XII Tydzień Bezpieczeństwa

XII Tydzień Bezpieczeństwa - „Bezpieczeństwo. Tu nie ma miejsca na iluzję”

W połowie maja odbyła się w naszym regionie XII edycja Tygodnia Bezpieczeństwa, pod hasłem „Bezpieczeństwo. Tu nie ma miejsca na iluzję”. W trakcie tego wyjątkowego tygodnia, w dniach od 12 do 16 maja, inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach podjęli wiele działań, poprzez które przypominali, że nie wystarczy upozorować bezpieczeństwa w pracy, by uniknąć wypadków i zagrożeń.

11 zdjęć

XII Tydzień Bezpieczeństwa - „Bezpieczeństwo. Tu nie ma miejsca na iluzję”

Szkolenia na budowach

Wśród podjętych przez inspektorów inicjatyw było m.in. 13 szkoleń dla pracowników, pracujących na budowach na terenie całego województwa śląskiego, w których udział wzięło ok. 300 osób. Zorganizowano także szkolenie przeznaczone dla 115 studentów VI semestru studiów pierwszego stopnia Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej.

Tydzień Bezpieczeństwa to inicjatywa sygnatariuszów „Porozumienia dla bezpieczeństwa”. To tydzień, w którym mamy czas na zastanowienie się nad tym, co na co dzień robimy, czy przestrzegamy przepisów prawa pracy. Jako Okręgowy Inspektorat pracy czuwamy nad tym, czy przepisy prawa pracy i bezpieczeństwa pracy są przestrzegane, więc co roku angażujemy się w tę akcję i jesteśmy na budowach, by przeprowadzać szkolenia. mówi nam nadinspektor pracy Anetta Ranosz z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach

Każdego dnia w Tygodniu Bezpieczeństwa inspektorzy odwiedzali inną budowę, by tam spotykać się z pracownikami i szkolić ich w zakresie bezpieczeństwa. Tematyka szkoleń obejmowała najczęściej występujące zagrożenia wypadkowe w branży budowlanej. Omawiano między innymi zagadnienia dotyczące dopuszczenia pracowników do wykonywania pracy, przygotowania zaplecza budowy, prawidłowej organizacji robót ziemnych oraz zabezpieczania wykopów, transportu materiału i eksploatacji maszyn i urządzeń budowlanych.

Wśród budów, na których zagościli inspektorzy, były też te zlokalizowane w Katowicach. Tydzień Bezpieczeństwa zagościł na budowie budynku mieszkalnego przy ul. Karliczka, na terenie budowy Sądu Rejonowego w Katowicach, gdzie szkolono kadry zarządzające, kierowników robót, majstrów i brygadzistów, ale także na budowie jednego z budynków mieszkalnych w Pierwszej Dzielnicy, przy ul. Góreckiego czy na budowie osiedla „Ceglana PARK”.

15 zdjęć

Budowa Sądu Rejonowego Katowice-Wschód przy ul. Francuskiej 70A [MAJ 2025]

Nie zabrakło też szkoleń poza Katowicami, m.in. na budowie trasy S1, dla wykonawców prac na linii kolejowej nr 131, na budowach w Sosnowcu, Rudzie Śląskiej, Świętochłowicach, Tychach i Żarnowcu.

Oprócz szkoleń, dla pracowników budów przygotowano także bezpłatne publikacje związane z bezpieczeństwem i prawem pracy, które można było odebrać ze specjalnie przygotowanego na budowie stoiska Okręgowego Inspektoratu Pracy.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Co istotne, w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa, to inspektorzy wyruszają na budowy, by tam przeprowadzać szkolenia. Dzięki temu pracownicy nie muszą się dojeżdżać na szkolenia, a bezpośrednio po nich mogą wrócić do codziennej pracy.

Lepiej zapobiegać wypadkom, niż później mierzyć się z ich konsekwencjami. Dzięki szkoleniom można się nauczyć lub przypomnieć sobie postępowanie na wypadek różnych zdarzeń na budowie. Staramy się na co dzień zabezpieczać, jak się da. Uczulamy pracowników na zasady bezpieczeństwa. podkreśla w rozmowie z nami kierownik budowy TDJ w Katowicach, Arkadiusz Kucia

Pierwsza pomoc - nie tylko w pracy

Ważnym elementem szkoleń przeprowadzanych w ramach tygodnia bezpieczeństwa były ćwiczenia pierwszej pomocy. To wiedza i umiejętności, które pracownicy budowy mogą wykorzystywać nie tylko w pracy, ale także na co dzień.

Zagrożenia występują w każdym otoczeniu. Wiedza o tym, jak można pomóc, kiedy zatrzymuje się krążenie, czy mamy jakieś zranienie, krwawienie, to są takie podstawowe informacje, które każdy powinien znać. Często w sytuacji zagrożenia wpada się w panikę i paraliżujący strach. Im częściej się takie rzeczy powtarza, utrwala, tym więcej zyskuje się obycia i wprawy. Wtedy łatwiej jest podjąć działania w realnej sytuacji zagrożenia.

mówi nam specjalistka ds. BHP, Joanna Szarek

Bezpieczeństwo nie na niby

Najważniejszy przekaz, jaki płynął z tegorocznego Tygodnia Bezpieczeństwa, to konieczność rzetelnego i prawidłowego stosowania zasad bezpieczeństwa w pracy. Jak podkreślali inspektorzy, nie wystarczy, żeby coś wyglądało na bezpieczne – iluzoryczne działania mogą zwieść kierowników, czy inspektorów, ale nie zapewniają prawdziwej ochrony przed wypadkami i zagrożeniami. Hasło „Bezpieczeństwo. Tu nie ma miejsca na iluzję” wskazuje, że czasem upozorowane zabezpieczenia są jeszcze gorsze, niż ich brak, a bagatelizowane zagrożenia często okazują się być najniebezpieczniejsze dla zdrowia i życia.