16 lutego w Teatrze Śląskim zostanie wręczona statuetka im. Kutza. Kto jest nominowany?

Kacper Jurkiewicz
11.02.2023w Katowicach

Coraz bliżej wręczenia trzeciej nagrody im. Kazimierza Kutza. 16 lutego w Teatrze Śląskim w Katowicach odbędzie się gala, podczas której jedna z osób nominowanych otrzyma statuetkę. Mają na nią szansę: Marta Frej, Maja Kleczewska, Maja Ostaszewska, Robert Konieczny i Henryk Waniek.

Nagroda Kutza

Nagroda im. Kutza przyznana zostanie trzeci raz

Nagrodę im. Kazimierza Kutza ustanowiono w 2020 roku z inicjatywy Marcina Krupy, prezydenta Miasta Katowice; Ryszarda Koziołka, JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego i Roberta Talarczyka, dyrektora Teatru Śląskiego. Idea nagrody im. Kazimierza Kutza wyrosła z przekonania o fenomenie Kutza, jego osoby i dzieła: niezwykle rzadko zdarza się artysta, który swoją twórczością oraz społecznym zaangażowaniem obejmuje światy tak odległe jak sztuka, polityka i szeroko pojęta lokalność.

Kazimierz Kutz bez wątpienia zapisał się w historii Śląska i całego kraju, zarówno jako wybitny reżyser, jak i osoba, która zawsze w duszy miała Śląsk. W Katowicach jeszcze za życia doceniliśmy jego działania nadając mu tytuł Honorowego Obywatela Katowic. Zależy nam na tym, by jego życie i twórczość zostały mocno zaakcentowane w przestrzeni miasta - m.in. w Szopienicach, w których się urodził, a później tworzył. Nagroda im. Kazimierza Kutza to kolejny element, który przypomina o wyjątkowej postaci, ale jednocześnie jest to sposób na uhonorowanie ludzi podobnych do reżysera. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

Nagroda jest przyznawana za wybitne dokonania artystyczne, które odgrywają istotną rolę w aktualnej debacie publicznej, przyczyniając się do budowania społeczeństwa demokratycznego i tolerancyjnego. Nagroda promuje artystów, którzy łączą działalność artystyczną ze społecznym zaangażowaniem, prezentując postawę bliską patronowi nagrody Kazimierzowi Kutzowi. dodaje prezydent

Organizatorzy uznali, że nagroda imienia Kazimierza Kutza powinna honorować obszary działań, które były najbliższe patronowi. Odpowiadają im następujące kryteria:

  • sztuka,
  • polityka obywatelska
  • i lokalność.

Nagroda im. Kazimierza Kutza honoruje zatem osoby, które najpełniej reprezentują idee ważne w życiu i działalności Kazimierza Kutza: uniwersalność lokalności, połączenie krytyki i afirmacji, wolność twórcza, godzenie ludzi za pomocą sztuki. Nagradza tych, którzy zajmują się światem innym niż tylko własny i ludźmi odmiennymi od nich, którzy troszczą się o innych, są gotowi pracować dla dobra wspólnego i dla lepszej przyszłości nas wszystkich.

W tym roku będziemy wręczać Nagrodę Kutza już po raz trzeci. Ani w tym roku, ani w poprzednich latach, Kapituła nie miała łatwego zadania - za każdym razem pojawiały się nazwiska kilkunastu osobistości, z których tak naprawdę każdy zasługiwał co najmniej na nominację. Obrady są dość burzliwe - Kapituła spotyka się kilkukrotnie, by wybrać pięcioro nominowanych i by ostatecznie wybrać laureata. Ostateczny wybór często jest nieoczywisty, a dyskusje i głosowania trwają dosłownie do ostatniej chwili. mówi przewodniczący Kapituły, Robert Talarczyk, przewodniczący Kapituły

Co łączy tegorocznych nominowanych? Odwaga i nie oczywistość, niezwykły talent i umiłowanie wolności, czujność i szybkość reakcji, charyzma i humanizm. To spośród nich dokonaliśmy ostatecznego wyboru laureata Nagrody im. Kazimierza Kutza. dodaje

Gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza dobywa się corocznie 16 lutego, dokładnie w dniu urodzin reżysera.

Dzięki Nagrodzie im. Kazimierza Kutza Kapituła co roku przemierza terytoria polskiej kultury współczesnej w poszukiwaniu artysty, który niesie, najczęściej nieuświadamiane, dziedzictwo Patrona Nagrody. Szukamy wybitnego artysty, którego osoba lub dzieło, lub pospołu sprawiają, że jako społeczeństwo żyjemy ze sobą mądrzej, bardziej świadomie, skłonni do myślenia o dobru wspólnym, a nie tylko osobistym, rodzinnym czy plemiennym. Nie mają znaczenia dyscypliny i gatunki sztuk; sam Kazimierz Kutz uprawiał ich wiele. Tegoroczna lista znakomitych nazwisk dowodzi społecznego zaangażowania polskiej kultury oraz potwierdza wyjątkowość tej nagrody pośród wszystkich wyróżnień, jakimi honorujemy naszych artystów. dodaje JM rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. dr hab. Ryszard Koziołek

Nagrodę im. Kazimierza Kutza po raz pierwszy wręczono w 2021 roku - wtedy laureatką została Anna Dymna, aktorka - także w filmach Kutza, założycielka Fundacji „Mimo Wszystko”. Do Nagrody w pierwszej edycji nominowani byli także: Tadeusz Sławek, Wojciech Smarzowski, Szczepan Twardoch i Horst Eckert (Janosch).

W 2022 roku Kapituła uhonorowała Szczepana Twardocha, pisarza, prozaika i eseistę, którego dzieła przekładano także na mały ekran i na sceniczne deski. Oprócz niego nominowani byli: Joanna Helander, Tomasz Konior, Zbigniew Rokita i Wojciech Smarzowski.
W drugiej edycji nagrody Kapituła pierwszy raz zdecydowała także o przyznaniu dodatkowego regulaminowego honorowego wyróżnienia „Ambasador Śląska” - otrzymał je Tadeusz Sławek, wybitny humanista, filozof, tłumacz, poeta i eseista, były rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Tegoroczna gala Nagrody im. Kazimierza Kutza odbędzie się 16 lutego o godz. 18:00 w Teatrze Śląskim. Po niej zaprezentowany zostanie spektakl „Piąta strona świata” Kazimierza Kutza w reżyserii Roberta Talarczyka.

Nagroda im. Kazimierza Kutza 2023 - nominowani

W tym roku Kapituła nominowała do Nagrody pięć osób, które wpisują się w jej ideę.

Marta Frej

Rysowniczka, ilustratorka, malarka i autorka memów. W swojej pracy artystycznej porusza takie kwestie jak prawa kobiet i feminizm, prawa mniejszości, a także problem wykluczenia i nietolerancji. Dorastała w Częstochowie, od kilku lat związana jest z Gdynią, gdzie mieszka i prowadzi pracownię. W 2017 roku została wyróżniona nagrodą O!Lśnienia za „nadanie memom rangi artystycznego dzieła”.

Maja Kleczewska

Jedna z najznamienitszych polskich reżyserek teatralnych, rozpoznawalna i ceniona także zagranicą - jej spektakle prezentowano m.in. w Seulu, Paryżu, Tbilisi czy Madrycie. Wielokrotnie nagradzana i doceniana na polskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych (m.in. Srebrny Lew na Biennale w Wenecji). Jej dzieła budzą zainteresowanie krytyków teatralnych, a na tytuły, które zrealizowała, często trudno kupić bilety - spektakle w jej reżyserii ściągają do teatrów widzów z odległych zakątków kraju, powodują ożywione dyskusje i skłaniają do refleksji.

Maja Ostaszewska

Jedna z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich aktorek. Znana z ról teatralnych, filmowych i serialowych. Laureatka Paszportu „Polityki” oraz dwóch Orłów - Polskich Nagród Filmowych. Od wielu lat walczy o prawa zwierząt. Gdy w Polsce rozpoczął się kryzys uchodźczy, aktywnie włączyła się w pomoc na granicy polsko-białoruskiej. Od wybuchu wojny w Ukrainie skutecznie i z pełną determinacją działa na rzecz uchodźców z tego kraju.

Robert Konieczny

Architekt o międzynarodowej renomie. Hans Ibelings, autor prestiżowej publikacji „European Architecture since 1980”, jako jedyną polską pracownię, która wniosła wkład w rozwój architektury europejskiej, wymienił właśnie biuro prowadzone przez Roberta Koniecznego - KWK PROMES. Jest autorem słynnej Arki, w której mieszka, a także m.in. Domu Aatrialnego, Domu Kwadratowego, bloku UNIKATO i wielokrotnie nagradzanego Centrum Dialogu „Przełomy” w Szczecinie.

Henryk Waniek

Malarz, grafik, pisarz, tłumacz i eseista. W centrum jego zainteresowań znajdziemy zagadnienia związane z ezoteryką, fantastyką, alchemią i magią. Urodził się w Oświęcimiu, dorastał w Katowicach, studiował w Krakowie. Dzięki stypendiom artystycznym tworzył i mieszkał między innymi w Nowym Jorku i we Florencji. Ma na koncie około 100 wystaw indywidualnych i tyle samo zbiorowych. Jego działalność literacka skupia się na szeroko pojętym Śląsku - jak w tytule jednej z książek Wańka, „od Oświęcimia do Zgorzelca”.

Zobacz także

Germinal i Zanurzenie w Teatrze Śląskim. Przed nami dwa nowe spektakle
Germinal i Zanurzenie w Teatrze Śląskim. Przed nami dwa nowe spektakle
w Katowicach

Germinal i Zanurzenie w Teatrze Śląskim. Przed nami dwa nowe spektakle

„Przesunięcia” w Teatrze Zagłębia. Ciekawa wystawa absolwentów ASP w Katowicach
 „Przesunięcia” w Teatrze Zagłębia. Ciekawa wystawa absolwentów ASP w Katowicach
poza Katowicami

„Przesunięcia” w Teatrze Zagłębia. Ciekawa wystawa absolwentów ASP w Katowicach

Empuzjon Olgi Tokarczuk w Teatrze Śląskim. Jakie jeszcze premiery czekają nas w Teatrze Śląskim w Katowicach do końca sezonu?
Empuzjon Olgi Tokarczuk w Teatrze Śląskim. Jakie jeszcze premiery czekają nas w Teatrze Śląskim w Katowicach do końca sezonu?
w Katowicach

Empuzjon Olgi Tokarczuk w Teatrze Śląskim. Jakie jeszcze premiery czekają nas w Teatrze Śląskim w Katowicach do końca sezonu?

Teatr Śląski zachęca do przyjścia na spektakle. Co grają w styczniu i lutym?
Teatr Śląski zachęca do przyjścia na spektakle. Co grają w styczniu i lutym?
w Katowicach

Teatr Śląski zachęca do przyjścia na spektakle. Co grają w styczniu i lutym?

do góry