Przebudowa DK 86 w Giszowcu. Zmiana organizacji ruchu

Olga Krzyżyk
15.02.2022w drodze

Cały czas trwa przebudowa DK 86 w Giszowcu. Kierowcy przyzwyczaili się już do zwężeń w tym miejscu. Teraz jednak muszą przygotować się na zmianę organizacji ruchu. Nowa organizacja zostanie wprowadzona już dzisiaj, 15 lutego. Zmiana jest tymczasowa i potrwa do połowy kwietnia. Zobaczcie, co się zmieni na DK86.

Fot. UM Katowice. NDI Katowice DK 86 - DK 81Kierowcy muszą przygotować się na zmiany. Od dzisiaj, 15 lutego, wprowadzono nową organizację ruchu na DK86 w Giszowcu. Co się zmieniło? Zamknięta została część skrzyżowania, łączącego ul. Kolistą, Karolinki, 73-go Pułku Piechoty oraz zjazd do ulicy Pszczyńskiej. Zmiana jest tymczasowa i potrwa do połowy kwietnia.

We wtorek 15 lutego, o godzinie 10:00 zamknięty został jeden z pasów, prowadzących ruch ulicą Karolinki na zjazd w kierunku Tychów. To oznacza, że kierowcy samochodów osobowych mają do dyspozycji po jednym pasie ruchu w każdym kierunku jazdy, natomiast z uwagi na zawężenie - kierowcy samochodów ciężarowych muszą korzystać z objazdu. Ciężarówki muszą pojechać objazdem w ul. 73 Pułku Piechoty do tymczasowego ronda, z którego jest wyjazd w kierunku Tychów.

Temperatury dodatnie pozwalają nam realizować więcej prac, dlatego najbliższe tygodnie to kontynuacja działań związanych z przejściem dla pieszych, ale i intensyfikacja prac drogowych. Stąd konieczność wprowadzenia zmian w organizacji ruchu. mówi kierownik budowy z firmy NDI - generalnego wykonawcy robót, Tomasz Kawalec

Naprawa nawierzchni na DK86

Ponadto MZUiM Katowice w najbliższych tygodniach będzie naprawiał nawierzchnię DK86 po zimowych uszkodzeniach. Prace rozpoczęły się już w sobotę, 12 lutego między godz. 6:00 a 13:00 na alei Murckowskiej (DK86) na odcinku pod wiaduktem wzdłuż ul. 1 Maja w kierunku do Tychów.

W związku z prowadzonymi pracami konieczne było zawężenie, czyli kierowcy jadący od Sosnowca do Tychów pod wiaduktem mają do dyspozycji jeden pas ruchu.

Kierowców prosimy o cierpliwość i przepraszamy za przejściowe niedogodności. W Giszowcu realizowana jest największa inwestycja drogowa w Katowicach od czasu budowy tunelu pod rondem im. gen. Jerzego Ziętka, stąd też zmiany organizacji ruchu są niestety koniecznością. Realizacja pozimowych napraw poprawi komfort podroży drogą krajową nr 86. mówi rzecznik prasowy miasta Katowice, Ewa Lipka

Przebudowa DK86 w Giszowcu

Każdego dnia przez DK 86 na wysokości katowickiego Giszowca przejeżdża prawie 60 tysięcy samochodów. To zarówno kierowcy przemieszczający się po terenie aglomeracji, jak i ruch tranzytowy.

Na Giszowcu trwa budowa bezkolizyjnego węzła DK86 i DK81 oraz rozbudowa ulicy Pszczyńskiej na odcinku od autostrady A4 do ul. Górniczego Stanu. To projekt za ponad 308 mln zł. Inwestycja otrzymała  dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wysokość wsparcia to 239,3 mln zł.

Zakończenie inwestycji na DK86 przewidziane jest w drugiej połowie tego roku.

Przypomnijmy, że realizacja inwestycji składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza z nich to budowa nowego bezkolizyjnego węzła dwóch dróg krajowych - ul. Pszczyńskiej (DK86) i ul. 73 Pułku Piechoty (DK81) oraz rozbudowa ulicy Pszczyńskiej (DK86) od autostrady A4 do ul. Górniczego Stanu. Usprawnione zatem zostanie skomunikowanie ponadlokalne obszaru południowej części aglomeracji katowickiej z jej strefą centralną oraz miejskiego obszaru południowo-wschodniej części Katowic, w zakresie połączenia z drogami krajowymi oraz centrum miasta.

Druga część obejmuje rozbudowę istniejącego dziś węzła drogowego ulicy Pszczyńskiej (DK 86) z ulicami 73 Pułku Piechoty, Karolinki, Kolistą, obsługującego ruch lokalny. Piesi i rowerzyści także zyskają nowe, bezkolizyjne połączenia. W efekcie przebudowy skrzyżowanie ulic Pszczyńskiej i 73 Pułku Piechoty będzie dwupoziomowe, a ruch lokalny zostanie oddzielony od tranzytowego. mówi naczelnik wydziału transportu UM Katowice, Bogusław Lowak

Powstaną tu zatem dwa węzły: jeden będzie rozprowadzał ruch tranzytowy w kierunku Tychów, Cieszyna i Skoczowa oraz na północ w kierunku autostrady A-4 i dalej w kierunku Krakowa i Wrocławia oraz Łodzi i Gdańska, drugi będzie przeznaczony dla ruchu lokalnego - w kierunku Giszowca, Murcek  i Ochojca. dodaje Bogusław Lowak

Zobacz także

Przebudowa węzła Giszowiec. NIEZBĘDNIK KIEROWCY I MIESZKAŃCA
Przebudowa węzła Giszowiec. NIEZBĘDNIK KIEROWCY I MIESZKAŃCA
w drodze

Przebudowa węzła Giszowiec. NIEZBĘDNIK KIEROWCY I MIESZKAŃCA

Zderzenie 6 aut na DK86. Sprawca dostał 5 tys. zł mandatu
Zderzenie 6 aut na DK86. Sprawca dostał 5 tys. zł mandatu
w drodze

Zderzenie 6 aut na DK86. Sprawca dostał 5 tys. zł mandatu

Przejście pod rondem Ziętka zamknięte. Rozpoczyna się remont
Przejście pod rondem Ziętka zamknięte. Rozpoczyna się remont
w Katowicach

Przejście pod rondem Ziętka zamknięte. Rozpoczyna się remont

do góry