XIV Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Katowic. Barwny korowód i smoki! [Zdjęcia]
Tegoroczny Orszak Trzech Króli w Katowicach przyciągnął tłumy mieszkańców. Po raz pierwszy w historii wydarzenia w pochodzie pojawiły się smoki, a uczestnicy mogli usłyszeć specjalnie skomponowany hymn „Katowice w Betlejem”. Kolorowy korowód, który wyruszył spod kościoła pw. NSJP, zakończył się wspólnym kolędowaniem w katedrze Chrystusa Króla.
Orszak Trzech Króli 2025 w Katowicach
Tegoroczny Orszak Trzech Króli rozpoczął się Mszą św., odprawioną o godz. 11:00 w kościele pw. NSJP w Katowicach-Koszutce. Następnie barwny korowód przeszedł ulicami Katowic - aleją Korfantego, ulicą Pocztową, Św. Jana i Kochanowskiego. Na trasie były trzy przystanki: na Placu Sławika i Antalla (pod Spodkiem), Placu Obrońców Katowic i Placu Kwiatowym. Zakończenie przemarszu przewidziano w katedrze Chrystusa Króla, gdzie odbyło się wspólne kolędowanie z Rodziną Cudzichów.
Podczas tegorocznego orszaku przewidziano nowe elementy. Po raz pierwszy wśród pochodu szły smoki.
Nie jesteśmy oryginalni, zawsze obserwujemy, co dzieje się na innych Orszakach. W głównym, warszawskim, smoki są elementem orszaku króla azjatyckiego. Postanowiliśmy zaczerpnąć ten pomysł - i u nas także były, dwa: czerwony i zielony. mówi przedstawicielka organizatora Orszaku Trzech Króli w Katowicach, Agnieszka Gwóźdź
Zobaczcie zdjęcia z XI Orszaku Trzech Króli w Katowicach:
Nowym elementem była także oprawa muzyczna. Po raz pierwszy z myślą o tym wydarzeniu został stworzony hymn. Jego autorem jest znany duet – Magda Anioł i Adam Szewczyk. Utwór „Katowice w Betlejem” jest dostępny m.in. na YouTube.
Pomimo rozbudowanej warstwy folklorystycznej Orszak Trzech Króli ma głębokie znaczenie religijne. Nawiązuje do wydarzenia opisanego w Ewangelii wg św. Mateusza (2,1-12). Mędrcy ze Wschodu, idąc za gwiazdą, która nawiązuje do starotestamentalnych proroctw, wyruszyli w drogę, by odszukać nowo narodzonego Króla. Po długich poszukiwaniach dotarli do Betlejem i oddali pokłon Chrystusowi, ofiarując Mu:
- złoto,
- kadzidło
- i mirrę.
Orszaki Trzech Króli odbywają się zawsze w uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną Epifanią, która jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Kościół celebruje wówczas objawienie się Chrystusa wszystkim narodom. Przyniesione przez Niego światło symbolizuje gwiazda, za którą podążali mędrcy.
Tradycja Orszaku Trzech Króli ma korzenie w średniowieczu. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z XIII wieku. Na dworach królewskich przygotowywano wówczas specjalną scenerię i organizowano procesje. Ten zwyczaj przeniknął do życia codziennego, stając się integralną częścią polskiego folkloru. Do tradycji orszaków powrócono w XXI wieku, wprowadzając do dawnych obrzędów nowe elementy. Pierwsza taka procesja odbyła się w 2009 roku w Warszawie.