Zmiany w kursowaniu Kolei Śląskich. Warto zapoznać się z aktualnymi rozkładami

Mateusz Terech
11.06.2023w drodze

Koleje Śląskie informują pasażerów o zmianach w rozkładach kursowania pociągów. Ich wprowadzenie zaplanowano na niedzielę, 11 czerwca, a część z nich będzie dotyczyć także Katowic. Planując letnie wyjazdy, warto więc dokładnie zapoznać się z wprowadzanymi zmianami.

tablica z nazwą katowice na dworcu pkp w katowicach

Zmiany rozkładów Kolei Śląskich w Katowicach

Koleje Śląskie w niedzielę, 11 czerwca, w prowadzą szereg zmian w rozkładach kursowania pociągów. Część z nich będzie bezpośrednio dotyczyć linii przebiegających przez Katowice. Warto zapoznać się z aktualnymi rozkładami jazdy pociągów.

Linia S1 Gliwice - Częstochowa, Linia S41 Tychy Lodowisko - Częstochowa

Wybrane pociągi przez cały termin wakacyjnego rozkładu jazdy będą zatrzymywały się na przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria, zlokalizowanego blisko kompleksu rekreacyjnego Pogoria.

W noce od 18/19 do 22/23 czerwca pociągi kursujące w godzinach wieczornych i porannych na odcinku Myszków - Częstochowa zostaną wstrzymane, a przewóz będzie realizowany autobusami komunikacji zastępczej.

Linia S18 Bytom - Gliwice

Pociągi będą odjeżdżać z Bytomia z peronu tymczasowego. Wejście na peron będzie możliwe z dwóch stron - od ulicy Zabrzańskiej oraz od dworca autobusowego. Tunel pod halą peronową zostanie zamknięty, a przejście pomiędzy obiema stronami miasta będzie możliwe poprzez tymczasowe przejście w poziomie szyn.

Linia S3 Katowice - Kraków Główny

Rozkład jazdy wieczornego Gibkiego Cuga z Krakowa do Katowic będzie wariantowany ze względu na naprawy infrastruktury na różnych odcinkach.

Linia S31 Oświęcim - Katowice

Zasadnicze prace związane z modernizacją stacji Oświęcim potrwają do 17 lipca. Codziennie od 11 do 18 czerwca oraz od 3 do 17 lipca pociągi kursujące w godzinach 10:00 - 16:00 zostaną zastąpione autobusami komunikacji zastępczej na odcinku Nowy Bieruń - Oświęcim.

Linia S5 Katowice - Zwardoń, Linia S51 Katowice - Zakopane

Od 11 czerwca do odwołania pociągi nie będą zatrzymywać się na przystanku Bielsko-Biała Północ ze względu na budowę wiaduktu w ciągu ul. Kwiatkowskiego. Dowóz do przystanku zostanie zapewniony autobusami MZK Bielsko-Biała, na podstawie ważnego biletu kolejowego. Szczegółowe informacje o organizacji ruchu, w tym o zakresie honorowania, liniach objętych honorowaniem, a także mapą przystanków znajdują się w dedykowanym materiale informacyjnym.

Wraz z wejściem w życie korekty rozkładu jazdy pociągi będą ponownie zatrzymywać się na przystanku Goczałkowice-Zdrój. Postoje w Goczałkowicach-Zdroju będą realizowane wyłącznie przez pociągi linii S5.

Pociąg Sprinter Ornak będzie kursować od 24 czerwca do 31 sierpnia. Poranny pociąg dotrze do Zakopanego, z kolei popołudniowy kurs wyruszy z Poronina. Dojazd do Poronina zostanie zapewniony pociągiem PolRegio Podhalańskiej Kolei Regionalnej.

W dniach 3 - 7 lipca, 10 - 14 lipca oraz 22 - 24 sierpnia rozkład jazdy wybranych pociągów będzie wariantowany ze względu na planowane ograniczenia przepustowości na szlaku Czechowice-Dziedzice Południowe - Bielsko-Biała Główna, związane z budową wiaduktu oraz naprawą przejazdu.

W godzinach nocnych są planowane przerwy w ruchu wymagające uruchomienia komunikacji zastępczej. Autobusy zastąpią nocne pociągi w następujący sposób:

  • od 19/20 do 23/24 czerwca - na odcinku Milówka - Zwardoń,
  • 17/18 lipca - na odcinku Bielsko-Biała Główna - Żywiec,
  • 27/28 lipca, 28/29 lipca oraz 31 lipca/1 sierpnia - na odcinku Wilkowice Bystra - Żywiec,
  • od 7/8 do 10/11 sierpnia - na odcinku Łodygowice - Żywiec.

Linia S61 Czechowice-Dziedzice - Cieszyn

Od 11 czerwca ruch pociągów na odcinku Zebrzydowice - Cieszyn będzie wstrzymany. Przewóz będzie realizowany autobusami komunikacji zastępczej. Wstrzymanie ruchu pociągów jest spowodowane naprawą obiektów.

Linia S7 Katowice - Racibórz, Linia S71 Katowice - Chałupki

Od 11 czerwca do 2 września remont peronów w Rybniku Paruszowcu spowoduje brak możliwości zatrzymywania się na przystanku. Dojazd do Paruszowca będzie realizowany autobusami KM Rybnik na podstawie ważnego biletu kolejowego. Szczegółowe informacje o organizacji ruchu, w tym o zakresie honorowania, liniach objętych honorowaniem, a także mapą przystanków, znajdują się w dedykowanym materiale informacyjnym.

Od 7 do 21 lipca będzie prowadzona naprawa infrastruktury na odcinku Rybnik Niewiadom - Sumina. Pociągi zostaną skierowane objazdem przez Jejkowice, a pominięte przystanki będą obsługiwane autobusami komunikacji zastępczej, kursującymi na odcinku Rybnik - Sumina.

Wstrzymanie ruchu pociągów na odcinku Wodzisław Śląski - Chałupki zostało zaplanowane w terminie 28 sierpnia - 1 września. Zamknięcie jest spowodowane budową przystanku Wodzisław Śląski Centrum.

Od 11 czerwca przywracamy połączenia do Bohumína. W pierwszej fazie przewóz będzie realizowany czeskim pojazdem ze skomunikowaniem w st.

Chałupki na podstawie biletu Kolei Śląskich. Docelowo, po uzyskaniu niezbędnych dopuszczeń, uruchomimy bezpośrednie pociągi w rel. Katowice - Bohumín.  Ograniczenia przepustowości będą miały miejsce również na odcinku Leszczyny - Rybnik, Sumina - Nędza oraz w stacji Orzesze. Z tego powodu układ połączeń nieco odbiega od rozkładu jazdy z poprzednich cykli (nastąpiły m.in. zmiany relacji niektórych pociągów).

Linia S8 Katowice - Lubliniec

Organizacja ruchu komunikacji zastępczej na modernizowanym odcinku Katowice - Tarnowskie Góry ulegnie zauważalnym zmianom.

Linia ekspresowa (S8) dodatkowo obsłuży przystanki Nakło Śląskie, Orzech Szkoła (w pobliżu st. Radzionków) oraz Chorzów Estakada / Chorzów Rynek (w pobliżu st. Chorzów Miasto).

Z kolei linia zwykła (S80) pominie Nakło Śląskie i obsłuży nowe przystanki: Tarnowskie Góry Osada Jana, Radzionków Knosały (w pobliżu st. Radzionków), Bytom Łużycka (w pobliżu st. Bytom Karb), Park Śląski Ogród Zoologiczny oraz Dąb Huta Baildon. Zmiany mają na celu zwiększenie dostępności, skrócenie czasu jazdy linii zwykłej oraz poprawę godzin odjazdu z popołudniowych kursów z Katowic. Dalsze skrócenia czasu jazdy, a tym samym poprawę godzin przyjazdu i odjazdu do/z Katowic, przewidujemy po zakończeniu stałych utrudnień drogowych w Chorzowie i Bytomiu.

We współpracy z Zarządem Transportu Metropolitalnego zapewnimy wzajemne honorowanie biletów okresowych w autobusach Kolei Śląskich linii ekspresowej S8, linii zwykłej S80, a także na linii M3 oraz liniach tramwajowych na odcinku Chorzów Rynek - Chorzów Batory Dworzec PKP.

Pełny rozkład jazdy pociągów znajduje się na stronie internetowej www.kolejeslaskie.pl

Infolinia o utrudnieniach w kursowaniu pociągów Kolei Śląskich, Biuro Obsługi Klienta, Obsługa osób z niepełnosprawnościami (czynna całodobowo przez 7 dni w tygodniu), tel.: + 48 32 428 88 88.

Zobacz także

Awaria kolejowej sieci trakcyjnej między Katowicami a Mysłowicami. Opóźnienia pociągów sięgają nawet kilku godzin
Awaria kolejowej sieci trakcyjnej między Katowicami a Mysłowicami. Opóźnienia pociągów sięgają nawet kilku godzin
w drodze

Awaria kolejowej sieci trakcyjnej między Katowicami a Mysłowicami. Opóźnienia pociągów sięgają nawet kilku godzin

Nowe przystanki kolejowe w Katowicach. PKP PLK rozpoczyna budowę kilku obiektów na południu miasta
Nowe przystanki kolejowe w Katowicach. PKP PLK rozpoczyna budowę kilku obiektów na południu miasta
w Katowicach

Nowe przystanki kolejowe w Katowicach. PKP PLK rozpoczyna budowę kilku obiektów na południu miasta

PKP PLK planuje wielką inwestycję kolejową w Katowicach. Jej koszt to 3,2 mld zł
PKP PLK planuje wielką inwestycję kolejową w Katowicach. Jej koszt to 3,2 mld zł
w Katowicach

PKP PLK planuje wielką inwestycję kolejową w Katowicach. Jej koszt to 3,2 mld zł

Nowe stacje kolejowe w Katowicach i Sosnowcu
Nowe stacje kolejowe w Katowicach i Sosnowcu
w drodze

Nowe stacje kolejowe w Katowicach i Sosnowcu

do góry