Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet U-20 odbędą się w Katowicach? Radny złożył interpelację w tej sprawie

Kamil Zatoński
12.01.2024Sportowe

Katowice chcą zorganizować Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet U-20 w 2026 roku. Interpelację w tej sprawie złożył radny Krzysztof Pieczyński. Szanse są, bo w mieście powstaje kompleks sportowy, który będzie prawdopodobnie najnowocześniejszym tego typu obiektem w kraju.

nowy stadion miejski w katowicach

Mistrzostwa Świata U-20 Kobiet w Polsce

Już w grudniu 2023 roku Polski Związek Piłki Nożnej przyjął decyzję Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej o przyznaniu Polsce organizacji finałów Mistrzostwa Świata U-20 Kobiet, które odbędą się w 2026 roku. Wyboru dokonano podczas rady FIFA, która odbyła się w saudyjskiej Dżuddzie.

Polska to kraj o wspaniałej tradycji piłkarskiej i był gospodarzem pamiętnej edycji Mistrzostw Świata FIFA U-20 w 2019 roku, w której wschodzące gwiazdy, takie jak Erling Haaland, zrobiły ogromne wrażenie. Organizacja Mistrzostw Świata FIFA U-20 w piłce nożnej kobiet w 2026 roku będzie nowym kamieniem milowym w historii polskiego futbolu, który wzmocni kobiecy futbol w kraju i na całym świecie.

mówił wtedy prezydent FIFA Gianni Infantino

To kolejna międzynarodowa impreza piłkarska, której organizacja została powierzona PZPN. Przypomnijmy, że w 2025 roku Polska będzie również gospodarzem mistrzostw Europy kobiet U-19. 

Mistrzostwa Świata 2026 w Katowicach?

Scenariusz jest możliwy do zrealizowania. Interpelację w tej sprawie do prezydenta Katowic Marcina Krupy złożył radny Krzysztof Pieczyński. Poniżej jej treść:

"Na podstawie art. 24 ust 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 713 z późn. zm.) składam interpelację w sprawie  aplikowania przez miasto Katowice do organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Kobiet U-20 w 2026 roku.

W dniu 17 grudnia 2023 r. Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, że FIFA przyznała Polsce prawo organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Kobiet do lat 20-tu.

W związku z powyższym zwracam się z prośbą, by władze miasta aplikowały do krajowego związku, by stać się jednym z miast gospodarzy tej imprezy.

Katowice organizują najważniejsze światowe wydarzenia sportowe, lecz z racji braku odpowiedniej infrastruktury, nie były to imprezy piłkarskie. Teraz, gdy na ukończeniu jest budowa nowego Stadionu Miejskiego, sytuacja ta się zmieni. Wiele wskazuje  na to, że w roku 2026 nasz stadion będzie najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce z uwagi na planowanie ukończenie budowy w drugiej połowie 2024 roku. Tego typu wydarzenie idealnie wpisałoby się w promocję Katowic jak i nowego stadionu. Impreza wpłynie również na promocję i rozwój kobiecego piłkarstwa, a warto dodać, że aktualnymi mistrzyniami Polski w piłce nożnej są piłkarki GKS-u Katowice".

Inicjatywa została pozytywnie zaopiniowana. Głos w tej sprawie zabrał wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun, który zadeklarował, że w najbliższym czasie zwróci się do Polskiego Związku Piłki Nożnej o przedstawienie propozycji współpracy.

Dodatkowym atutem dla organizacji Mistrzostw jest również otrzymany tytuł mistrzyń Polski w piłce nożnej z naszego katowickiego klubu GKS Katowice, który idealnie wpłynie na promocję i rozwój kobiecego piłkarstwa. Dlatego nie wyobrażam sobie, aby miasto Katowice nie było częścią tak wyjątkowego wydarzenia.

mówi Waldemar Bojarun

Mistrzostwa Świata U-20 w piłce nożnej kobiet to międzynarodowy turniej piłkarski organizowany co 2 lata dla zrzeszonych piłkarskich reprezentacji krajowych kobiet do lat 20 w wybranym państwie przez FIFA. Do tej pory najwięcej tytułów (po trzy) mają Amerykanki i Niemki. W 2018 roku pierwszy tytuł zdobyły Japonki.

12 zdjęć

Budowa Stadionu Miejskiego [Grudzień 2023]

do góry