etnoalternatywa

Wystawa "Etnoalternatywa" w Muzeum Śląskim

Wystawa „Etnoalternatywa. Nowe spojrzenie na modę ludową” w Muzeum Śląskim w Katowicach to opowieść o bogactwie i oryginalności śląskiego stroju ludowego. Opowieść o tym, że śląski strój ludowy wcale nie musi odejść w zapomnienie, ale może stać się inspiracją dla współczesnych artystów i projektantów.

Na ekspozycji zaprezentowane są zarówno oryginalne elementy tradycyjnych śląskich strojów ludowych ze zbiorów Muzeum Śląskiego – bytomskiego, pszczyńskiego, raciborskiego, opolskiego, cieszyńskiego i Górali śląskich, jak i współczesne projekty autorstwa znanej projektantki i stylistki mody ze Skoczowa - Beaty Bojdy, która z pasją i szacunkiem przekształca dziedzictwo kulturowe w nowoczesną estetykę.

Wystawa to próba pokazania, że stój ludowy nie musi odejść do lamusa i w zapomnienie. Może być inspiracją dla projektantów mody, designerów, artystów i być może każdego z nas. Przypominamy, jak wyglądał dawny strój tradycyjny. Na wystawie pokazujemy wiele elementów stroju śląskiego pochodzącego z różnych części Górnego Śląska. Najczęściej są to obiekty sprzed ponad 100 lat. Dostępne są również fotografie archiwalne, na których możemy zobaczyć, jak ten strój się kiedyś nosiło. mówiła kuratorka wystawy Małgorzata Paul

Wystawa powstała przy współpracy z projektantką mody Beatą Bojdą.

Zaprosiłyśmy do współpracy przy wystawie „Etnoalternatywa. Nowe spojrzenie na modę ludową” Beatę Bojdę, bo zachwyciłyśmy się jej pomysłami, wykorzystywaniem w projektach dziedzictwa regionu śląskiego oraz najbliższych sąsiadów – koronki koniakowskiej, bibułkarstwa żywieckiego. Zaintrygowało nas jej świadome podejście do mody, które oznacza wykorzystanie w projektach nieużywanych już tkanin i elementów wystroju wnętrz. mówią kuratorki Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko i Małgorzata Paul

Projektantka stworzyła kolekcję ubrań i dodatków o nazwie „Etnoalternatywa”, której nazwę zaczerpnęła od tytułu wystawy. Może ona stanowić dla młodego pokolenia alternatywę dla śląskiego stroju ludowego w tradycyjnej formie. Projekty prezentowane są na wystawie, gdzie zwiedzający mogą podziwiać w jednej przestrzeni eksponowane obok siebie stroje tradycyjne i współczesne.

Kolekcja jest inspirowana strojem śląskim, ale nie nawiązuje do żadnego z kostiumów, lecz do pewnych elementów, które mnie zachwyciły np. konstrukcja rękawa, elementy modelujące sylwetkę, tkaniny, malowane kwiaty, koronki. Wydaje mi się, że pokazanie stroju śląskiego w dwóch odsłonach w jednym miejscu - w części oryginalnej oraz takim up-cyklingowo współczesnym jest ważne. Kolekcja powstawała od zera. Jednak stylizacje, które stworzyłam nie są w 100% mojego autorstwa, tzn. do mojego płaszcza dołączamy spodnie z oryginalnego muzealnego zbioru. Chciałam pokazać, że mając w domu fragment kostiumu śląskiego możemy nosić go np. ze współczesnymi spódnicami, kurtkami czy jeansami. opowiadała projektantka mody Beata Bojda

Moja kolekcja powstała od zera. Zaczęłam od rozmów, później sprawdzałam dokumentację. Spędziłam mnóstwo czasu w magazynach muzealnych. To był dla mnie najpiękniejszy czas, ponieważ mogłam na własne oczy wszystko pooglądać, podotykać i zrobiłam sobie dokumentację fotograficzną. Na jej bazie wybierałam to, co mnie zachwyca i rysowałam, zastanawiałam się, z czym można połączyć poszczególne elementy. dodaje

52 zdjęć

Premiera wystawy "Etnoalternatywa" w Muzeum Śląskim

Ekspozycja w Muzeum Śląskim to nie tylko „pokaz mody” inspirowany śląskim folklorem. To także manifest świadomej mody, łączący elementy upcyklingu, rękodzieła i lokalnej tożsamości. Projekty Bojdy powstały m.in. z haftowanych makatek, koronkowych serwetek czy narzut zakupionych na pchlich targach. To moda, która mówi o historii – i jednocześnie ją tworzy.

Jak podkreślają kuratorki wystawy, śląski strój ludowy był kiedyś swoistym komunikatem o pochodzeniu, statusie społecznym, cywilnym czy przynależności do konkretnej społeczności. Dziś strój ludowy zakładają jego miłośnicy, regionaliści – czasem oryginalne po przodkach, czasem zrekonstruowane. Odeszły jednak pokolenia, które nosiły strój na co dzień i od święta.

Wystawa jest dostępna do zwiedzania od 10 maja 2025 roku do 25 stycznia 2026 roku. Jej kuratorkami są Małgorzata Paul i Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko. Wystawie będą towarzyszyć dodatkowe wydarzenia: oprowadzania kuratorskie, warsztaty i spotkania.

Najbliższe wydarzenia:

Noc Muzeów

  • 17 maja, godz. 18:30 i 21:00 - Upcyklingowe warsztaty dla dorosłych wykonywania przedmiotów użytkowych, prowadzenie: Beata Bojda.
  • 17 maja, godz. 18:00 - „Etnokreacje” – warsztaty dla dzieci wraz z opiekunami inspirowane wystawą „Etnoalternatywa. Nowe spojrzenie na modę ludową”.

Oprowadzenia kuratorskie:

  • 27 czerwca, godz. 17:30 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie, prowadzenie: Krystyna Pieronkiewicz – Pieczko.

Warsztaty:

  • 28 czerwca, godz. 11:00 - Warsztat haftu „Pokoż, co w szranku mosz", prowadzenie: Jadwiga Korzeniowska.
    Uczestnicy warsztatów będą haftować elementy śląskich wzorów na przyniesionych ze sobą ubraniach.]
37 zdjęć

Wystawa "Etnoalternatywa" - artystyczna sesja zdjęciowa