4 zewnętrzne korty w Ośrodku Tenisowym w Katowicach gotowe! O miłość do tego sportu pytamy Igę Odrzywołek

Kamil Zatoński
30.03.2022w Katowicach

Są gotowe i czekają na pierwszych graczy. Mowa o czterech kortach zewnętrznych, które zostały przygotowane przez pracowników Ośrodka Tenisowego w Katowicach przy ul. Szopienickiej. Bum na ten sport w Polsce cały czas trwa, a ostatnio po wygranej Igi Świątek w prestiżowym turnieju WTA w Indian Wells jest nawet większy. Jak zakochać się w tenisie? O tym rozmawiamy z wielokrotną Mistrzynią Polski w tenisie ziemnym, Igą Odrzywołek. 

Fot. MOSiR w Katowicach. 4 zewnętrzne korty w Ośrodku Tenisowym w Katowicach gotowe

Cztery zewnętrzne korty przy ulicy Szopienickiej 70 zostały przygotowane przez pracowników i po wcześniejszej rezerwacji można na nich zagrać. Trzeba nadmienić, że ich przygotowanie jest zupełnie inne, bo nie są to typowe korty ziemne jak np. na Zadolu.

Przygotowania kortków z nawierzchnią TopClay wyglądają trochę inaczej. To: usunięcie zabezpieczeń zimowych (zabezpieczamy zawsze rury przed niską temperaturą), zawieszenie blend, czyli siatek ochronnych, zebranie starej warstwy mączki z każdego kortu, udrożnienie odwodnienia kortów, rozsypanie nowej mączki ceglanej, gracowanie, szczotkowanie i siatkowanie. Później trzeba założyć słupy, naciągnąć siatkę i wyczyścić linie. 

mówi portalowi WKatowicach.eu Michał Wojaczek z Działu Sportu i Obsługi Klienta MOSiR w Katowicach

Przygotowanie kortów i oddanie je dla zawodników to jedno. Trzeba też pamiętać o dalszej obserwacji i odpowiedniej pielęgnacji nawierzchni.

Jest to ściśle uzależnione od warunków atmosferycznych. Dbanie o korty polega na ciągłej obserwacji każdego z nich. Czasem przecież wiatr wywieje całą mączkę, a niekiedy silny deszcz ją wypłucze. Generalnie zasada jest jedna. Kiedy jest sucho musimy często podlewać i zwiększać wilgotność. Później osuszać kort i dosypywać nową mączkę. 

dodaje w rozmowie z nami Wojaczek

Sukcesy tenisistów mogą mieć wpływ na liczebność zawodników klubowych. Im większe sukcesy sportowe, tym dyscyplina staje się popularniejsza wśród rodziców młodych dzieci. Najprawdopodobniej sukces Igi Świątek wpłynie w najbliższym czasie na liczebność/popularnośc/atrakcyjność tenisa , szczególnie że mamy wiosnę. Natomiast popyt prywatnych użytkowników zwykle i tak przekracza podaż w godzinach, które uznawane są powszechnie za wolne od pracy.

zaznacza Michał Wojaczek

O miłości do tenisa ziemnego rozmawiamy z wielokrotną Mistrzynią Polski Igą Odrzywołek, która na co dzień jest trenerką tenisa i influencerką. 

Iga Odrzywołek jest wielokrotną Mistrzynią Polski w tenisie ziemnym

Kamil Zatoński: Co jest najpiękniejsze w tenisie?

Iga Odrzywołek: Pokochałam tenis za to, że na każdym treningu i meczu uczyłam się pokonywać swoje słabości. No i najważniejsze: nic nie smakuje tak, jak zwycięstwo na korcie. To są niezapomniane emocje. Uwielbiam sport indywidualny, ponieważ wszystko zależy tylko i wyłącznie ode mnie.

Pamiętasz, kiedy u Ciebie pojawiła się pierwsza iskra? Moment, w którym wiedziałaś, że to jest właśnie to. 

Pierwsza iskra, której dokładnie nie pamiętam, pojawiła się u mnie ponoć w wieku 3 lat. Mój tata kupił w sklepie najmniejszą z możliwych rakietkę tenisową i przywiązał do sufitu żyłkę z piłeczką. Jeszcze dobrze nie chodziłam, a potrafiłam siedzieć na krzesełku i po kilka godzin dziennie uderzać w piłkę. To była moja ukochana zabawa! Później już poszło…

Jak wytłumaczyć dziecku, szczególnie po tym, co wczoraj wydarzyło się na Stadionie Śląskim, że można być oczywiście drugim Lewandowskim, ale warto spojrzeć też w inną stronę i być np. drugą Igą Świątek?

Myślę, że przede wszystkim należy dać dziecku wybór, tak jak zrobili to moi rodzice. Jako dziecko chodzilam na basen, uczyłam sie jeździć na nartach, brałam udział w zajęciach judo i gimnastyce sportowej, aż w koncu zaprowadzili mnie na kort tenisowy, zapisali do szkołki i to był strzał w 10. Tenis jest czymś bardzo ważnym w moim życiu od 22 lat i pozostanie na zawsze. Podsumowując, trzeba dziecku przedstawić rożne opcje, a ono samo zdecyduje co mu najbardziej odpowiada i wówczas jest szansa, ze pokocha wybraną dyscyplinę sportu, tak jak ja pokochałam tenis.

Jakie cechy - fizyczne i mentalne - są najważniejsze w tenisie. Co trzeba w sobie mieć, by osiągnąć sukces?

W tenisie, tak jak i każdej innej dyscyplinie sportu, potrzebna jest wytrwałość i determinacja. Trzeba mieć określony cel, do którego zmierzamy i wówczas łatwiej zrezygnować nam z doraźnych przyjemności np. ze spotkania ze znajomymi na rzecz kolejnego, czasami trochę nudnego treningu. Jeśli mamy wyznaczony cel, wtedy te wybory nie bedą takie trudne. W sytuacji meczowej najważniejsza jest koncentracja, bez niej nasza gra nie jest efektywna. Podczas pojedynku należy być w pełni skoncentrowanym na przeciwniku - uciekające myśli podczas meczu przyczynią się do chaotycznej gry. Nawet w przypadku przegranej możemy uznać, że jesteśmy zwycięzcami, gdyż z każdym meczem stajemy się bardziej doświadczeni, silniejsi, pewniejsi siebie i zdecydowanie wpływa to na kształtowanie naszej osobowości. Musimy pamiętać, aby wyciągać odpowiednie wnioski z każdego turnieju i stawać się coraz lepszymi zawodnikami. Jeśli chodzi o warunki fizyczne, to tenis jest taką dyscypliną, którą może uprawiać każdy, bez wzgledu na warunki fizyczne: niski, wysoki, szczupły, bardziej atletyczny itp. Trzeba również pamiętać o zajęciach ogólnorozwojowych - bez nich nigdy nie będziemy wystarcząco szybcy, silni i skordynowani.

Dziękuję za rozmowę.

Iga Odrzywołek jest ponad 20-krotną medalistką Mistrzostw Polski w tenisie ziemnym. Obecnie jest trenerką tenisa i influencerką, która podróżuje po świecie. Doceniana przez polskich dziennikarzy i redaktorów magazynów nie tylko za swoje wyniki sportowe, ale również za swoją urodę. W 2016 roku została okrzyknięta najpiękniejszą polską tenisistką.

do góry