9. edycja Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Można już składać wnioski. Do wydania 20,5 mln zł

Kacper Jurkiewicz
19.04.2022w Katowicach

Mieszkańcy Katowic znów będą decydować na co przeznaczą pieniądze z budżetu miasta w ramach Budżetu Obywatelskiego. W tym roku odbędzie się jego 9. edycja. Do podziału jest ponad 20,5 mln zł. Nabór wniosków ruszył 19 kwietnia. 

Fot. Radosław Kaźmierczak. Plac zabaw na osiedlu Paderewskiego powstał w ramach BO

Katowicki Budżet Obywatelski

Ponad 2,8 tysiąca projektów. Tyle pomysłów zgłosili mieszkańcy Katowic od początku istnienia katowickiego Budżetu Obywatelskiego. W ciągu wielu lat wykonano prawie tysiąc z nich. Z każdym rokiem rośnie liczba zainteresowanych budżetem, co oznacza, że katowiczanie chcą mieć bezpośredni wpływ na zmiany w ich najbliższym miejscu zamieszkania oraz w mieście.

Już od ośmiu lat mieszkańcy Katowic mają możliwość zmieniania otoczenia w ich najbliższym sąsiedztwie dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. Do tej pory dzięki ich aktywności do realizacji wybrano prawie 1000 projektów, z których ponad 840 o łącznej wartości ok. 119 mln zł już zostało zrealizowanych. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

W tym roku do użytku oddane zostaną nowe inwestycje, takie jak ścieżki rowerowe, place zabaw, boiska, wybiegi dla psów czy infrastruktura poprawiająca bezpieczeństwo. Budżet Obywatelski to świetne narzędzie do wprowadzania realnych zmian, z którego katowiczanie sprawnie korzystają.dodaje prezydent

To właśnie dzięki głosom mieszkańców w tym roku powstaną m.in. nowe drogi, a także przejazdy i stojaki rowerowe, na os. Tysiąclecia i w Piotrowicach-Ochojcu powstaną wybiegi dla psów, a park Murckowski wzbogaci się w wielofunkcyjne ławki do fitnessu. Przeprowadzone będą remonty boisk szkolnych m.in. w Dębie, Murckach i Kokocińcu. W trzech południowych dzielnicach - Zarzeczu, Kostuchnie i w Podlesiu - odbędą się w 2022 r. Jarmarki Bożonarodzeniowe.

W Ligocie w lecie zorganizowane zostaną warsztaty taneczne dla mieszkańców. Dzięki głosom mieszkańców zespół Katosie z Załęża nagra dwa utwory muzyczne z wideoklipem. Z kolei mieszkańcy Osiedla Witosa będą mogli uczestniczyć w kolejnych imprezach kulturalnych, a to za sprawą sprawdzonego już cyklu wydarzeń zawartych w projekcie #LOOK 5 / Dom Kultury na Witosa.

Ruszył nabór wniosków do 9. edycji katowickiego Budżetu Obywatelskiego

Nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego rozpoczął się 19 kwietnia, i zakończy 16 maja. Najwygodniej złożyć wniosek korzystając z internetowego generatora wniosków dostępnego pod adresem www.bo.katowice.eu. Wniosek można również wysłać drogą mailową za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej Urzędu Miasta albo złożyć osobiście w Punkcie Konsultacyjnym BO znajdującym się w budynku UM, Rynek 13, w pokoju 205.

Tak jak w ubiegłych latach proponowane projekty dla kategorii ogólnomiejskiej i lokalnej muszą należeć do kompetencji gminy lub powiatu, a aby zgłosić swoje projekty wnioskodawcy muszą najpierw zdobyć dla nich odpowiednie poparcie mieszkańców. Na pierwszą kategorię projektów przeznaczona została kwota 3 mln zł, a 12 mln zł rozdzielono na projekty dzielnicowe.

Podczas wrześniowego głosowania największe środki rozdysponują mieszkańcy Ligoty-Panewniki (ponad 1 mln zł), Śródmieścia (prawie 880 tys. zł) oraz Osiedla Tysiąclecia (ponad 820 tys. zł). Do kwot przeznaczonych na realizację zadań wynikającą z liczby zameldowanych mieszkańców w dzielnicy, doliczone zostały nagrody za frekwencję w ostatnim głosowaniu oraz środki pozostałe po ubiegłorocznym głosowaniu (razem ponad 0,5 mln zł), kwotę na utrzymanie (2 mln zł) oraz kwotę przeznaczoną na Zielony Budżet (3 mln zł).

Fot. Radosław Kaźmierczak. W ramach BO powstał pumptrack na osiedlu Witosa

Podobnie, jak w poprzednich latach, na terenach należących do spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych czy Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego realizować będzie można projekty o charakterze nieinwestycyjnym. Natomiast projekty dotyczące Ochotniczych Straży Pożarnych, co do zasady zgodnie z ich charakterem, powinny być zgłaszane dla kategorii zadań ogólnomiejskich.

Ze względu na wysokie koszty wykonania i późniejszego utrzymania, propozycje zadań takich jak np. budowa tężni, sztucznych lodowisk czy wodnych placów zabaw będą oceniane negatywnie. Dlatego też już kilka lat temu wprowadziliśmy do wniosków pozycję dotyczącą kosztów utrzymania projektów. Miała ona charakter edukacyjny. mówi naczelnik wydziału komunikacji społecznej w katowickim Urzędzie Miasta, Justyna Buchalik

Zależy nam na tym, by mieszkańcy wiedzieli, że każda nowa inwestycja w mieście wiąże się z późniejszymi kosztami jej utrzymania. dodaje naczelnik

Utrzymanie tężni solankowej w parku Zadole to koszt ponad 200 tys. zł rocznie. W przypadku lodowiska Murcki jest to kwota ponad 800 tys. zł, a utrzymanie tylko jednego wodnego placu zabaw to prawie 400 tys. zł rocznie. W ramach BO powstały dwa wodne place zabaw, a łącznie w Katowicach są cztery takie obiekty.

Projekty, które zostaną wybrane do realizacji wybiorą mieszkańcy podczas głosowania między 10 a 23 września. Wcześniej pomysły przejdą weryfikację formalną (do 30 maja 2022 roku), a następnie merytoryczną (do 16 sierpnia 2022 roku).

Wszystkie najważniejsze informacje i potrzebne materiały dostępne są na stronie www.bo.katowice.eu

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Format Pobierz
Kategoria: Pliki
Podział środków - IX edycja BO.PDF
pdf 471.35KB

Zobacz także

Budżet Obywatelski w Katowicach 2022. W tej edycji zgłoszono 323 projekty
Budżet Obywatelski w Katowicach 2022. W tej edycji zgłoszono 323 projekty
w Katowicach

Budżet Obywatelski w Katowicach 2022. W tej edycji zgłoszono 323 projekty

Piknik, mecz, a może remont? Centrum Aktywności Młodzieżowej w Katowicach
Piknik, mecz, a może remont? Centrum Aktywności Młodzieżowej w Katowicach
w Katowicach

Piknik, mecz, a może remont? Centrum Aktywności Młodzieżowej w Katowicach

Budżet Katowic na 2022 rok. Jak zmieni się miasto?
Budżet Katowic na 2022 rok. Jak zmieni się miasto?
w Katowicach

Budżet Katowic na 2022 rok. Jak zmieni się miasto?

do góry