Radiowióz policyjny

Nietrzeźwi kierowcy jednośladów. Podsumowanie działań „Trzeźwość”

Pogoda sprzyja przejażdżkom zarówno rowerowym, jak i na hulajnogach. Kierujący jednośladem, jak każdy uczestnik ruchu drogowego, ma swoje prawa i obowiązki. Nie każdy jednak pamięta o tym, że wsiadając na jednoślad pod wpływem alkoholu, łamie prawo. W sobotę w godzinach wieczorno-nocnych policjanci katowickiego wydziału ruchu drogowego prowadzili działania „Trzeźwość”, w których trakcie zatrzymali 4 pijanych rowerzystów i jednego nietrzeźwego użytkownika hulajnogi elektrycznej.

  • ul. Gliwicka: niechlubnym rekordzistą działań został 58-letni katowiczanin, który przed godziną 21:00 jechał rowerem na ul. Gliwickiej i miał w organizmie blisko 2 promile alkoholu.
  • Ul. Lotnisko: policja zatrzymała tu sosnowiczanina, któremu „wsparcia” w pedałowaniu dodawał promil alkoholu w wydychanym powietrzu.
  • ul. Graniczna: na ulicy Granicznej zatrzymany został najpierw 25-letni rowerzysta z wynikiem blisko promila alkoholu w wydychanym powietrzu, a następnie mieszkanka Radzionkowa, której alkomat wskazał prawie pół promila alkoholu.
  • ul. 3 Maja: ostatnim zatrzymanym był obywatel Ukrainy, ten jadąc hulajnogą elektryczną ulicą 3 Maja, miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu.

Użytkownicy jednośladów ponieśli już konsekwencje finansowe, gdyż na każdego został nałożony wysoki mandat karny.

Jazda na jednośladach po alkoholu - konsekwencje prawne

Co mówi prawo? Po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości nie można jeździć rowerem po drodze publicznej, w strefie zamieszkania, ani w strefie ruchu. Kiedy zostaniemy złapani podczas jazdy na rowerze w stanie po spożyciu alkoholu (w naszym organizmie znajduje się pomiędzy 0,2 a 0,5 promila), otrzymamy mandat w wysokości 1000 złotych.

Z kolei pijani rowerzyści, czyli tacy, którzy mają więcej niż 0,5 promila, zostaną ukarani mandatem w wysokości 2 500 zł. Takie same mandaty nakładane są na użytkownika hulajnogi elektrycznej.

Przypominamy również, że użytkownik hulajnogi elektrycznej może korzystać z chodnika, tylko w przypadku, jeśli nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, a dopuszczalna prędkość na jezdni jest większa niż 30 km/h. Musimy jednak przy tym pamiętać, aby jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność oraz ustępować pieszemu pierwszeństwo. Nie zapominajmy również o tym, że zabronione jest przewożenie na tym urządzeniu innych osób, zwierząt i przedmiotów. przypominają policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach