12. edycja JazzArt Festival w Katowicach. Tańsze bilety z Katowicką Kartą Mieszkańca

Kacper Jurkiewicz
21.04.2023w Katowicach

Lubcie jazz? A może chcecie zapoznać się z tą muzyką i miło spędzić wolny czas? Jeśli tak, to koniecznie wybierzcie się na kolejną, 12. już edycję JazzArt Festival. Koncerty będą odbywały się w NOSPR, instytucji Katowice Miasto Ogrodów i Jazz Club Hipnoza. Bilety na koncerty nadal są dostępne. 

JazzArt Festival

JazzArt Festival 2023 w Katowicach

Do Katowic powraca JazzArt Festival. To już 12. edycja wydarzenia, która pozwala miłośnikom jazzu usłyszeć brzmienia artystów z różnych części świata. W tym roku wydarzenie odbywać się będzie w dniach 25-30 kwietnia.

Koncerty zostaną zagrane na trzech salach - w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia (Plac Wojciecha Kilara 1), w instytucji Katowice Miasto Ogrodów (Plac Sejmu Śląskiego 2) oraz w Jazz Club Hipnoza (Plac Sejmu Śląskiego 2).

Wstęp na wydarzenia jest biletowany, na większość koncertów są jeszcze miejsca. Mieszkańcy Katowic mający Katowicką Kartę Mieszkańca mogą zakupić tańsze bilety.

Program Katowice JazzArt Festival 2023

25 kwietnia, 19:30, NOSPR - Sala Kameralna - Yumi Ito Ysla

Inauguracja 12. edycji Katowice JazzArt Festivalu 2023 pod hasłem „Kreatywność to zamiana skomplikowanego w proste”. Premierowy koncert w ramach trasy promującej nadchodzący album Yumi Ito „Ysla”, który ukaże się na rynku w kwietniu 2023 roku. Yumi Ito wystąpi ze swoim stałym zespołem, w skład którego wchodzą hiszpański perkusista Iago Fernández i polski basista Kuba Dworak.

Yumi Ito opisuje w swojej muzyce historie i refleksje o otaczającym ją świecie, dotykając sfer, które mają znaczenie we współczesnych realiach. Jej brzmienie to amalgamat różnych rodzajów stylistyk - Ito łączy jazz, art-pop, wolną improwizację i muzykę neoklasyczną. Wydaje się to skomplikowane, lecz takie nie jest; szwajcarska muzyczka, kompozytorka, producentka i aranżerka, dzięki setkom godzin ćwiczeń, zawsze znajduje zgodność ze stylem. Niczym mistrz Zen, który obserwuje, klasyfikuje i opisuje wydarzenia z dystansu, Ito pozostaje konsekwentnie przejrzysta, skoncentrowana i bystra w swoich przedsięwzięciach.

Bilety: 30, 40 zł.

27 kwietnia, godz. 19:00 i 20:00, Katowice Miasto Ogrodów - Sala koncertowa - Mingo Rajandi Quintet/Kirke Karja Trio

Kwintet Mingo Rajandi składa się wyłącznie z wytrawnych jazzowych indywidualności z Estonii. Artystka jest w nim kontrabasistką i kompozytorką - zespół wykonuje jej oryginalne kompozycje, na które składają się zarówno improwizacje, jak i wyszukane struktury kompozycyjne. Rajandi ukończyła teatrologię, jazz i kompozycję współczesną w Estonian Academy of Music and Theatre. Bogata i wielowarstwowa muzyka stanowi podstawę jej fascynacji językami i literaturą, co często prowadzi do współpracy w różnych formach sztuki. Pierwszy album kwintetu „To Be!” był nominowany do Estonian Music Awards 2020 na Najlepszy Album Jazzowy. Sam kwintet nominowany dwukrotnie do Jazzowego Zespołu Roku.

Kirke Karja Trio jest nowym zjawiskiem na eksperymentalnej scenie muzycznej w Europie. Muzycy zaczęli grać przed pandemią, czego efektem stał się wydany w ubiegłym roku album z dość medycznym tytułem „The Wrong Needle”. Dla zespołu ważna jest organiczność, interakcja, ekscytujące odkrywanie dźwięków i testowanie swoich możliwości. Słychać w tej muzyce wpływy Christiana Lillingera, Petera Evansa czy Cage’a z jego niemymi filmami i zepsutymi maszynami. Karja/Renard/Wandinger skupiają się na technikach rozszerzonych, swobodzie improwizacji i eksperymentu.

Bilety (na oba koncerty): 40 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca).

27 kwietnia, 21:00, Jazz Club Hipnoza - Ingebrigt Håker Flaten

Knarr to jeden z najstarszych nordyckich statków handlowych. Od 2019 roku, kiedy to „(Exit) Knarr” został zamówiony przez Vossa Jazz 2020, wiemy, że to również rodzaj muzycznej arki. Ingebrigt Håker Flaten razem z czołówką skandynawskiego jazzu, awangardy i psychodelicznego rocka zabiera nas w podróż po oceanach dźwięków, we free-jazzową odyseję po miastach, które odwiedził podczas swoich wędrówek - Austin, Amsterdam, Trondheim czy Mexico City - i po jelitowych strunach swojego kontrabasu. „(Exit) Knarr” została wydana w ODIN Records, okładkę płyty zaprojektował znany norweski artysta Lars Elling.

Bilety: 50 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca).

28 kwietnia, 20:00 i 21:00, Katowice Miasto Ogrodów - Sala koncertowa - Perforto/DEAE + Mingo Rajandi

Ola Rzepka i Łukasz Marciniak tworzą duet kompozytorski i strunowy na gitarę i fortepian Peforto. To twórcy niestrudzeni w poszukiwaniu nowych dźwięków, współbrzmień i środków wyrazu. Instrumenty preparują drewnem, metalem, papierem. W swoich improwizacjach i eksperymentach badają cechy fizyczne dźwięku, takie jak wysokość, barwa, natężenie i jego następstwo w czasie, poszukują wrażliwości sonorystycznej w chaotycznej wymiarze otoczenia. Robią to intensywnie, subtelnie i radykalnie. W marcu 2023 roku ukaże się debiutancka płyta duetu „Uragano”.

DEAE To polsko-estoński projekt muzyczny, będący połączeniem polskiego duetu DEAE - Ola Rzepka na perkusji i klawiszach oraz flecistka Zofia Ilnicka - z estońską kontrabasistką Mingo Rajandi. Punktem wyjścia DEAE są głównie średniowieczne utwory Hildegardy z Bingen, przekształcone w częściowo zakomponowany współczesny materiał improwizowany, uporządkowany i przefiltrowany przez ich swoistą wrażliwość muzyczną. Mingo Rajandi lubi eksperymentować z różnymi stylami i formami, improwizuje w duchu multidyscyplinarnym - łącząc ze sobą różne dziedziny sztuki i szukając dla nich wspólnej płaszczyzny. Dziewczyny chcą, żeby pierwiastki każdej z nich mogły się przenikać, czasami dominować, a czasem inspirować pozostałe do eksploracji rzeczy jeszcze nieodkrytych.

Bilety (na oba koncerty): 40 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca).

29 kwietnia, 19:00 i 20:00, Katowice Miasto Ogrodów - Sala koncertowa - 293 diagonal/Kanton6

Stworzenie niekonwencjonalnej, performatywnej i intymnej przestrzeni, w której znajdzie się miejsce dla eksperymentu, kompozycji oraz improwizacji i przenikania tych wpływów - tak swój cel opisują wokalistka Joana Raquel i saksofonista Daniel Sousa, czyli 293 diagonal. Duet, jak fama niesie, powstał w jednej z 293 bram miasta Porto. Ich debiutancka „Membrana” zrealizowana została na zamówienie Porta-Jazz pod koniec 2022 roku. Napisano o niej, że przedstawia wizję codzienności. Ukazuje delikatność działania, pamięć i oczekiwanie. Obejmuje wiele perspektyw i czas niechronologicznie. Membrana rezonuje.

Kanton6 to pionierski, crossoverowy projekt, którego początki sięgają 2000 roku. Sinisha Evtimov jest czołowym macedońskim gitarzystą i producentem muzycznym, Mirko Popov to wokalista, didżej, legenda macedońskiej rewolucji techno-kulturalnej, Vladan Drobicki - najnowszy nabytek Kanton6 - jest puzonistą jazzowym, pracuje również w orkiestrze Opery Narodowej i Baletu. Cała trójka tworzy również wytwórnię PMG Jazz. Kanton6 koncentruje się na improwizacji na żywo, współbrzmieniach akustyczno-elektronicznych, łącząc tradycjonalizm i jazz wysokiej jakości. Album „Jazzus” to właśnie taki jazzowo-elektroniczny miks plus solidna dawka starożytnego, macedońskiego mistycyzmu.

Bilety (wspólny bilet na oba koncerty): 30 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca).

30 kwietnia, 19:00, Katowice Miasto Ogrodów - Sala koncertowa - Sofia Jernberg & Alexander Hawkins

W języku amharskim MUSHO oznacza „smutną pieśń”. Duet czerpie inspiracje z zamiłowania do muzyki Etiopii. Zarówno Alex Hawkins - klasycznie wyszkolony pianista i kompozytor pochodzący z Oxfordu, jak i Sofia Jernberg - eksperymentalna wokalistka z zakresu śpiewu niewerbalnego, alikwotowego, Sprechgesangu i performerka, doskonalili swoje języki muzyczne u starszyzny tego kraju - Hailu Mergii i Mulaty Astatke. MUSHO to tradycyjna etiopska pieśń jako punkt wyjścia dla improwizacji, „bajeczny strumień” świadomości, czysta muzyczna alchemia.

Bilety: 50 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca).

30 kwietnia, 21:00, Jazz Club Hipnoza - The End

Potężny międzynarodowy kwintet The End tworzą szwedzki saksofonista Mats Gustafsson (Fire!, The Thing), norweski saksofonista Kjetil Møster (Møster!, Zanussi 5), urodzona w Etiopii wokalistka Sofia Jernberg (Fire! Orchestra, PAAVO), norweski gitarzysta Anders Hana (MoHa!, Ultralyd) oraz norweski perkusista Børge Fjordheim. Jest tu free jazz, eksperymentalny rock, noise, grindcore, brutalne riffy, skandynawska melancholia i afrykańska muzyka ludowa. Wszystko zmiksowane i zespolone w jedno. Energia w stanie czystym.

Bilety: 60 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca).

Bilety na koncerty i więcej informacji o festiwalu dostępne są TUTAJ.

Zobacz także

[Weekend w Katowicach] Wraca Centrum KATO, a Spodek zaprasza na kosmiczny spacer! Sprawdzamy wydarzenia na ostatni weekend kwietnia
[Weekend w Katowicach] Wraca Centrum KATO, a Spodek zaprasza na kosmiczny spacer! Sprawdzamy wydarzenia na ostatni weekend kwietnia
w Katowicach

[Weekend w Katowicach] Wraca Centrum KATO, a Spodek zaprasza na kosmiczny spacer! Sprawdzamy wydarzenia na ostatni weekend kwietnia

Juwenalia Śląskie 2023. Kto będzie nas bawił w Katowickim Parku Leśnym?
Juwenalia Śląskie 2023. Kto będzie nas bawił w Katowickim Parku Leśnym?
w Katowicach

Juwenalia Śląskie 2023. Kto będzie nas bawił w Katowickim Parku Leśnym?

Urodziny Korfantego. Wiele wydarzeń od Instytutu Myśli Polskiej w Katowicach
Urodziny Korfantego. Wiele wydarzeń od Instytutu Myśli Polskiej w Katowicach
w Katowicach

Urodziny Korfantego. Wiele wydarzeń od Instytutu Myśli Polskiej w Katowicach

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023. Poznaliśmy kolejnych artystów festiwalu
Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023. Poznaliśmy kolejnych artystów festiwalu
w Katowicach

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023. Poznaliśmy kolejnych artystów festiwalu

Dobiega końca Piano Tężnia Festiwal w Zadolu. Na deser recital pianistycznej legendy jazzu Adama Makowicza
Dobiega końca Piano Tężnia Festiwal w Zadolu. Na deser recital pianistycznej legendy jazzu Adama Makowicza
w Katowicach

Dobiega końca Piano Tężnia Festiwal w Zadolu. Na deser recital pianistycznej legendy jazzu Adama Makowicza

do góry