żyrafa park śląski

Dla kogo "Żyrafa" straciła głowę? 

Ważnego elementu parkowej rzeźby, czyli głowy, brakuje "Żyrafie" już od kilku miesięcy. Wielu mieszkańców z zaniepokojeniem zwróciło na to uwagę w mediach społecznościowych. 65-letnia rzeźba wciąż stoi na Alei Żyrafy pozbawiona głowy. Park Śląski jednak uspokaja - rzeźba "Żyrafa" ma zostać wyremontowana. Został już w tej sprawie rozpisany przetarg, którego - jak czytamy - przedmiotem zamówienia jest "Remont i konserwacja rzeźby „Żyrafa” w Parku Śląskim". 

Zakres przedmiotu zamówienia obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej, wykonanie robót budowlanych na podstawie opracowanej dokumentacji oraz przeprowadzenie prac konserwatorskich.

Obecnie trwają zgłoszenia do przetargu na remont i konserwację rzeźby „Żyrafa” w Parku Śląskim. Po wyłonieniu wykonawcy rozpoczną się prace konserwatorskie, które potrwają kilka miesięcy. informuje nas rzeczniczka Parku Śląskiego, Aneta Miler

8 zdjęć

Rzeźba Żyrafa w Parku Śląskim przejdzie zabiegi konserwatorskie

"Żyrafa" - symbol Parku Śląskiego

"Żyrafa" to jedna z najbardziej znanych rzeźb w województwie śląskim. Jej imię nosi główna droga prowadząca do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego - Aleja Żyrafy.

„Żyrafę” odlano w 1959 roku w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Konstrukcja jest rozstawiona na trzech ukośnych podstawach, przechodzących w odchylenie od pionu, której zwężające się ku górze ramię zakończono zbliżonym do owalu elementem z otworem o podobnym kształcie. W ogólnym zarysie całość miała prezentować tytułową żyrafę. Za koncepcję plastyczną obiektu odpowiedzialni byli Leopold Pędziałek i Leszek Dutka, a za zaprojektowaniem konstrukcji stoi Jerzy Tombiński. Plastycy nie oddali wiernie wyglądu zwierzęcia, uznali bowiem, że w myśl zasady minimum minimorum, rzeźba będzie pewniej stać na trzech nogach. Projekt zdecydowanie wyprzedzał trendy ówczesnej sztuki i architektury.

"Żyrafa" w 2000 roku przeszła metamorfozę, ponieważ wysoką na ponad 16 metrów konstrukcję przemalowano na kolor żółty, dodając brązowe łaty. W 2011 roku zakończono gruntowną rewitalizację figury i przywrócono pierwotny wygląd według założeń oryginalnego projektu, a „Żyrafa” została wpisana do rejestru zabytków.