4 Design Days 2024 w Katowicach, czyli nieśmiertelny design i wieczna architektura [Zapowiedź]

Kamil Zatoński
03.07.2023w Katowicach

Ósma edycja wydarzenia 4 Design Days to wiele nowości w programie, ale przede wszystkim możliwość networkingu w gronie architektów oraz projektantów z Polski i zagranicy, inwestorów, deweloperów, producentów i władz miast. "To build or not to build?", „fast food w architekturze”, a także próba odpowiedzi na pytanie, w czym tak naprawdę tkwi geniusz dobrego designu - już teraz organizatorzy zdradzają kierunki i główne tematy, wokół których koncentrować się będą przyszłoroczne dyskusje. Największe wydarzenie dla architektów i projektantów w Polsce odbędzie się w dniach 25-28 stycznia 2024 roku, tradycyjnie już, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym Katowicach.

panel dyskusyjny na 4 design days w katowicach

4 Design Days 2024 w Katowicach

Na cztery dni wnętrza Międzynarodowego Centrum Kongresowego po raz kolejny zamienią się w wielką arenę rozmów o architekturze, designie, nieruchomościach, rozwoju miast i zrównoważonym projektowaniu. Prelegenci, a wśród nich topowi architekci, projektanci i inwestorzy, poszukiwać będą odpowiedzi na przykład na pytania: Dlaczego otaczamy się nic niewartymi rzeczami i musimy tak mocno dmuchać na hasło „ekologia”? Gdzie podczas projektowania rzeczy popełniane są błędy, w wyniku których ludzkość przez 100 lat niszczyła planetę, czy może jak powinien wyglądać design z recyklingu?

Projektanci pochylą się także nad geniuszem dobrego designu i tym, co go niszczy. Pod rozważania wzięte zostanie również hasło „To build or not to build?” - czy budynki i przestrzenie warto rewitalizować, przebudowywać, zmieniać funkcje, zamiast je burzyć?

Wśród głównych tematów spotkań znajdzie się także kwestia określona mianem „fast food’u w architekturze” czyli rozmowa o tym, jak masowa produkcja skróciła życie budynków. Paneliści spróbują również poszukać złotego środka pomiędzy „patodeweloperką”, a mieszkaniami „dla ludzi“, a w trakcie dyskusji zweryfikują czy stanowi ona realny problem czy jest to tylko nadmuchane hasło. Dyskutanci poszukają również odpowiedzi na pytanie jak walczyć z patologiami w budownictwie i architekturze.

4 Design Days to także targi towarów i usług z segmentu wyposażenia wnętrz, designu i budownictwa. Swoje produkty i usługi wystawcy eksponowanować będą na 8. tys. m2 sali wystawienniczej Międzynarodowego Centrum Kongresowego, którą podczas poprzedniej edycji wydarzenia odwiedziło kilkanaście tysięcy osób. 4 Design Days 2023 zgromadziło blisko 14,5 tys. uczestników, w tym 6 tys. gości biznesowych.

4 Design Days jest nie tylko platformą do prezentacji nowych trendów w designie i architekturze, ale także przestrzenią do budowania wartościowych relacji między projektantami, architektami a inwestorami. Networking, który stanowi istotną część tego wydarzenia, to proces nawiązywania kontaktów, dzielenia się pomysłami i doświadczeniami, a także budowania partnerstw biznesowych. Jest to szansa na rozwinięcie sieci kontaktów, które mogą prowadzić do inspirujących projektów i wzajemnych korzyści.

mówi autorka programu 4 Design Days, Małgorzata Burzec-Lewandowska

Pragniemy, aby tegoroczna edycja 4 Design Days była niejako odświeżeniem i zmianą dotychczasowej formuły wydarzenia, a nowa szata graficzna ma właśnie za zadanie podkreślić nasze dążenie do tworzenia silnych powiązań i współpracy pomiędzy wszystkimi uczestnikami tego wyjątkowego projektu.

dodaje autor programu 4 Design Days, Robert Posytek

W specjalnie przygotowanej przestrzeni swoje produkty zaprezentują również półfinaliści i finaliści konkursu Dobry Design 2024, którzy w DNA swoich biznesów wpisali wysoką jakość, długowieczność produktów i troskę o zrównoważony rozwój. Odwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę prac nagrodzonych w ramach konkursu fotograficznego na najlepsze zdjęcie architektury lub przestrzeni miejskiej, zatytułowanego „Miasto - czy idziemy w dobrą stronę?”.

Ponadto w ramach wydarzenia ponownie zorganizowany zostanie konkurs Property Design Awards. Organizatorzy nagrodzą najlepsze budynki oraz wnętrza, a statuetki dla zwycięzców wręczone zostaną podczas uroczystych gali, które stanowią również świetną okazję do spotkań w mniej formalnej atmosferze.

W trakcie 4 Design Days 2024 odbędzie się także szereg dyskusji, prezentacji, wystaw i warsztatów, które poprowadzą gwiazdy telewizji oraz internetu, redaktorzy portali i magazynów o architekturze i designie, architekci, projektanci oraz eksperci. Odwiedzający będą również mieli okazję poznać najnowsze trendy w architekturze i designie, wyposażeniu wnętrz publicznych i mieszkaniowych, a także zainspirować się przy urządzaniu własnych przestrzeni i skonsultować swoje pomysły z ekspertami.

Gośćmi poprzedniej edycji wydarzenia byli m.in.:

 • Giuseppe Di Buccianico, Director, course in Ecoinclusive Design in University of Pescara, President of EIDD - Design for All Europe,
 • Onny Eikhaug Founder of Innovation for All AS, President of EIDD - Design for All Europe in 2017-2021,
 • Jocelyn Fillard, dyrektor ds. architektury, partner SUD Polska,
 • Maciej Franta, założyciel Franta Group Architects,
 • Oskar Grąbczewski, architekt, właściciel OVO Grąbczewscy Architekci,
 • Agnieszka Kalinowska-Sołtys, prezes SARP, partner i członek zarządu APA Wojciechowski Architekci,
 • Piotr Kalinowski CEO of Design Director MIXD,
 • Pete Kercher ambasador Design for All Europe,
 • Tomasz Konior, architekt Konior Studio,
 • Ewa Kuryłowicz, generalny projektant, wiceprezes Kuryłowicz & Associates,
 • Przemo Łukasik, właściciel Medusa Group,
 • Rainer Mahlamäki, architekt, współzałożyciel Lahdelma & Mahlamäki architects,
 • Marta Sękulska-Wrońska, architektka WXCA,
 • Cameron Sinclair, współzałożyciel Armory of Harmony,
 • Szymon Wojciechowski, prezes, architekt-partner, CEO APA Wojciechowski Architekci,
 • Andy Yu Projects Director Sou Fujimoto Architects.

4 Design Days to wydarzenie, które „żyje” na długo przed i po terminie wydarzenia. Spotkanie jest szeroko relacjonowane w mediach Grupy PTWP, w tytułach patronackich i w mediach społecznościowych.

Zobacz także

Budynek Akademii Muzycznej w Katowicach robi wrażenie! [Galeria zdjęć]
Budynek Akademii Muzycznej w Katowicach robi wrażenie! [Galeria zdjęć]
Twoje Katowice

Budynek Akademii Muzycznej w Katowicach robi wrażenie! [Galeria zdjęć]

Za nami 7. edycja 4 Design Days w Katowicach
Za nami 7. edycja 4 Design Days w Katowicach
w Katowicach

Za nami 7. edycja 4 Design Days w Katowicach

Izera na 4 Design Days w Katowicach. Tak prezentuje się pierwszy polski samochód elektryczny [Zdjęcia]
Izera na 4 Design Days w Katowicach. Tak prezentuje się pierwszy polski samochód elektryczny [Zdjęcia]
w Katowicach

Izera na 4 Design Days w Katowicach. Tak prezentuje się pierwszy polski samochód elektryczny [Zdjęcia]

Rusza 7. edycja 4 Design Days w Katowicach! O czym będą rozmawiać uczestnicy?
Rusza 7. edycja 4 Design Days w Katowicach! O czym będą rozmawiać uczestnicy?
w Katowicach

Rusza 7. edycja 4 Design Days w Katowicach! O czym będą rozmawiać uczestnicy?

do góry