Przeciepnij sie na koło! Tydzień mobilności w Katowicach od 16 września

Mateusz Terech
15.09.2022w drodze

Katowice włączają się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności. W mieście, między 16 a 24 września zaplanowano wiele akcji związanych z propagowaniem alternatywnych środków transportu, w zamian za korzystanie z samochodu. 

rowerzyści w katowicach

Europejski Tydzień Mobilności

Od piątku 16 września rozpocznie się coroczny Europejski Tydzień Mobilności. W Katowicach w 2022 roku będziemy go obchodzić pod hasłem "Przeciepnij sie na koło". Hasło zachęca, by zrezygnować z jeżdżenia po mieście autem i wybierania alternatywnych środków transportu - zwłaszcza roweru.

W Katowicach zostanie zorganizowanych wiele wydarzeń związanych z Europejskim Tygodniem Mobilności i Dniem bez samochodu, przypadającym 22 września. Wszystkie wydarzenia mają propagować wybieranie komunikacji publicznej, a także rowerów i hulajnóg elektrycznych, czy pieszego przemieszczania się po mieście. Zmiany w transporcie mają pozytywnie wpływać na zdrowie mieszkańców miasta, jakość powietrza, ilość emitowanego hałasu, czy łatwość w przemieszczaniu się po centrum. 

W Katowicach od lat stawiamy na rower jako środek transportu. Budujemy kolejne kilometry dróg rowerowych, modernizujemy te, które od lat służą rowerzystom a system wypożyczalni roweru miejskiego jest największy w regionie i liczy 125 stacji oraz ponad 1000 rowerów! Tych, którzy nie jeżdżą na co dzień rowerem po Katowicach zachęcam, żeby w dniach od 16 do 22 września zamienili samochód właśnie na ten środek transportu. zwraca się do mieszkańców Katowic prezydent miasta, Marcin Krupa

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Przypominamy, że tak jak w ubiegłych latach, 22 września - w Dzień bez samochodu, można skorzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną. Wystarczy w razie kontroli w autobusie czy tramwaju, okazać dowód rejestracyjny samochodu. 

Tradycyjnie też odbędą się w tym czasie Metropolitalne Dni Energii, podczas których do transportu publicznego i łączenia go z jazdą na rowerze zachęci m.in. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach.

Ambasadorami akcji "Przeciepnij sie na koło" będą urzędnicy katowickiego magistratu. „Wybieram koło” to hasło przewodnie serii zdjęć, które będą publikowane w mediach społecznościowych miasta. Na każdym z nich pojawią się urzędnicy, którzy zdecydują się opowiedzieć o swoich doświadczeniach, żeby w ten sposób zachęcić innych do naśladowania.

rowerzyści w katowicach

Co więcej, Urząd Miasta w Katowicach będzie zachęcał do udziału w "rowerowych piątkach". Co tydzień pracownicy magistratu mają docierać do swoich biur na rowerach. 

Program wydarzeń Europejskiego Tygodnia Mobilności w Katowicach

16 września (piątek)

 • Rusza cykl „Wybieram koło” w mediach społecznościowych. Urzędnicy opowiedzą, jak i dlaczego jeżdżą na rowerze m.in. do pracy, żeby zachęcić do tego mieszkańców. 

17 września (sobota)

 • Plogging na rowerach czyli pracownicy firm sprzątają Borki. Akcja sprzątania okolic Borek w Szopienicach, tym razem z udziałem pracowników katowickich firm i z wykorzystaniem rowerów. Start: godz. 10.00, przystanek Borki Pętla. Zainteresowane firmy mogą się zgłaszać pod adresem: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ;
 • Dni Energii na Rynku - w programie m.in. wydarzenia związane z rowerami jak kino rowerowe Fundacji Arka i rowery przygotowane do stacjonarnych zawodów - GoldSprinty.

18 września (niedziela)

 • Warsztaty w Kato Urban Corner: Przeciepnij sie na koło - warsztaty naprawy rowerów z Tomaszem Śliwińskim z Warsztatu 77. Obowiązują zapisy: https://katourbancorner.pl

19 września (poniedziałek)

 • Rynek: szkoła jazdy na rowerach elektrycznych (Roler) - godz. 10.00 do 15.00

20 września (wtorek)

 • Rynek: szkoła jazdy na e-hulajnogach (Bolt) - godz. 12.00-15.00

21 września (środa)

 • Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach - EDWARD - 24-godzinne działania prewencyjne prowadzone przez policje ruchu drogowego państw członkowskich TISPOL oraz podmiotów działających w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

22 września - Dzień bez samochodu (czwartek)

 • Mała Strefa Kultury - Parklet Teatralna 4 - Instytut Korfantego zaprosi na rozmowy o rowerach jako elemencie transportu zrównoważonego w mieście (transmisja on-line) a od 16.30 do 17.30 odbędą się w tym miejscu wybory króla i królowej przejazdu „Gwiazdy na kole”. W programie także kameralne koncerty i naturalne izotoniki z katowickiej kranówki. 
 • Gwiazdy na kole - przejazd rowerowy w wersji miejskiej, którego uczestnicy zaprezentują się w strojach stylowych lub codziennych, ale nie „typowo” rowerowych. Start: godz. 17.30 z Rynku (plac przed Teatrem Śląskim) - pętla wokół osiedla Gwiazdy. Ideą przejazdu jest pokazanie, że rower służy komunikacji i można na nim jeździć stylowo po mieście.
 • Bezpłatna komunikacja miejska - kierowcy będą tego dnia zwolnieni z opłat za bilety komunikacji publicznej, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

24 września (sobota)

 • Jazda szlakiem murali: zapisy na przejazd rowerowy szlakiem murali katowickich. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy - osobiście w Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku 13 lub mailowo: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ. Jazda szklakiem murali rozpocznie się w sobotę, 24 września, o godz. 10.00. Zbiórka przy Centrum Informacji Turystycznej.

Zobacz także

Darmowe warsztaty rowerowe w KATO Urban Corner w Katowicach
Darmowe warsztaty rowerowe w KATO Urban Corner w Katowicach
w Katowicach

Darmowe warsztaty rowerowe w KATO Urban Corner w Katowicach

Miejskie rowery rządzą w Katowicach! W 4 miesiące ponad 130 tysięcy wypożyczeń
Miejskie rowery rządzą w Katowicach! W 4 miesiące ponad 130 tysięcy wypożyczeń
w Katowicach

Miejskie rowery rządzą w Katowicach! W 4 miesiące ponad 130 tysięcy wypożyczeń

Miasta dla rowerzystów 2022. Zobaczcie, jak w raporcie wypadły Katowice
Miasta dla rowerzystów 2022. Zobaczcie, jak w raporcie wypadły Katowice
w Katowicach

Miasta dla rowerzystów 2022. Zobaczcie, jak w raporcie wypadły Katowice

do góry