Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu. Właśnie ruszyła budowa [Zdjęcia]

Kacper Jurkiewicz
19.01.2023poza Katowicami

19 stycznia rozpoczęła się ważna inwestycja dla regionu zagłębiowskiego. W Sosnowcu wbito pierwszą łopatę w miejscu, w którym wybudowana zostanie nowa siedziba Rejonowego Pogotowia Ratunkowego. To druga największa inwestycja tego typu w Polsce. 

Budowa siedziby Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu

Rejonowe Pogotowie Ratunkowe będzie mieć nowoczesną siedzibę w Sosnowcu

Rejonowe Pogotowie Ratunkowe będzie miało w Sosnowcu nową siedzibę. Symboliczne wbicie łopaty odbyły się 19 stycznia 2023 roku (czwartek). Placówka powstaje przy ulicy Janowskiego.

My przekazaliśmy działkę o powierzchni 0,6 ha. Natomiast sama budowa nowej siedziby pogotowia będzie kosztowała 25 mln zł. Wsparcie w kwocie ponad 20 mln zł zapewnia Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, pozostałe fundusze (5 mln zł) to środki własne Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. przekazał prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński

Nowa siedziba Rejonowego Pogotowia Ratunkowego to druga największa inwestycja tego typu w Polsce. Samorząd województwa przekaże na ten cel w tym roku 18 mln zł i w kolejnym 2 mln zł, a całkowita wartość projektu zamknie się w kwocie 25 mln zł. Dzięki temu powstanie nowoczesny obiekt, który zapewni komfort pracy ratownikom medycznym, a przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańcom, ułatwiając zespołom szybkie i skuteczne dotarcie do pacjentów. To inwestycja na lata, efekt współpracy samorządów. Dziękuję prezydentowi Arkadiuszowi Chęcińskiemu. Miasto Sosnowiec przekazało działkę pod budowę o wartości 1,5 mln zł. Łączy nas troska o najważniejsze wartości, zdrowie i życie mieszkańców. mówił marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski

Wartość działki to 1,576 mln złotych. Podczas wydarzenia przekazano także sprzęt medyczny i dwa nowe ambulanse dla Sosnowca, które są w pełni wyposażone. Całość jest warta 1 mln 732 tys. 625 zł, z czego kwota 1 mln 640 tys. 338 zł została przekazana w formie dotacji z Urzędu Marszałkowskiego.

W Sosnowcu powstanie nowocześnie zaprojektowany budynek z wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami dla członków zespołów ratownictwa medycznego np. garaże podziemne, miejsce do dezynfekcji czy pokój wypoczynkowy wraz z siłownią. W inwestycji zaplanowano również kompleksowe rozwiązania związane ze szkoleniami dla pracowników medycznych, włącznie z dużą salą wykładową oraz salą do symulacji medycznej. W projekcie przewidziane jest 60 miejsc parkingowych oraz pełne OZE (fotowoltaika wraz z pompami ciepła).

Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu obsługuje obszar zamieszkały przez ok. 700 tys. mieszkańców. Nie tylko Sosnowca, ale również Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, powiatu będzińskiego, zawierciańskiego aż po Szczekociny i Sławków. RPR zatrudnia z kolei 400 osób, w tym ok. 250 ratowników medycznych.

Prace mają zakończyć się na wiosnę 2024 roku.

27 zdjęć

W Sosnowcu powstaje nowa siedziba Rejonowego Pogotowia Ratunkowego

W Sosnowcu powstaje nowa siedziba Rejonowego Pogotowia Ratunkowego. Oficjalne pierwsze wbicie łopaty odbyło się 19 stycznia 2023 roku

27 zdjęć

Zobacz także

10 lat działania Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Podsumowanie 2022 roku
10 lat działania Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Podsumowanie 2022 roku
w Katowicach

10 lat działania Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Podsumowanie 2022 roku

do góry