Znamy laureatów 65. Olimpiady Astronomicznej. Finał odbył się w Chorzowie

Olga Krzyżyk
15.03.2022poza Katowicami

Poznaliśmy zwycięzcę tegorocznej, już 65 edycji Olimpiady Astronomicznej. To najbardziej prestiżowa rywalizacja młodych miłośników astronomii w Polsce, organizowana od 1957 roku.

Planetarium Śląskie. Grupowe zdjęcie olimpijczykówMaciej Pilarczyk, uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie został zwycięzcą finału 65. Olimpiady Astronomicznej, która dziś zakończyła się w Chorzowie.

Oto pozostali laureaci to:

  • II miejsce: Aleksander Waczyński - CXXII LO im. Ignacego Domeyki w Warszawie.
  • III miejsce: Jakub Dunikowski - V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.
  • IV miejsce - ex aequo - Julia Tokarska oraz Maksymilian Wdowiarz - oboje reprezentujący V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.
  • VI miejsce - Olaf Krupiński XIII LO w Szczecinie.
  • VII miejsce - ex aequo - Weronika Bednarek XIII LO w Szczecinie oraz Paweł Ptaszek - XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Fot. Planetarium Śląskie.  Maciej Pilarczyk, zwycięzca Olimpiady AstronomicznejOd piątku 21 finalistów Olimpiady rozwiązywało zadania teoretyczne, z analizy danych, a także prowadziło obserwacje nocnego nieba.

Olimpiada Astronomiczna jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych tego rodzaju rywalizacji w Polsce. Jest organizowana of 1957 roku.

Tradycyjnie, pierwszy etap Olimpiady odbywał się drogą korespondencyjną. Do półfinałów, które zostały zorganizowane w styczniu w Szczecinie, Toruniu, Warszawie i w Krakowie zakwalifikowało się 60 uczniów.

Wyłoniona grupa finalistów, która spotkała się w w Chorzowie liczyła 21 osób. Olimpijczycy musieli rozwiązać sześć zadań w trzech tercjach. Były to zadania teoretyczne, z analizy danych, a także obserwacyjne. Uczestnikom rywalizacji przydała się z pewnością także znajomość nieba tzn. rozpoznawanie gwiazdozbiorów, asteryzmów, obiektów mgławicowych itp.

Zmagania odbyły się na terenie Centrum Kongresowo - Biznesowego Stadionu Śląskiego w Chorzowie.

do góry