W Częstochowie ruszył proces w sprawie zabójstwa 45-letniej Aleksandry i jej 15-letniej córki. Sprawca zabił też psa

Mateusz Terech
Kamil Zatoński
19.06.2023poza Katowicami

Niestety, sprawdził się najgorszy scenariusz z możliwych. Prokuratura potwierdziła, że ciała kobiet znalezione w lesie pod Częstochową to zaginione 45-latka i jej 15-letnia córka. 

Fot. Śląska Policja. Poszukiwania zaginionych kobiet

Aktualizacja, 19.06.2023

W poniedziałek, 19 czerwca, przed Sądem Okręgowym w Częstochowie ruszył proces w sprawie zabójstwa 45-letniej Aleksandry i jej 15-letniej córki. Na ławie oskarżonych zasiadł 53-letni Krzysztof R. Mężczyzna w trakcie śledztwa cały czas nie przyznawał się do winy. 

Aktualizacja, 18.05.2023

Na 19 czerwca wyznaczono pierwszy termin rozprawy w sprawie brutalnego zabójstwa dwóch kobiet w Częstochowie. Przypomnijmy, że doszło do niego 10 lutego 2022 roku na terenie ogródków działkowych.

Aktualizacja, 13.04.2023

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 53-letniemu Krzysztofowi R., dotyczący zabójstw Aleksandry W. i Oliwii W., do których doszło 10 lutego 2022 roku w Częstochowie.

W toku śledztwa ustalono, że 11 lutego 2022 roku do Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie zgłosiła się matka 45-letniej Aleksandry W. i babka 15-letniej Oliwii W. Kobieta oświadczyła, że 10 lutego 2022 roku około godz. 14.45 zadzwoniła do niej Oliwia W. i powiedziała, że nie może skontaktować się z matką, która miała przebywać na terenie należącego do niej ogródka działkowego. Od tego czasu zgłaszająca nie była w stanie nawiązać kontaktu z córką i wnuczką. Kobieta zeznała, że Aleksandra W. przyjaźniła się Krzysztofem R., który posiadał ogródek działkowy naprzeciwko działki córki. Według świadka około roku przed zaginięciem Aleksandra W. zerwała wszelkie kontakty z Krzysztofem R.

13 lutego 2022 roku Krzysztof R. został zatrzymany pod zarzutem pozbawienia wolności zaginionych kobiet. W wyniku oględzin zawartości jego telefonów ujawniono pliki graficzne, na których znajdował się m.in. wizerunek rozebranej Oliwii W. Natomiast w trakcie przeszukania mieszkania Aleksandry W. ujawniono w pokoju Oliwii W. ukrytą kamerę, zamontowaną w telewizorze. Ponadto stwierdzono, że 13 lutego 2022 roku Krzysztof R. skasował nagrania zarejestrowane przez monitoring na jego działce.

W toku dalszego śledztwa zabezpieczono zapis monitoringu, na którym zarejestrowano zdarzenia, mające miejsce 10 lutego 2022 roku. Z analizy zapisów wynika, że około godz.15.30 na ulicę Telimeny w Częstochowie przyjechał samochód marki Ford Focus, z którego wysiadł mężczyzna ubrany w ciemną kurtkę i oddalił się pieszo. Następnie około godz. 17.00 obok Forda zaparkował samochód marki Citroen, z którego wysiadł mężczyzna i przepakował rzeczy z Citroena do Forda. Wśród nich był sprzęt ogrodniczy oraz dwa ciężkie worki. Około godz. 18.45 mężczyzna ponownie podszedł do Forda, otworzył go i odjechał.

Należący do Aleksandry W. Ford Focus został zarejestrowany przez monitoringi przy trasie DK-1, gdy wieczorem 10 lutego poruszał się w kierunku Katowic i z powrotem m.in. w okolicy miejscowości Romanów.

21 lutego 2022 roku w kompleksie leśnym w Romanowie ujawniono zwłoki 2 kobiet i truchło psa rasy shih tzu. W wyniku badań genetycznych potwierdzono, że były to zwłoki Aleksandry W. i Oliwii W. Na podstawie przeprowadzonych sekcji zwłok ustalono, że przyczyną zgonu obydwu kobiet było gwałtowne uduszenie.

Z uzyskanej w śledztwie opinii z zakresu badań chemicznych wynika, że ślady w postaci drobnych nitek zabezpieczone w samochodzie marki Citroen, należącym do Krzysztofa R., odpowiadają śladom ujawnionym w samochodzie Aleksandry W.

Z zebranego materiału dowodowego wynika, że Krzysztof R. pozbawił życia Aleksandrę W. na terenie ogródków działkowych 10 lutego 2022 roku w godzinach 12.30-14.30. Potem odprowadził jej samochód pod blok, w którym mieszkała. Tam przypadkowo spotkał spacerującą z psem Oliwię W., którą poprosił do samochodu i odjechał w nieustalone miejsce, gdzie pozbawił ją życia. Następnie zwłoki kobiet ukrył w kompleksie leśnym w miejscowości Romanów.

W trakcie śledztwa prokurator przedstawił Krzysztofowi R. zarzuty zabójstw Aleksandry W. i Oliwii W., utrwalania wizerunku nagiej Oliwii W. przy użyciu ukrytej kamery, podszycia się pod Oliwię W. celem kierowania obraźliwych treści do jej znajomych na portalach społecznościowych, zabicia psa rasy shih tzu, dopuszczenia się innych czynności seksualnych wobec 14-letniej Oliwii W. oraz tworzenia fałszywych dowodów celem skierowania postępowania karnego i dyscyplinarnego przeciwko Aleksandrze W.

Przesłuchany przez prokuratora Krzysztof R. nie przyznał się do zarzucanych mu przestępstw. W złożonych wyjaśnieniach stwierdził jedynie, że ukrytą kamerę zainstalował w pokoju Oliwii W. na prośbę jej matki.

Na wniosek prokuratora wobec Krzysztofa R. Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował tymczasowe aresztowanie.

Na podstawie opinii biegłych lekarzy psychiatrów stwierdzono, że w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów Krzysztof R. był poczytalny.

Krzysztof R. jest z zawodu kierowcą-mechanikiem pojazdów samochodowych. W przeszłości nie był w karany.

Przestępstwo zabójstwa jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 8 do 15 lat, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawiania wolności.

Aktualizacja, 07.03.2022, 13:39

52-letni Krzysztof R., który jest podejrzany o zabójstwo 45-letniej kobiety i jej 15-letniej córki, pozotanie w areszcie co najmniej do połowy tego roku. Decyzja zapadła w Sądzie Okręgowym w Częstochowie.

Aktualizacja, 02.03.2022, 14:54

Badania DNA potwierdziły, że są to zaginione 45-latka i jej córka. Nadal nie wiemy, jak zginęła 45-latka, czekamy na wyniki badań toksykologicznych. Zatrzymany mężczyzna w tej sprawie usłyszał zarzut zabójstwa. Posiedzenie w sprawie zażalenia jego obrońcy - chodzi o areszt tymczasowy - odbędzie się 7 marca o godzinie 10:00. 

mówi portalowi WKatowicach.eu Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie

Aktualizacja, 23.02.2022, 15:52

Są wstępne wyniki sekcji zwłok kobiet, których ciała znaleziono w lesie pod Częstochową. Wynika z nich, że młodsza z ofiar miała zostać gwałtownie uduszona.

Jeśli chodzi o starszą, na ten moment specjaliści nie mogą dokładnie określić przyczyny zgonu. Pobrano materiał do dalszych badań. Młodsza z kobiet została uduszona przez nagłe zaciśnięcie w okolicy szyi. 

mówi portalowi WKatowicach.eu Krzysztof Budzik z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie

Od obu ofiar pobrano próbki do badań DNA, w celu ustalenia ich tożamości.

Wyniki powinny być znane do tygodnia czasu.

dodaje w rozmowie z nami prokurator Budzisz

Aktualizacja, 22.02.2022, 15:31

Na jutro zaplanowano sekcję zwłok dwóch kobiet, których ciała policjanci odnaleźli w lesie w rejonie Romanowa. Prokuratura zleciła wykonanie przyspieszonych badań DNA, bo stan psychiczny rodziny nie pozwala na zidentyfikowanie tożsamości znalezionych ciał. W związku z zaginięciem 2 kobiet z Częstochowy pojawił się też nowy wątek, chodzi o kamerę.

Jeden z zarzutów, który usłyszał zatrzymany 52-letni mężczyzna dotyczy kamery, która miała zostać zainstalowana przez niego w mieszkaniu zaginionych kobiet. Chodzi o incydent z 2020 roku. Urządzenie zostało zainstalowane bez wiedzy 45-latki i jej 15-letniej córki. Łącznie mężczyzna usłyszał 3 zarzuty. 

mówi portalowi WKatowicach.eu Krzysztof Budzik z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie

Aktualizacja, 21.02.2022, 15:12

Dzisiaj, podczas poszukiwań w rejonie Romanowa, policjanci odnaleźli ciała dwóch kobiet. Poszukiwania trwały od 11 lutego, kiedy to rodzina powiadomiła policję o zaginięciu 45-letniej Aleksandry oraz jej 15-letniej córki. Na podstawie dotychczasowych ustaleń oraz relacji świadków policjanci skoncetrowali się dzisiaj na poszukiwaniach w pobliżu stacji paliw zlokalizowanej na dawnej "Gierkówce". Na miejscu trwają czynności pod nadzorem prokuratora.

Dzisiaj, podczas poszukiwań zaginionych Aleksandry W. oraz jej 15-letniej córki policjanci uczestniczący w działaniach odnaleźli zwłoki, najpierw jednej z kobiet oraz psa, a po niespełna dwóch godzinach drugiej kobiety. Ciała były zakopane na głębokości około metra, w odległości kilku metrów od siebie. Wszystkie czynności na miejscu odbywają się pod nadzorem prokuratora z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, a działaniami służb w terenie kieruje zastępca Komendanta Miejskiego w Częstochowie. Tylko w dzisiejszych poszukiwaniach brało udział ponad 120 policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, kryminalni z komendy wojewódzkiej w Katowicach, przewodnicy psów z Wrocławia, katowicki oddział prewencji, pododdział z Częstochowy oraz funkcjonariusze komendy głównej. Na miejscu są również strażacy z częstochowskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Obecny na miejscu Prokurator nadzoruje oględziny zarówno odnalezionych zwłok, jak i miejsca ich ujawnienia. W pierwszej kolejności śledczy muszą potwierdzić tożsamość zwłok oraz ustalić przyczyny zgonu. Przypomnijmy, że w minioną niedzielę, na podstawie zgromadzonych informacji, kryminalni zatrzymali w tej sprawie 52-letniego Krzysztofa R. Usłyszał on prokuratorski zarzut podwójnego zabójstwa.

7 zdjęć

Policjanci odnaleźli ciała. To prawdopodobnie zaginione z Częstochowy

Aktualizacja, 21.02.2022, 11:26

Jak ustalił dziennikarz RMF Marcin Buczek, policja znalazła ciało kobiety w lesie. Reporter portalu WKatowicach.eu usłyszał od policjantów, że jest to kompleks leśny w pobliżu miejscowości Romanów. To wieś położona w powiecie częstochowskim, w gminie Kamienica Polska. W trakcie poszukiwań znaleziono również martwego psa. Przypomnijmy, że w dniu zaginięcia 15-letnia Oliwia miała wyjść ze swoim zwierzakiem na spacer. 

Zwłoki były zakopane na głębokości kilkudziesięciu centymetrów, w lesie w pobliżu Romanowa. W tej chwili trwają czynności zmierzające do odsłonięcia tego terenu, następnie pod nadzorem prokuratora grupa dochodzeniowo-śledcza zabezpieczy wszystkie dowody i ślady oraz przeprowadzi oględziny. Tylko w dzisiejszych poszukiwaniach brało udział ponad 120 policjantów z KWP w Katowicach, Wrocławia, KMP Częstochowy oraz KGP, wspierają nas również strażacy z PSP w Częstochowie.

mówi portalowi WKatowicach.eu podinsp. Aleksandra Nowara ze śląskiej policji

Aktualizacja, 21.02.2022, 09:00

Policjanci z Częstochowy ustalili, że ford focus należący do zaginionej Aleksandry Wieczorek, 10 lutego miał poruszać się po drodze krajowej nr 91 w rejonie Romanowa i dalej w kierunku Katowic.

Apelujemy do wszystkich osób posiadających nagrania z monitoringu stacjonarnego lub z kamerek samochodowych, które w tym dniu, pomiędzy 20.00 a 0.00, zarejestrowały wskazany samochód na trasie Katowice-Częstochowa, o kontakt z najbliższą jednostką Policji tel. 997 lub 112.

mówią nam śląscy policjanci

Policjanci z Częstochowy nie ustają w poszukiwaniach zaginionej 45-letniej Aleksandry Wieczorek i jej 15-letniej córki Oliwii, które zaginęły 10 lutego. W wyniku prowadzonych działań kryminalni ustalili, że należący do zaginionej Aleksandry Wieczorek samochód marki Ford Focus o numerze rejestracyjnym SC1836F, 10 lutego miał wyjechać z Częstochowy drogą krajową numer 91 (dawniej Gierkówka) w kierunku na Katowice, gdzie widziany był w kolonii Poczesnej, Wrzosowej i Romanowie.

Fot. Śląska Policja. Ford focus należący do zaginionej Aleksandry Wieczorek

Wcześniej pisaliśmy:

Zaginione kobiety z Częstochowy prawdopodobnie nie żyją

Prokuratura bada okoliczności śmierci dwóch zaginionych kobiet z Częstochowy. 45-latka i jej 15-letnia córka zaginęły 10 lutego. Kontakt z nimi urwał się po tym, jak wyszły z psem z mieszkania przy ulicy Bienia w Częstochowie.

W niedzielę 13 lutego, w sprawie został zatrzymany 52-letni Krzysztof R.

W środę, 16 lutego sąd przychylił się do wniosku prokuratury i orzekł areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy dla podejrzanego. 

Zajmująca się sprawą Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Południe zebrała materiał dowodowy, który w opinii prokuratora daje podstawy do przedstawienia zatrzymanemu mężczyźnie zarzutu popełnienia zabójstwa obydwu poszukiwanych kobiet oraz bezprawnego pozbawienia ich wolności. mówi portalowi WKatowicach.eu prokurator Krzysztof Budzik z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie

Prokuratura informuje, że nie odnaleziono ciał kobiet, jednak są podstawy do podejrzewania, że obie zaginione nie żyją. Zatrzymany odmówił składania wyjaśnień. Nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.

Fot. Śląska Policja/Częstochowa. Zatrzymany 52-latek

Kobiety wciąż uznawane są za zaginione. Policjanci w dalszym ciągu prowadzą akcję poszukiwawczą.

Zobacz także

Łowcy głów z Katowic zatrzymali mężczyznę za podwójne zabójstwo i podpalenie kamienicy
Łowcy głów z Katowic zatrzymali mężczyznę za podwójne zabójstwo i podpalenie kamienicy
w Katowicach

Łowcy głów z Katowic zatrzymali mężczyznę za podwójne zabójstwo i podpalenie kamienicy

Zabójstwo w Katowicach. Mężczyzna ugodził nożem w klatkę piersiową swojego kolegę
Zabójstwo w Katowicach. Mężczyzna ugodził nożem w klatkę piersiową swojego kolegę
w Katowicach

Zabójstwo w Katowicach. Mężczyzna ugodził nożem w klatkę piersiową swojego kolegę

Świerklaniec: Prokuratura bada okoliczności śmierci 33-latka, którego zwłoki odnaleziono w parku
Świerklaniec: Prokuratura bada okoliczności śmierci 33-latka, którego zwłoki odnaleziono w parku
poza Katowicami

Świerklaniec: Prokuratura bada okoliczności śmierci 33-latka, którego zwłoki odnaleziono w parku

Akt oskarżenia wobec zorganizowanej grupy przestępczej. Zarzuty usłyszy 8 osób
Akt oskarżenia wobec zorganizowanej grupy przestępczej. Zarzuty usłyszy 8 osób
w Katowicach

Akt oskarżenia wobec zorganizowanej grupy przestępczej. Zarzuty usłyszy 8 osób

Nowe zarzuty dla optyka z Sosnowca. 11-letni Sebastian z Katowic nie był jego jedyną ofiarą
Nowe zarzuty dla optyka z Sosnowca. 11-letni Sebastian z Katowic nie był jego jedyną ofiarą
poza Katowicami

Nowe zarzuty dla optyka z Sosnowca. 11-letni Sebastian z Katowic nie był jego jedyną ofiarą

do góry