Skarpa Bytom - powstanie tu największa zewnętrzna ściana wspinaczkowa w Polsce!

Redakcja WKATOWICACH.eu
29.12.2022poza Katowicami

W największym centrum wspinaczkowym w Polsce, w Skarpie Bytom, już wkrótce powstanie nowa, zewnętrzna sportowa ściana wspinaczkowa!

skarpa bytom

Skarpa Bytom

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom to jeden z najważniejszych przystanków na mapie miłośników wspinaczki. W przyszłym roku powstanie tutaj największa zewnętrzna ściana wspinaczkowa w kraju. Obiekt przystosowany będzie do organizacji zawodów rangi międzynarodowej.

Od kopalni do obiektu sportowego

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom funkcjonuje dziś na terenie byłej kopalni węgla kamiennego „Rozbark”. W 2004 roku, po likwidacji kopalni, przekazano część jej obiektów na rzecz innych instytucji. Dawna Cechownia i budynek administracyjny po KWK „Rozbark” zostały przekształcone i zrewitalizowane. Obecnie znajduje się tam Teatr Rozbark. Budynek dawnej rozdzielni, kotłownia, mur oporowy, a także szyb „Bończyk” przystosowano i przekazano właśnie na potrzeby Skarpy Bytom. Dzięki takiemu działaniu, obiekty służące niegdyś KWK „Rozbark”, do dziś mogą służyć mieszkańcom i entuzjastom wspinaczki z całego kraju.

Skarpa Bytom - obiekt bliski mieszkańcom

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom na co dzień służy przede wszystkim mieszkańcom Bytomia. W otwartym 13 września 2021 roku obiekcie można korzystać z różnego rodzaju aktywności fizycznych:

  • strefy parkouru
  • strefy street workoutu
  • tor do biegów terenowych
  • siłownia plenerowa
  • strefy do jazdy na rolkach
  • wewnętrznej ściany wspinaczkowej w standardzie Speed Wall IFSC
  • sauny
  • zajęć fitness i cross treningu

Posiadamy ponad 3 tysiące metrów kwadratowych wszystkich powierzchni wspinaczkowych. Wewnątrz mamy już ściany: sportową, rekreacyjną, bouldery, ścianę do wspinaczki na czas. Na zewnątrz natomiast brakowało tej sportowej.

mówi nam prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom, Dobromir Bujak

Na terenie obiektu można także korzystać z usług budynku szkoleniowo-noclegowego, w którym poza pokojami hotelowymi i salami konferencyjnymi umożliwiającymi organizację szkoleń i konferencji, znajduje się również duża sala bankietowa. Pozwala ona na organizację przeróżnych przyjęć okolicznościowych, jak i również większych spotkań biznesowych.

Ważny przystanek na mapie pasjonatów wspinaczki

W Skarpie Bytom organizowane są także zawody, gdzie zawodowcy, jak i pasjonaci, mogą spróbować swoich sił. W kwietniu 2022 roku odbył się tutaj Puchar Polski we wspinaczce na czas, a w listopadzie Mistrzostwa Śląska Dzieci w Boulderingu i Prowadzeniu. Amatorzy i hobbyści także znajdą tu coś dla siebie, a dla dzieci przeznaczone są jedna z boulderowni i Gryfne Wspinanie z 14 torami do wspinania.

Gratka dla miłośników wspinaczki - największy taki obiekt w Polsce

Już w przyszłym roku na terenie centrum powstanie największa w Polsce zewnętrzna sportowa ściana wspinaczkowa. Przystosowana będzie do organizacji zawodów rangi międzynarodowej. Ściana pojawi się w miejscu dawnego komina KWK „Rozbark”. Największa w kraju, zewnętrzna, sportowa ściana, mająca aż 22 metry wysokości.

To będzie nasza „wisienka na torcie”. W centralnej części ściany wspinaczkowej drogi rozpoczynać się będą 10-stopniowym przewieszeniem, przechodząc w 22 stopnie przewieszenia, osiągając maksymalnie 40 stopni przewieszenia. Zawodnicy kończyć będą drogi 13 stopniowym przewieszeniem. Boczne części ścian będą mniej przewieszone, o wartościach nieprzekraczających 20 stopni.

dodaje Dobromir Bujak

Największa zewnętrzna sportowa ściana wspinaczkowa zostanie oddana do użytku już w przyszłym roku. Niebawem entuzjaści tej dyscypliny będą mogli spróbować swoich sił w zawodach wspinaczkowych.

Prace związane z budową nowej ściany wspinaczkowej ruszyły. Zakończenie prac oraz oddanie ściany do użytku zaplanowane jest na drugą połowę 2023 roku. Dzięki niej, w przyszłym roku, będziemy mogli jeszcze lepiej organizować różnego rodzaju imprezy i zawody wspinaczkowe takie jak: Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży, Akademickie Mistrzostwa Śląska, Akademickie Mistrzostwa Polski, a także Puchar Polski.

przekazał nam prezes Dobromir Bujak

Autor: Katarzyna Tomczyk

Zobacz także

Mosznowładcy w Katowicach. Będzie też prezent od Roobensa z Bytomia
Mosznowładcy w Katowicach. Będzie też prezent od Roobensa z Bytomia
w Katowicach

Mosznowładcy w Katowicach. Będzie też prezent od Roobensa z Bytomia

Śmiertelny wypadek na Wrocławskiej w Bytomiu. Na miejscu wszystkie służby
Śmiertelny wypadek na Wrocławskiej w Bytomiu. Na miejscu wszystkie służby
w drodze

Śmiertelny wypadek na Wrocławskiej w Bytomiu. Na miejscu wszystkie służby

Tak zmienia się Opera Śląska w Bytomiu! Remont perełki architektonicznej [Zdjęcia]
Tak zmienia się Opera Śląska w Bytomiu! Remont perełki architektonicznej [Zdjęcia]
poza Katowicami

Tak zmienia się Opera Śląska w Bytomiu! Remont perełki architektonicznej [Zdjęcia]

do góry