Jubileusz 60-lecia GKS Katowice. Uroczysta gala, medale i Złote Buki [Zdjęcia i wideo]

Redakcja WKATOWICACH.eu
29.02.2024Sportowe

Dokładnie we wtorek, 27 lutego przypada 60-lecie istnienia klubu GKS Katowice. Mimo że od powstania klubu minęło zaledwie sześć dekad, to w historii klubu nie brakuje ważnych, wielkich i wzruszających momentów. Jubileusz będzie obchodzony przez cały 2024 rok. Uroczystą Galę zaplanowano z kolei na 28 lutego. W dniu "urodzin" klubu na Stadionie Miejskim w Katowicach zagościł legendarny piłkarz GieKSy Jan Furtok, odznaczony jubileuszowym medalem. Dzień później, 28 lutego, odbyła się uroczysta gala, w trakcie której nie zabrakło gratulacji i wyróżnień. Zobaczcie zdjęcia!

Fot. GKS Katowice. Piłkarze GieKSy rywalizowali z FC Barceloną w sezonie 1970/1971

60-lecie GKS Katowice

W środę, 28 lutego, odbyła się uroczysta gala z okazji 60-lecia GKS Katowice. Sporo się działo. Był czas na podziękowania, podsumowanie sportowych sukcesów i gratulacje.

Dzisiejsza uroczysta Gala z okazji 60-lecia Klubu Sportowego GKS GieKSa Katowice była pełna niesamowitych wspomnień o sukcesach, sportowych emocjach, które zawsze napawają naszą społeczność radością i dumą, a także licznych gości. W ten wyjątkowy jubileusz miałem zaszczyt przekazać nowy sztandar z herbem miasta i klubu. To wspaniały symbol jedności klubu z lokalną społecznością. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

Podczas gali wręczyliśmy medale 60-lecia dla tych, którzy współtworzyli historię klubu, a także Złote Buki dla najlepszych sportowców minionego sezonu. To zaszczyt być świadkiem uznania dla wyjątkowych osobowości, które wyróżnialiśmy na dzisiejszym wydarzeniu. dodał prezydent Katowic

Podczas wyjątkowej gali GKS-u Katowice z okazji 60. urodzin Klubu wyróżniono najznamienitsze postacie całego środowiska związanego z wielosekcyjną GieKSą.

GieKSa to nie tylko klub – to również silna sportowa marka miasta, łącząca pokolenia i rozwijająca pasje na różnych płaszczyznach. Życzę całej społeczności GKS Katowice kolejnych sukcesów, niezapomnianych emocji i dalszego budowania dziedzictwa sportowego! podkreśla prezydent Katowic, Marcin Krupa

Zobaczcie zdjęcia z uroczystej gali!

GKS Katowice obchodzi jubileusz

GKS Katowice obchodzi 60. urodziny. Piłkarska historia klubu sięga roku 1963 roku. Wtedy podjęto decyzję o połączeniu klubów: Górnik 20 Katowice, TKS Rapid-Orzeł Wełnowiec, KS Koszutka Katowice, Katowicki Klub Łyżwiarski, Katowicki Klub Sportowy Górnik, Górniczy Klub Żeglarski Szkwał oraz przedstawicieli trzydziestu dwóch instytucji i zakładów pracy z terenu Katowic. Uchwała o utworzeniu Górniczego Klubu Sportowego Katowice uprawomocniła się 27 lutego 1964 roku i to tę datę uważa się za dzień powstania GKS-u Katowice.

Piłkarska GieKSa w najwyższej lidze debiutowała w roku 1965, na Stadionie Śląskim w Chorzowie, w meczu z Górnikiem Zabrze. Od tego czasu w historii GieKSy nie brakowało sukcesów na poziomie krajowym.

  • Wicemistrzostwo Polski: 1988, 1989, 1992, 1994,
  • miejsce w ekstraklasie: 1987, 1990, 1995, 2003,
  • Puchar Polski: 1986, 1991, 1993,
  • Finał Pucharu Polski: 1985, 1987, 1990, 1995, 1997,
  • Superpuchar Polski: 1991, 1995.

Z okazji jubileuszu klubu na murawie Stadionu Miejskiego przy ulicy Bukowej w Katowicach ponownie stanął legendarny zawodnik GieKSy Jan Furtok. Piłkarz został pierwszym odznaczonym jubileuszowym medalem GKS Katowice.

7 zdjęć

Jan Furtok odznaczony medalem jubileuszowym GKS Katowice

Klub zaplanował celebrowanie jubileuszu w czasie meczu z Miedzią Legnica przy Bukowej (27 lutego), ale także w czasie meczu hokejowego w Sanoku. Uroczystą Galę 60-lecia GKS Katowice zaplanowano na środę, 28 lutego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Wybitne piłkarki z Katowic

Dziś GKS Katowice to wielosekcyjny klub sportowy, w którym poza występującymi w pierwszej lidze piłkarzami, są także piłkarki – plasujące się na szczycie tabeli ekstraligi kobiet. Choć sekcja kobieca powstała zaledwie 8 lat temu, piłkarki z Katowic już sięgały po najważniejsze krajowe trofea i reprezentowały Polskę w Europie.

Kobiecy zespół GieKSy, rozpoczynając z poziomu III ligi, był w stanie w ciągu trzech lat wywalczyć zasłużony awans do Ekstraligi kobiet - najpierw pod wodza trenera Szymona Tabackiego, a następnie trenera Witolda Zająca. Od momentu wejścia na najwyższy poziom rozgrywkowy piłkarki GKS-u Katowice godnie reprezentowały miasto Katowice na piłkarskich arenach Polski, co owocowało powołaniami do reprezentacji Polski dla najlepszych zawodniczek drużyny.

Kluczową decyzją w historii najmłodszej sekcji GKS-u Katowice było objęcie w marcu 2022 r. stanowiska pierwszego trenera przez Karolinę Koch, byłą piłkarkę klubu z Katowic i reprezentantkę Polski. 33-letnia trenerka stworzyła w krótkim czasie drużynę, która była w stanie skutecznie i widowiskowo walczyć o największy sukces w historii piłki nożnej kobiet w Katowicach. W sezonie 2022/2023 Orlen Ekstraligi kobiet katowiczanki wygrały aż 18 z 22 rozegranych spotkań i sięgnęły po historyczne mistrzostwo Polski, wyprzedzając w tabeli Górnika Łęczna i TME SMS Łódź.

Mistrzynie Polski w piłce nożnej kobiet

Hokejowa GieKSa – ośmiokrotny i aktualny Mistrz Polski

Niesamowite sukcesy ma także na koncie sekcja hokejowa GKS-u. Hokeiści z Katowic to ośmiokrotni mistrzowie kraju – w ostatnich latach zdobywali tytuł dwukrotnie.

Historia katowickiego klubu hokejowego sięga roku 1949. Wtedy założono hokejową sekcję klubu Górnik 1920. W lidze klub zadebiutował w roku 1955 i już wtedy zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski. W dwóch kolejnych sezonach Górnik 1920 zdobywał już tytuł wicemistrza, by w 1958 roku po raz pierwszy tryumfować w lidze.

W 1964 roku drużyna hokejowa Górnik 1920 została wchłonięta przez wielosekcyjny Górniczy Klub Sportowy. Początkowo drużyna osiągała kolejne sukcesy. Z czasem jednak hokeiści z Katowic nie tylko przestali zajmować czołowe pozycje w lidze, ale nawet musiała walczyć o utrzymanie w rozgrywkach na najwyższym poziomie. W 1980 roku nie udało się uniknąć spadku do II ligi. Po jednym sezonie GieKSie udało się jedna wrócić do grona najlepszych hokejowych drużyn w Polsce.

W latach 90. klub najpierw wrócił do swojej pierwotnej nazwy - Górnik 1920, a następnie, został przemianowany na Katowicki Klub Hokejowy. Jako KKH hokeiści z Katowic trzykrotnie byli brązowymi medalistami w rozgrywkach o tytuł Mistrza Polski.

Od 2000 roku klub występował pod nazwą Górnośląski Klub Sportowy Katowice. Nadal nie bez sukcesów - trzykrotnie zdobywał bowiem tytuł wicemistrza Polski. Sytuacja znacznie się pogorszyła, kiedy pojawiły się problemy finansowe klubu. Po zdegradowaniu drużyny z pierwszej ligi w sezonie 2004/2005 klub zawiesił nawet działalność.

Do pierwszej ligi drużyna z Katowic wróciła w następnym sezonie. Jednak na kolejne wielkie sukcesy kibice GKS musieli zaczekać kilka lat. W 2012 roku hokeiści z Katowic uplasowali się na szczycie tabeli pierwszej ligi i tym samym znaleźli się w Polskiej Hokej Lidze. Odtąd GieKSy zabrakło w rozgrywkach na najwyższym poziomie tylko w jednym sezonie - 2015/2016, kiedy drużyna nie została dopuszczona do rozgrywek.

Odbudowa potęgi hokejowej drużyny z Katowic rozpoczęła się więc od roku 2017, kiedy GKS wrócił do rozgrywek w PHL, zdobywając tytuł wicemistrza Polski. W kolejnym sezonie hokeistom GieKSy udało się nie tylko stanąć na najniższym stopniu podium PHL, ale także zająć trzecie miejsce w Pucharze Kontynentalnym.

W sezonie 2020/2021 katowiczanie po raz kolejny zdobyli tytuł brązowego medalisty PHL, tym razem w nadzwyczajnych okolicznościach - sezon został przerwany ze względu na wybuch pandemii.

8 kwietnia 2022 GKS Katowice zapisał na kartach swojej historii kolejny wielki sukces. Po czterech zwycięstwach w finałowych meczach nad Re-Plast Unią Oświęcim, klub tryumfował w rozgrywkach PHL.

30 marca 2023 katowiczanie obronili tytuł Mistrza Polski.

15 zdjęć

Majster ruszył w Katowice. GKS Katowice Mistrzem Polski

Siatkarze w jednej z najlepszych europejskich lig siatkarskich

Sekcja siatkówki w GKS-ie Katowice była obecna od początku istnienia klubu, a więc od 1964 roku. Wówczas w struktury GieKSy zostało włączonych wiele drużyn, w tym Górnik 1920 Katowice. To właśnie jego spadkobiercą byli siatkarze GKS-u, którzy przez kilka lat byli obecni w czołówce najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.

Największe sukcesy katowickiej drużyny

  • Sezon 1958/59 - brązowy medal mistrzostw Polski
  • Sezon 1959/60 - wicemistrzostwo Polski i Puchar Polski
  • Sezon 1960/61 - wicemistrzostwo Polski
  • Sezon 1962/63 - brązowy medal mistrzostw Polski
  • Sezon 1963/64 - brązowy medal mistrzostw Polski

W 1964 roku powstający GKS Katowice włączył w swoje szeregi Górnika 1920. Grający pod nowym szyldem siatkarze wciąż zaliczani byli do ścisłej polskiej czołówki, chociaż rosnąca konkurencja sprawiła, że medali nie udało już im się zdobyć. Walkę o 5-6 miejsce katowiczanie kończyli jednak zwycięsko, aż do sezonu 1969/70, gdy GKS po raz ostatni wystąpił w ekstraklasie. Drużynę jako trener prowadził wówczas już Tadeusz Siwek, jednak zajął z nią 8. miejsce, a to oznaczało degradację do II ligi.

Po nieudanej próbie powrotu do I ligi w kolejnym sezonie, władze GKS postanowiły zrezygnować z sekcji siatkarskiej i przekazały drużynę do klubu z pobliskich Michałkowic.

Po latach przerwy do świetności katowickiej siatkówki nawiązała drużyna TKKF Czarni, która w 2015 roku awansowała do I ligi. Przed rozpoczęciem rozgrywek 2015/16 na zapleczu PlusLigi Czarni podpisali umowę z GKS-em Katowice na mocy której występowali pod nazwą i z herbem GieKSy. Drużyna prowadzona przez trenera Grzegorza Słabego wygrała rozgrywki I ligi, a następnie spełniła wszelkie formalne wymogi, by wystartować w PlusLidze. W lipcu 2016 GKS GieKSa Katowice S.A. na mocy porozumienia z TKKF Czarni oficjalnie przejęła drużynę siatkarzy i od sezonu 2016/17 występuje w ekstraklasie. W debiutanckim sezonie zespół poprowadził trener Piotr Gruszka.

GKS zanotował bardzo udany powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej, bowiem zajął 10. miejsce w 16-zespołowej PlusLidze. Katowiczanie rundę zasadniczą zakończyli z dorobkiem 13 zwycięstw i 17 porażek, a w rywalizacji o 9. lokatę minimalnie przegrali z warszawską Politechniką. Rozgrywki Pucharu Polski 2016/17 GKS zakończył na etapie 1/8 finału, przegrywając w Bełchatowie z PGE Skrą 1:3. Z kolei w sezonie 2017/18 GieKSa wygrała 12 z 30 spotkań rundy zasadniczej i niewiele brakowało, by w fazie play-off walczyła o wyższe miejsca. Ostatecznie po wygraniu rywalizacji ze Stocznią Szczecin GKS zakończył sezon na 11. pozycji.

Sezon 2018/2019 przyniósł siatkarskiej GieKSie ósmą lokatę w końcowej klasyfikacji rozgrywek i walkę do samego końca sezonu i historyczny awans do fazy play-off. Dla Piotra Gruszki i większość graczy tamtej drużyny był to ostatni sezon w barwach katowickiego klubu. Rok 2019 przyniósł gruntowną przebudowę drużyny i zmianę trenera, którym został Dariusz Daszkiewicz. Sezon PlusLigi 2019/2020 zakończył się 25 marca 2020 r. za sprawą decyzji zarządu Polskiej Ligi Siatkówki, podjętej ze względu na zagrożenie epidemią koronavirusa COVID-19 w Polsce. Tym samym GKS Katowice zakończył ten sezon na 6. pozycji, najwyższej w swoich dotychczasowych występach w PlusLidze.

Po raz kolejny doszło do ważnych zmian dla całej siatkarskiej sekcji GKS-u Katowice; funkcje pierwszego trenera objął Grzegorz Słaby, dla którego był to debiut w tej roli na poziomie PlusLigi, a dyrektorem sekcji został Jakub Bochenek, który wcześniej pełnił w Klubie rolę specjalisty ds. komunikacji i menadżera sekcji siatkówki. Zespół GKS-u Katowice, choć był stawiany w gronie drużyn typowanych do spadku z ligi, pozytywnie zaskoczył ekspertów i kibiców, włączając się do samego końca w walkę w play-offy. Ostatecznie drużyna pod wodzą trenera Słabego zajęła 9. miejsce w lidze po zwycięskim dwumeczu z Indykpolem AZS-em Olsztyn. Kolejna ligowa kampania przyniosła jeszcze lepszy rezultat: GKS Katowice w sezonie 2021/2022 po raz pierwszy w swojej PlusLigowej historii awansował do fazy play-off rozgrywek i ostatecznie zakończył rozgrywki na ósmym miejscu, stając się jedną z największym pozytywnych niespodzianek sezonu.

Siatkarska GieKSa nie powtórzyła tego osiągnięcia w kolejnym sezonie, w którym zajęła 11. lokatę w PlusLidze, natomiast na przebieg sezonu 2022/2023 spory wpływ miała sytuacja z bezprawnym wypowiedzeniem umowy przez rozgrywającego Micaha Ma'a i poszukiwaniem przez Klub rozgrywającego na kilka tygodni przed startem rozgrywek.

Siatkarze GieKSy występują w polskiej ekstraklasie siatkarskiej nieprzerwanie od 2016 roku.

Zobacz także

W sobotę pogrzeb trenera Oresta Lenczyka. Pod jego wodzą GKS Katowice osiągał wielkie sukcesy
W sobotę pogrzeb trenera Oresta Lenczyka. Pod jego wodzą GKS Katowice osiągał wielkie sukcesy
Sportowe

W sobotę pogrzeb trenera Oresta Lenczyka. Pod jego wodzą GKS Katowice osiągał wielkie sukcesy

Grzegorz Słaby będzie nadal prowadzić siatkarski GKS Katowice. Trener przedłużył kontrakt z klubem
Grzegorz Słaby będzie nadal prowadzić siatkarski GKS Katowice. Trener przedłużył kontrakt z klubem
Sportowe

Grzegorz Słaby będzie nadal prowadzić siatkarski GKS Katowice. Trener przedłużył kontrakt z klubem

Piłkarska majówka na Bukowej! Dwa ważne mecze piłkarek i piłkarzy GieKSy
Piłkarska majówka na Bukowej! Dwa ważne mecze piłkarek i piłkarzy GieKSy
Sportowe

Piłkarska majówka na Bukowej! Dwa ważne mecze piłkarek i piłkarzy GieKSy

XXIX Wielka Gala Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Rzemieślnikiem Roku 2023 został Marian Kurzyca [Zdjęcia]
XXIX Wielka Gala Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Rzemieślnikiem Roku 2023 został Marian Kurzyca [Zdjęcia]
w Katowicach

XXIX Wielka Gala Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Rzemieślnikiem Roku 2023 został Marian Kurzyca [Zdjęcia]

Jubileusz 120-lecia Szkoły Podstawowej nr 22 w Katowicach. To część społeczności Załęża [Zdjęcia]
Jubileusz 120-lecia Szkoły Podstawowej nr 22 w Katowicach. To część społeczności Załęża [Zdjęcia]
w Katowicach

Jubileusz 120-lecia Szkoły Podstawowej nr 22 w Katowicach. To część społeczności Załęża [Zdjęcia]

Hokejowa GieKSa w półfinale Tauron Hokej Ligi. Katowiczanie zagrają z JKH GKS Jastrzębiem
Hokejowa GieKSa w półfinale Tauron Hokej Ligi. Katowiczanie zagrają z JKH GKS Jastrzębiem
Sportowe

Hokejowa GieKSa w półfinale Tauron Hokej Ligi. Katowiczanie zagrają z JKH GKS Jastrzębiem

Nagrody Prezydenta Katowic w dziedzinie sportu. Znamy laureatów za rok 2023! [Zdjęcia i wideo]
Nagrody Prezydenta Katowic w dziedzinie sportu. Znamy laureatów za rok 2023! [Zdjęcia i wideo]
Sportowe

Nagrody Prezydenta Katowic w dziedzinie sportu. Znamy laureatów za rok 2023! [Zdjęcia i wideo]

Athletics Camp 2024 w Katowicach. 200 dzieci na wspólnym treningu [Zdjęcia]
Athletics Camp 2024 w Katowicach. 200 dzieci na wspólnym treningu [Zdjęcia]
w Katowicach

Athletics Camp 2024 w Katowicach. 200 dzieci na wspólnym treningu [Zdjęcia]

„Młoda GieKSa” podpisała umowę o współpracy z Podlesianką Katowice
„Młoda GieKSa” podpisała umowę o współpracy z Podlesianką Katowice
Sportowe

„Młoda GieKSa” podpisała umowę o współpracy z Podlesianką Katowice

Kibicujesz GieKSie? Wypełnij specjalną ankietę przygotowaną przez SK 1964
Kibicujesz GieKSie? Wypełnij specjalną ankietę przygotowaną przez SK 1964
Sportowe

Kibicujesz GieKSie? Wypełnij specjalną ankietę przygotowaną przez SK 1964

Jubileusz 60-lecia GKS Katowice
Wideo
WIDEO Aktualności

Jubileusz 60-lecia GKS Katowice

do góry