują w Chorzowie. Na ten do Katowic musimy zaczekać

Nowa linia tramwajowa w Sosnowcu coraz bliżej. Odbyła się już jazda testowa
Nowa linia tramwajowa w Sosnowcu coraz bliżej. Odbyła się już jazda testowa
poza Katowicami w drodze

Nowa linia tramwajowa w Sosnowcu coraz bliżej. Odbyła się już jazda testowa

Dwa kilometry nowych torów wzdłuż Grundmanna. Prace trwają. Zobaczcie, jak wyglądają z góry [ZDJĘCIA+WIDEO]
Dwa kilometry nowych torów wzdłuż Grundmanna. Prace trwają. Zobaczcie, jak wyglądają z góry [ZDJĘCIA+WIDEO]
w drodze

Dwa kilometry nowych torów wzdłuż Grundmanna. Prace trwają. Zobaczcie, jak wyglądają z góry [ZDJĘCIA+WIDEO]

do góry