Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej z ogromnym dofinansowaniem. 78 mln zł na przemianę centrum miasta [Zdjęcia + wizualizacje]

Kacper Jurkiewicz
16.03.2024poza Katowicami

Województwo Śląskie i Fabryka Pełna Życia zawarły umowę na realizację pierwszego etapu nowego centrum Dąbrowy Górniczej. 78 mln zł dofinansowania pochodzi z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Nowe centrum Dąbrowy Górniczej w miejscu dawnej fabryki Defum stanie się faktem w 2026 roku.

Wizualizacja Hali Tworzeń od strony północnej

Fabryka Pełna Życia zostanie rozbudowana

W Centrum Dąbrowy Górniczej w pobliżu dworca PKP i Pałacu Kultury Zagłębia znajduje się Fabryka Pełna Życia. To projekt, który ma za zadanie przemienić postindustrialną przestrzeń w miejsce do życia i aktywności. Wiosną i latem sporo się tutaj dzieje i wiele osób spędza tutaj swój wolny czas. W niedalekiej przyszłości zajdą kolejne zmiany.

Znajdujemy się w miejscu, w którym prototypy i marzenia stają się rzeczywistością. Jestem pewien, że tu w centrum Dąbrowy Górniczej, będzie widać jak może wyglądać prawdziwa transformacja i jak uzupełniają się środki unijne oraz energia zaangażowanych w ten proces ludzi. Wierzę, że to miejsce stanie się nie tylko wizytówką miasta, ale całego regionu. mówił wicemarszałek województwa śląskiego, Łukasz Czopik

Przedmiotem projektu jest rewitalizacja budynku H8/B7 po byłej fabryce obrabiarek Defum o łącznej powierzchni 1,7 tys. m² wraz z zieloną powierzchnią stanowiącą przestrzeń publiczną.  Koszt realizacji to 91,8 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych to 78 mln zł. Nowe centrum Dąbrowy Górniczej ma zostać zrealizowane do 2026 roku. 

Centralnym punktem stanie się Zielony Rynek, wokół którego znajdą się zrewitalizowane przestrzenie publiczne. W ramach pierwszego etapu projektu zaplanowano m.in.: doprowadzenie sieci, budowę systemu gromadzenia i wykorzystania deszczówki, zielony pasaż, ogród deszczowy i nadanie nowej funkcji dawnej hali montażowej. Po rewitalizacji będzie się składała z dwóch modułów stanowiących zamkniętą, dopełniającą się całość, a przestrzeń przemysłowa połączy się z infrastrukturą konferencyjną i koncertową. Hala Tworzeń zostanie przykryta zielonym dachem i połączona za pomocą szklanych wrót z nowym rynkiem, a w okresie letnim będzie służyć do organizacji koncertów i wydarzeń targowych.

To niezwykle ważny moment dla miasta. Nasz potencjał został dostrzeżony i mamy wsparcie, by zmieniać przestrzeń po dawnej fabryce Defum w nowoczesne centrum miasta. Już widać jak ta przestrzeń jest ważna dla mieszkańców, którzy chętnie spędzają tu czas. Chcemy ją rozwijać i budować nową tożsamość miasta. tłumaczył prezydent Dąbrowy Górniczej, Marcin Bazylak

Prace budowlane obejmą m.in. przebudowę istniejących obiektów i zachowanie ich industrialnego charakteru, prace związane z instalacjami wewnętrznymi oraz budowę tzw. zielonej i niebieskiej infrastruktury. W ramach zielonej infrastruktury powstaną:

 • zielony rynek,
 • zieleń wysoka i niska,
 • ogrody deszczowe,
 • zielony dach na części hali
 • oraz zielone elewacje.

W ramach błękitnej infrastruktury planowany jest obieg zamknięty wód deszczowych. Planowane są także zakup wyposażenia, w tym systemów audiowizualnych, rewitalizacja zabytkowych maszyn i lamp przemysłowych oraz montaż paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła.

To ogromna satysfakcja i efekt wieloletnich starań bardzo wielu ludzi. Jesteśmy szczęśliwi, ale zdajemy sobie sprawę, że ciąży na nas duża odpowiedzialność, a oczekiwania są wysokie. Zamierzamy im sprostać, nadać im nową formę, stworzyć nowe centrum miasta. To miejsce ma tętnić życiem, kulturą, a przede wszystkim służyć mieszkańcom. mówił prezes Zarządu Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej, Wojciech Czyżewski

2 zdjęć

Fabryka Pełna Życia - wizualizacje

2 zdjęć

Hala Tworzeń

Hala Tworzeń to wielofunkcyjna hala konferencyjno-targowo-koncertowa, która docelowo posłuży jako główne miejsce prezentacji dokonań Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej.

Hala przykryta zielonym dachem, za pomocą szklanych wrót zostanie połączona z Zielonym Rynkiem, co sprawi, że w okresie letnim będzie przestrzenią półotwartą – idealną do organizacji koncertów i wydarzeń targowych.

Część główna budynku – nowoczesna, eksponująca piękne stare konstrukcje, w pełni wyposażona przestrzeń, umożliwi ustawienie nawet dwóch scen, zapewni 224 miejsca siedzące i ponad 500 stojących, będzie posiadała niezwykłą antresolę nad wejściem, szatnie i toalety.

Część północna budynku – sala ćwiczeń teatralnych, muzycznych, sala taneczna, sale warsztatów artystycznych zaplecze sceniczne, garderoby, toalety, magazyny.

Hala Tworzeń - Fabryka Pełna Życia

Moduł B7

W czterokondygnacyjnym nowoczesnym budynku biurowo-szkoleniowym, bezpośrednio przylegającym do Hali Tworzeń znajdą swoje miejsce: Centrum Senioralne i Integracji Międzypokoleniowej oraz Centrum Aktywności Obywatelskiej. Wielką atrakcją budynku z pewnością będzie ogród na dachu oraz obrośnięta zielenią fasada południowa.

Parter – punkt informacyjny – centrum informacji obywatelsko-społecznych oraz Centrum Senioralne i Integracji Międzypokoleniowej – 3 małe i 1 duża sala spotkań, toalety.

I piętro – Centrum Aktywności Obywatelskiej i UrbanLab – 6 sal warsztatowych, toalety, magazyn.

II piętro – 7 pomieszczeń biurowych – przestrzenie do pracy współdzielonej, toalety.

Zielony dach – otwarty ogród miejski z instalacją paneli fotowoltaicznych.

Główne atuty zrewitalizowanej przestrzeni:

 • możliwość wydzielania ruchomymi ścianami mniejszych pomieszczeń,
 • dostęp dla wózków inwalidzkich oraz system oznaczeń dla osób niewidomych/niedowidzących – pełna dostępność dla osób z niepełnosprawnościami i starszych,
 • zielony pasaż pod konstrukcjami suwnic, zdroje uliczne,
 • zielony ogród na dachu budynku, zielona fasada B7,
 • panele fotowoltaiczne, pompa ciepła,
 • ławki, siedziska,
 • stojaki rowerowe, stacja roweru metropolitalnego
 • stylowe latarnie uliczne,
 • eksponaty z fabryki Defum,
 • 14 tablic informacyjnych o dzielnicach Dąbrowy Górniczej,
 • przestrzenny napis Defum,
 • odlew historycznej mapy Dąbrowy Górniczej,
 • 5 paneli z ekranem LED prezentujących historię Defum i Zagłębia Dąbrowskiego,
 • grusze, brzozy, graby, klony, jesiony, kilkadziesiąt gatunków krzewów i byliny integralną częścią nowego centrum miasta,
 • ogród deszczowy i oczka wodne, wykorzystujące wodę pozyskiwaną z retencji, wyposażone w elementy zespołu filtracyjnego, system uzdatniania wody, a także system zasilania w energię elektryczną.

W zeszłym roku spółka Fabryka Pełna Życia złożyła jeszcze jeden wniosek do Funduszu Na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji – o dofinansowanie w kwocie 27 milionów złotych. Środki te pozwolą na dokończenie realizacji wszystkich przestrzeni publicznych nowego centrum oraz rewitalizację kolejnych 3 zabytkowych hal. Jedną z nich będzie Hala Ząbkowice o funkcji gastronomicznej i usługowej.

23 zdjęć

Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej - podpisanie umowy

Zobacz także

Tramwaje wracają do Dąbrowy Górniczej. Wielka przebudowa głównej osi miasta zbliża się do końca
Tramwaje wracają do Dąbrowy Górniczej. Wielka przebudowa głównej osi miasta zbliża się do końca
poza Katowicami

Tramwaje wracają do Dąbrowy Górniczej. Wielka przebudowa głównej osi miasta zbliża się do końca

W Dąbrowie Górniczej rozbierają kładkę do CH Pogoria. Piesi przejdą ulicą
W Dąbrowie Górniczej rozbierają kładkę do CH Pogoria. Piesi przejdą ulicą
poza Katowicami

W Dąbrowie Górniczej rozbierają kładkę do CH Pogoria. Piesi przejdą ulicą

Wypadek na DK94 w Dąbrowie Górniczej. Bus zmiażdżony pomiędzy tirami [Zdjęcia]
Wypadek na DK94 w Dąbrowie Górniczej. Bus zmiażdżony pomiędzy tirami [Zdjęcia]
w drodze

Wypadek na DK94 w Dąbrowie Górniczej. Bus zmiażdżony pomiędzy tirami [Zdjęcia]

do góry