33. Finał WOŚP w Katowicach. Gwiazdą wieczoru będzie raper Opał
Już 26 stycznia 2025 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 33., tym razem na rzecz onkologii i hematologii dziecięcej. Jak co roku, finałowi towarzyszą akcje internetowe i wydarzenia, które ruszyły już na początku grudnia. Wielki Finał WOŚP odbędzie się również w Katowicach.
Finał WOŚP w Katowicach
Wielki finał WOŚP odbędzie się również w Katowicach. Główne obchody będą na terenie Strefy Kultury, przy siedzibie NOSPR, a także m.in. ponownie na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach.
Na Strefie Kultury na parkingu A przygotowane będzie całe miasteczko WOŚP. Tu na mieszkańców będą czekać liczne atrakcje:
- strefa kreatywna dla najmłodszych,
- fotobudka,
- pyszne jedzenie od lokalnych food trucków,
- stoiska edukacyjne,
- koncerty,
- widowiskowe finałowe “Światełko do Nieba”.
Gwiazdą wieczoru, który wystąpi na scenie WOŚP na Strefie Kultury będzie Opał - raper, który podbija serca fanów wyjątkowym stylem i tekstami pełnymi emocji. Jego występ zaplanowano na godzinę 20:30.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 13:00. Wstęp jest darmowy.
25–26 stycznia 2025 r. w Katowicach czeka mnóstwo atrakcji podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
25 stycznia:
- 18:00-24:00 – „Dzikie Ultra” w Dolinie Trzech Stawów.
26 stycznia:
- Bezpłatne badania i konsultacje w UCK przy ul. Medyków 14.
- Atrakcje w MDK Bogucice-Zawodzie – spektakle, koncerty, warsztaty i "Światełko do nieba".
- Finałowy koncert w Strefie Kultury – gwiazda wieczoru: Opał.
33. Finał WOŚP zagra 26 stycznia 2025 roku!
Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od wielu lat Finałom WOŚP towarzyszą także akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się już na początku grudnia.
Cel 33. Finału WOŚP:
- Gramy dla onkologii i hematologii dziecięcej!
- Motywem przewodnim 33. Finału WOŚP jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci.
Rejestracja Sztabów na 33. Finał jest już zakończona - w tym roku działać będzie 1 686 Sztabów w tym 93 zagraniczne. Wciąż jednak trwa rejestracja wolontariuszy. W tym momencie jest ponad 54 tysiące zarejestrowanych osób!
W ciągu 32. Finałów WOŚP zebrano blisko 2,3 miliardy złotych i kupiła 72 tysiące urządzeń. Ostatnią zbiórkę — w styczniu 2024 roku — dedykowano chorobom płuc. Dzięki zaangażowaniu Sztabów i sympatyków udało się zebrać 281 879 118,07 zł.
Tak wyglądał 32. Finał WOŚP w Katowicach:
Dlaczego onkologia i hematologia dziecięca?
Choroby nowotworowe to druga, zaraz po wypadkach, najczęstsza przyczyna zgonów dzieci w Polsce. Rocznie na raka zapada około 1 100 dzieci, z czego 3 000 pozostaje w trakcie intensywnego leczenia. Wraz z rozwojem onkologii, liczba wyleczeń wzrosła do ponad 80%, co stawia Polskę na równi z krajami Europy Zachodniej czy Stanami Zjednoczonymi.
Leczenie nowotworów dziecięcych wymaga jednak olbrzymich nakładów sprzętowych i diagnostycznych. Dzięki zebranym podczas 33. Finałowi WOŚP środkom możliwe będzie doposażenie placówek medycznych, co umożliwi skuteczniejsze i szybsze leczenie dzieci walczących z chorobami nowotworowymi. Fundacja wspiera również leczenie nieonkologicznych schorzeń hematologicznych, które są jednymi z najczęstszych chorób przewlekłych wśród dzieci.
33. Finał WOŚP to kolejny krok w walce o zdrowie dzieci w Polsce. Już 26 stycznia 2025 roku zagramy dla 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów, 5 ośrodków neurochirurgii onkologicznej, 6 ośrodków chirurgii onkologicznej oraz 4 zakładów patomorfologii. Dzięki zebranym środkom możliwe będzie zakupienie najnowszego sprzętu diagnostycznego, który pomoże lekarzom w walce z nowotworami i innymi ciężkimi chorobami hematologicznymi u dzieci.
Ze środków zebranych podczas 33. Finału WOŚP, Fundacja planuje zakupić urządzenia dla:
- Chirurgii onkologicznej, m.in. zestawy laparoskopowe, roboty do chirurgii onkologicznej, cystoskopy, aspiratory ultradźwiękowe i mobilne aparaty RTG cyfrowe.
- Neurochirurgii, m.in. egzoskopy neurochirurgiczne, koagulacja dwubiegunowa.
- Diagnostyki onkologicznej, m.in. urządzenia do mapowania magnetycznego mózgu, rezonanse magnetyczne MRI, aparaty USG.
- Patomorfologii, m.in. aparaty do śródoperacyjnej tomografii, procesory tkankowe, skanery do preparatów histopatologicznych.
- Hospicjów, m.in. koncentratory tlenu, materace przeciwodleżynowe.