Silesia City Center

W Silesia City Center rusza akcja „Dobre Rzeczy”

13 i 14 czerwca na Placu Śląskim w katowickiej Silesia City Center odbędzie się akcja „Dobre Rzeczy” – inicjatywy łączącej ekologię, edukację i wsparcie społeczne. Podczas dwudniowego wydarzenia mieszkańcy regionu będą mogli przynieść niepotrzebną odzież, buty i tekstylia, które zostaną przekazane do ponownego obiegu lub recyklingu. W ten prosty sposób mogą realnie pomóc osobom niepełnosprawnym oraz zadbać o planetę. W zamian otrzymają drobne upominki – karty podarunkowe, torby, bidony, głośniczki czy sadzonki.

Na uczestników akcji czekają także wyjątkowe, bezpłatne warsztaty: pierwszego dnia botaniczne, drugiego – z personalizacji ubrań.

Działasz lokalnie – zmieniasz globalnie

Celem akcji „Dobre Rzeczy” jest ograniczenie liczby tekstyliów trafiających na wysypiska śmieci, a jednocześnie wsparcie osób z niepełnosprawnościami poprzez współpracę z Fundacją Eco Textil i Fundacją Avalon. Każde 2 kg zebranych tekstyliów oznacza 1 zł na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych.

Akcja w tym roku odbywa się we wszystkich 16 galeriach handlowych należących do NEPI Rockcastle. Dotychczas przeprowadzona została już zbiórka m.in. w Magnolia Park we Wrocławiu (zebrano ponad 2,5 tony tekstyliów), w Galerii Copernicus w Toruniu (zebrano ponad 2,3 tony tekstyliów) czy Centrum Handlowym Karolinka w Opolu (zebrano 2,2 tony tekstyliów). Teraz pora na Katowice.

Widzimy, jak ogromne jest zainteresowanie tym projektem. Ludzie chcą działać odpowiedzialnie – nie wyrzucać, ale oddawać rzeczy z myślą o drugim człowieku i planecie. To pokazuje, że nawet pozornie drobne decyzje, jak posegregowanie szafy, mogą mieć realne konsekwencje społeczne i ekologiczne. mówi dyrektor Silesia City Center, Agnieszka Nizio

Akcja „Dobre Rzeczy” doskonale wpisuje się w naszą strategię zrównoważonego rozwoju. Jako centrum handlowe mamy świadomość, że możemy być nie tylko miejscem zakupów, ale też ważną platformą do działań prospołecznych. dodaje

Zielono mi – czyli roślinne warsztaty z Egzotarium

W ramach akcji, w piątek, 13 czerwca, w godzinach 12:00-19:00, odbędą się warsztaty botaniczne z Egzotarium Sosnowiec, podczas których uczestnicy będą mieli okazję zanurzyć się w świat egzotycznych roślin pochodzących z różnych stref klimatycznych. Spotkania będą łączyły edukację z praktyką: po krótkiej prelekcji na temat pielęgnacji roślin, uczestnicy samodzielnie posadzą egzotyczne okazy w odpowiednio dobranych podłożach i stworzą miniaturowe kompozycje, które zabiorą do domu.

Warsztaty są świetną okazją, by dowiedzieć się, jak tworzyć i pielęgnować własne zielone przestrzenie – nawet w mieszkaniu w centrum miasta. To także kontakt z naturą i moment wytchnienia. Współpraca z Silesia City Center to dla Egzotarium kolejny krok w stronę wzmacniania więzi między nauką, edukacją, a codziennym życiem mieszkańców regionu. Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach i wspólnego działania na rzecz lepszej przyszłości. zachęca Dorota Wieczorek z Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium w Sosnowcu

Zajęcia będą trwały maksymalnie 45 minut, a każda grupa – licząca do 15 osób – zostanie podzielona na trzy mniejsze zespoły. Każdy zespół będzie pracował w jednej z trzech specjalnych stref, inspirowanych różnymi klimatami roślinnymi. To wyjątkowa okazja, by odkrywać świat przyrody w aktywny i angażujący sposób.

Drugi dzień – kreatywność i upcykling ze Zmalovane Custom

W sobotę, 14 czerwca, do głosu dojdzie kreatywność i… farby do tkanin. Tego dnia – w godzinach 11:00-19:00 – odbędą się warsztaty z customizacji ubrań, które poprowadzi Klaudia Kroczek – artystka znana jako Zmalovane Custom. Uczestnicy będą mogli własnoręcznie ozdobić przyniesione ubrania – t-shirty, bluzy, jeansy, torby czy nawet buty – wykorzystując szablony, farby i techniki artystyczne.

Warsztaty z personalizacji to idealny sposób na przedłużenie życia ubrań, które może już nam się znudziły, ale nadal mają potencjał. Będę pokazywać, jak w prosty sposób nadać rzeczom nowy charakter, a przy okazji wprowadzić trochę sztuki do codziennej garderoby. Customizacja to też ważny element edukacji ekologicznej – nie musimy kupować nowych ubrań, by wyglądać oryginalnie. mówi Klaudia Kroczek

To propozycja zarówno dla dorosłych, jak i dzieci – zabawa formą, kolorem i materiałem daje ogromną satysfakcję, a samodzielnie odnowione ubranie zyskuje wyjątkowy, osobisty charakter.

Co można przynieść na zbiórkę?

Do specjalnie przygotowanej strefy zbiórki na Placu Śląskim będzie można oddać:

  • odzież damską, męską i dziecięcą (także nieużywaną bieliznę i skarpetki),
  • buty (koniecznie w parach),
  • odzież sportową,
  • kurtki,
  • płaszcze,
  • dodatki: czapki, szale, paski, torby, plecaki,
  • małe pluszaki i zabawki tekstylne.

Organizatorzy proszą o przynoszenie ubrań i innych tekstyliów w workach foliowych, które po zakończeniu wydarzenia przekazane zostaną do recyklingu.