Pierwsze analizy dotyczące Strefy Płatnego Parkowania w Katowicach. Jak sprawdzają się nowe rozwiązania?

Mateusz Terech
15.12.2023w drodze

Od 1 grudnia w mieście obowiązują nowe zasady - rozszerzono Strefę Płatnego Parkowania i utworzono Śródmiejską Strefę Płatnego Parkowania, porządkując przy tym kwestie miejsc parkingowych, likwidując te niezgodne z przepisami, a gdzieniegdzie wyznaczając nowe. Wprowadzenie zmian, wiąże się ze zmianą dotychczasowego sposobu poruszania się po mieście dla wielu kierowców.

Parkomat na placu Sejmu Śląskiego

SPP w Katowicach działa od dwóch tygodni

Przybyło osób zameldowanych w Katowicach

100% wzrost liczby osób zameldowanych w listopadzie 2023 w porównaniu do listopada ubiegłego roku i o połowę mniejsza liczba pojazdów wjeżdżających bądź przejeżdżających przez Katowice - to pierwsze efekty wprowadzenia nowej polityki parkingowej. Zapełniają się także centra przesiadkowe, w których widać większą liczbę parkujących niż przed wprowadzeniem nowych regulacji.

Nowa polityka parkingowa w Katowicach przynosi pierwsze efekty. Większa zajętość miejsc parkingowych w centrach przesiadkowych, mniej wjeżdżających do Katowic pojazdów, a co za tym idzie łatwiejsze znalezienie miejsca parkingowego w centrum Katowic stają się faktem. W najbliższych miesiącach będziemy w dalszym ciągu śledzić sytuację, by w razie konieczności podejmować działania korygujące zasady funkcjonowania stref. zapowiada wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula

Konieczność posiadania meldunku do skorzystania z preferencyjnych wysokości opłat spowodowała, że w listopadzie tego roku o ponad 100% wzrosła liczba osób meldujących się w Katowicach w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. W listopadzie 2022 roku na pobyt stały zameldowało się 593 osób, a na pobyt czasowy - 573. Natomiast w 2023 roku na pobyt stały zameldowało się 1 138 osób, na pobyt czasowy zameldowały się z kolei 1 273 osoby. Wzrosty zaobserwowano także w październiku i wrześniu, czyli w miesiącach bezpośrednio poprzedzających wejście w życie nowych zasad.

Centra Przesiadkowe cieszą się większym zainteresowaniem 

O około połowę zwiększyła się liczba pojazdów parkujących w katowickich centrach przesiadkowych. 24 listopada, czyli tuż przed wprowadzeniem nowej polityki parkingowej w Zawodziu parkowały 84 pojazdy w ciągu całego dnia, a w Brynowie 95. W dzień wejścia w życia nowych przepisów, czyli 1 grudnia, między godziną 10 a 11 w Brynowie zaparkowanych było 200 aut, a w Zawodziu 84, z kolei dzisiaj (15 grudnia) między godziną 8 a 10 w Brynowie zaparkowanych było 178 pojazdów, na Zawodziu - 158.

Mniej aut w Katowicach

Od 1 grudnia zauważalny jest spadek liczby pojazdów wjeżdżających do Katowic. Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analiz zlicza auta wjeżdżające do miasta. Bramy ustawione są m.in. w kilku punktach na alei Korfantego, alei Roździeńskiego czy ul. Mikołowskiej.

Dla samochodów pojawiających się na wjazdowych punktach pomiarowym sprawdzane jest, czy w ciągu 10 następnych minut samochód pojawia się na jednym z wyjazdowych punktów pomiarowych (np. pojazd wjeżdża na punkcie, przy którym znajdują się kamery przeznaczone do odczytywania tablic rejestracyjnych na Al. Roździeńskiego i wyjeżdża na punkcie z takimi kamerami na DTŚ). 

Jeżeli samochód w ciągu 10 minut pojawi się na punkcie wyjazdowym, to jest traktowany jako „przejazd tranzytowy”, a jeśli się nie pojawi, uznaje się, że „wjechał do Śródmieścia”. O ile w piątek 24 listopada do Katowic wjechało bądź przejechało przez nie ponad 126 tys. pojazdów, to w następny piątek 1 grudnia liczba aut spadła o połowę - było to nieco ponad 64 tys. aut w ciągu doby. Dla porównania w poniedziałek 11 grudnia wjechało/przejechało 72,5 tys. pojazdów. Ze statystyk wynika, że również mniej aut wjeżdża do Śródmieścia Katowic. 24 listopada takich pojazdów było ponad 100 tys., 1 grudnia - nieco ponad 53 tys., a 11 grudnia - ponad 66 tys. Przy czym na początku grudnia ze względu na duże opady śniegu tablice rejestracyjne niektórych pojazdów mogły być nieczytelne.

23 zdjęć

Pierwszy dzień Strefy Płatnego Parkowania w Katowicach

Kontrole po nowemu

Zmienił się także system kontroli. Te w dużej mierze są wykonywane przez specjalne pojazdy do e-kontroli. Dwa katowickie samochody MZUiM do e-kontroli parkowania do 10 grudnia sprawdziły 2391 pojazdów. Interwencje przeprowadza także Straż Miejska w Katowicach.

Od 1 grudnia zauważamy więcej telefonów od mieszkańców z prośbą o weryfikację, czy pojazd stojący na miejscu przeznaczonym wyłącznie dla mieszkańców faktycznie spełnia kryteria i może stać na zakazie postoju. Straż Miejska na obecną chwilę posiada dwa urządzenia mobilne do sprawdzania poprawności parkowania w strefie płatnego parkowania. Od 1 do 13 grudnia ujawniono 188 wykroczeń polegających na niestosowaniu się do znaków zatrzymania i postoju, w tym zostało nałożonych 71 mandatów karnych oraz 100 zawiadomień o ujawnionym wykroczeniu. tłumaczy rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Katowicach, Katarzyna Olschimke

Preferencyjna rozwiązania dla mieszkańców

Do 14 listopada mieszkańcy Katowic złożyli 9917 wniosków o jeden z korzystnych abonamentów - w tym Katowickiej Karty Mieszkańca (9352), abonamentu (558) bądź Parkingowej Karty Przedsiębiorcy (7). To rozwiązania, które pozwalają mieszkańcom na parkowanie w centrum Katowic na preferencyjnych stawkach.

Przypomnijmy, że Parkingowa Karta Mieszkańca, którą można otrzymać jeśli zamieszkuje się w strefie płatnego parkowania i rozlicza podatek w Katowicach kosztuje odpowiednio - 20 zł za miesiąc i 50 zł za kwartał w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania oraz 10 zł za miesiąc i 25 za kwartał w przypadku strefy Płatnego Parkowania.

Mieszkańcy pozostałych dzielnic mogą wykupić abonament, którego koszt to 300 zł za miesiąc i 750 zł za kwartał w przypadku Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania oraz 200 zł za miesiąc i 500 zł za kwartał w Strefie Płatnego Parkowania. To dużo tańsze rozwiązanie niż w przypadku osób przyjeżdżających do Katowic z miast ościennych.

Przypomnijmy, że 1 grudnia zmieniły się także wysokości opłat w strefach płatnego parkowania. Obecnie wygląda to następująco:

Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania - „Strefa A”

Opłaty - od poniedziałku do soboty (z wyjątkiem sobót stanowiących dni wolne od pracy).

Godziny obowiązywania opłat - od 7:00 do 17:00.

Stawki:

  • 3 zł - za postój do 30 minut,
  • 6 zł - za postój powyżej 30 minut do 1 godziny,
  • 7,20 zł - za drugą rozpoczętą godzinę postoju,
  • 8,40 zł - za trzecią rozpoczętą godzinę postoju,
  • 6,00 zł - za każdą następną rozpoczętą godzinę postoju.

Strefa Płatnego Parkowania - „Strefa B”

Opłaty - od poniedziałku do piątku.

Godziny obowiązywania opłat - od 7:00 do 17:00.

Stawki:

  • 2 zł - za postój do 30 minut,
  • 4 zł - za postój powyżej 30 minut do 1 godziny,
  • 4,80 zł - za drugą rozpoczętą godzinę postoju,
  • 5,60 zł - za trzecią rozpoczętą godzinę postoju,
  • 4,00 zł - za każdą następną rozpoczętą godzinę postoju.
4 zdjęć

Pierwszy dzień Strefy Płatnego Parkowania w Katowicach - ujęcia z drona

4 zdjęć
Kategoria: Powiązane pliki [1]
Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Format Pobierz
Kategoria: Pliki
Tabela podsumowująca zameldowania w Katowicach w latach 2022-2023.ods
ods 17.23KB

Zobacz także

Pracownicy i wolontariusze hospicjów ze specjalnym zezwoleniem zaparkują za darmo w Strefie Płatnego Parkowania na ponad 1700 miejscach parkingowych
Pracownicy i wolontariusze hospicjów ze specjalnym zezwoleniem zaparkują za darmo w Strefie Płatnego Parkowania na ponad 1700 miejscach parkingowych
w Katowicach

Pracownicy i wolontariusze hospicjów ze specjalnym zezwoleniem zaparkują za darmo w Strefie Płatnego Parkowania na ponad 1700 miejscach parkingowych

Strefa Płatnego Parkowania w Katowicach od 1 grudnia. Zobaczcie zdjęcia parkingów z pierwszego dnia funkcjonowania
Strefa Płatnego Parkowania w Katowicach od 1 grudnia. Zobaczcie zdjęcia parkingów z pierwszego dnia funkcjonowania
w Katowicach

Strefa Płatnego Parkowania w Katowicach od 1 grudnia. Zobaczcie zdjęcia parkingów z pierwszego dnia funkcjonowania

Automatyczny parking w Katowicach na Tylnej Mariackiej. Darmowe parkowanie do 30 listopada [Zdjęcia]
Automatyczny parking w Katowicach na Tylnej Mariackiej. Darmowe parkowanie do 30 listopada [Zdjęcia]
w Katowicach

Automatyczny parking w Katowicach na Tylnej Mariackiej. Darmowe parkowanie do 30 listopada [Zdjęcia]

do góry