Katarzyna Kawończyk i handpan

Katarzyna Kawończyk z Józefowca i jej Kopalnia Dźwięków

Handpan to instrument perkusyjny, który na rynku muzycznym pojawił się w pierwszej dekadzie XXI wieku. Kształtem przypomina połączenie misy i bębna z charakterystycznym zestawem stalowych płyt dźwiękowych rozmieszczonych wokół centralnego punktu. Gra na handpanie polega na delikatnym uderzaniu palcami w płytki dźwiękowe, co powoduje wibracje i wydobywa piękne dźwięki. Handpan kosztuje nawet 6 tysięcy złotych.

Przygoda mieszkanki Katowic Katarzyny Kawończyk z handpanami rozpoczęła się od warsztatów. Gdy wydała na nich pierwszy dźwięk, wiedziała, że będzie to jej instrument. Pianina oczywiście nie odstawiła w kąt, ale teraz w jej muzycznym sercu instrumentów jest więcej.

Nie planowałam koncertowania i uczenia gry na handpanie, ale odzew był tak spory, tak że nie miałam innego wyjścia (śmiech).

mówi nam Katarzyna Kawończyk

Kasia poszła za ciosem i ruszyła z Kopalnią Dźwięków. Komponuje, bierze udział w różnorodnych projektach artystycznych, takich jak koncerty solowe, kirtany, live acty, praktyka jogi z muzyką na żywo czy movement medicine. Jako pierwsza w Polsce stworzyła też program nauki gry na handpanie online.

Instrument ma niepowtarzalne brzmienie. Często na koncertach ludzie pytają mnie, czy to tylko jeden instrument, bo nie są w stanie uwierzyć, że tak może właśnie być.

dodaje Katarzyna Kawończyk

14 zdjęć

Katarzyna Kawończyk i jej handpany. Witaj w Kopalni Dźwięków!

Granie na handpanie jest bardzo popularne w środowisku osób, dla których nie są obce takie pojęcia jak joga czy mindfulness. To instrument wysokowibracyjny i terapeutyczny.  Kasia przekonuje, że bardzo często jej uczniowie mówią, że dźwięki grane na handpanie są w stanie poprawić im nastrój i wprowadzić w stan głębokiego odprężenia. A jak jest z nauką gry na handpanie?

Jeśli mamy poczucie rytmu i trochę wyobraźni, to na pewno będzie nam łatwiej nauczyć się grać na tym instrumencie. Ważne jest też rozluźnienie ręki, bo na handpanie musimy się odbić od metalu, a nie w niego uderzyć. Czasem jest tak, że ktoś na warsztatach już pierwszy dźwięk uderza pięknie, a ktoś inny potrzebuje więcej czasu. Od tego jestem jednak ja, żeby pokazać, jak to zrobić. Generalnie każdy jest się w stanie nauczyć grać na tym instrumencie.

twierdzi Katarzyna Kawończyk

Gra na handpanie to idealny trening dla naszego mózgu. To połączenie dwóch półkul poprzez skoordynowanie dwóch rąk. To także bycie tu i teraz. Kiedy nie skupimy się na grze, to zdecydowanie stracimy melodię. A tego przecież nie chcemy.

Ten mój różowy sweter, w którym dzisiaj mnie widzicie, i ten róż w logo Kopalni Dźwięków, to takie mrugnięcie okiem do środowiska handpanowego, w którym przeważają mężczyźni, bardzo często ubrani na czarno. Chcę pokazać, że z gry można mieć fun i to jest najważniejsze w tym wszystkim. Myślę, że mocno umuzykalniam Śląsk.

przekonuje nauczycielka gry na handpanie

Kasia na warsztaty z gry na handpanie nie przyjmuje dzieci, bo jak podkreśla instrument jest zbyt duży dla dziecka, przez co może być mu trudno sięgnąć niektórych dźwięków.  

Raczej na warsztaty zapraszam osoby od wieku nastoletniego i starsze. Jedna z moich uczennic jest już na emeryturze. Zawsze powtarza, że będzie do mnie chodziła do końca życia, bo w taki właśnie sposób dba o swój mózg (śmiech).

dodaje właścicielka Kopalni Dźwięków

Gra na handpanie to nie tylko melodie, których nie znamy. W zasadzie zagramy na tym instrumencie każdy znany utwór, jeśli jego melodia oparta jest na dźwiękach, które są możliwe do zagrania. My usłyszeliśmy utwory filmowe z Interstellara oraz Piaratów z Karaibów.

Jesteś z Katowic i masz ciekawą pasję lub prowadzisz biznes, o którym chcesz nam opowiedzieć? Napisz do nas na redakcja@wkatowicach.eu lub wyślij wiadomość na nasze media społecznościowe