Architektura w Katowicach: Kaplica w kopalnianej maszynowni. Miejsce modlitwy i refleksji w Silesia City Center [Zdjęcia]
Tym razem w naszym architektonicznym cyklu odwiedzamy wyjątkowe miejsce. Kiedyś kwitł tu przemysł, obecnie kwitnie tu handel. Mowa o terenie dawnej kopalni „Kleofas” (wcześniej „Gottwald” i „Eminenz”) gdzie obecnie znajduje się Silesia City Center. A wśród sklepów, restauracji i miejsc rozrywki, znajduje się katolicka kaplica – co nie bez znaczenia – pod wezwaniem św. Barbary. Zobaczcie zdjęcia naszego fotoreportera.
Kościół w kopalnianej maszynowni. Kaplica przy Silesia City Center
W naszym architektonicznym cyklu odwiedziliśmy już kilkanaście katowickich świątyń o przeróżnej historii, w różnych architektonicznych stylach, z różnych okresów śląskich dziejów. Jedne liczą ledwie kilka lat, inne są niemal równolatkami Katowic. Jedna powstawały błyskawiczne, inne w wielkich trudach i mimo wielu przeszkód. Są i takie kościoły w Katowicach, które mieszczą się w budynkach, pełniących wcześniej zupełnie inną, niesakralną funkcję. Tak jest także z kaplicą św. Barbary zlokalizowanej w dawnej maszynowni kopalni „Kleofas” (wcześniej „Gottwald” i „Eminenz”). Patronka górników jest opiekunką miejsca, w którym dawniej wydobywano węgiel, a obecnie tysiące mieszkańców regionu… robi zakupy. Kaplica jest bowiem częścią kompleksu budynków należących obecnie do centrum handlowego Silesia City Center.
Jak czytamy w historii tego miejsca, w 1903 roku w Katowicach, dzielnicy Dąb, w okolicach dzisiejszej ul. Chorzowskiej powstała kopalnia węgla kamiennego „Eminenz” po II wojnie światowej przemianowana na „Gottwald” od 1990 roku na „Kleofas”. Eksploatację zakończono w 2004 roku.
Przedstawiciele spółki Silesia City Center, która należy do węgierskiej korporacji TriGránit, zaproponowali kurii archidiecezjalnej w Katowicach, a ta wyraziła zgodę, aby w dawnej maszynowni kopalni powstała kaplica pw. św. Barbary. Kaplica stanęła w sąsiedztwie innych budynków pokopalnianych oraz szybu Jerzy.
Do kaplicy trafiły ołtarz i figurka świętej Barbary ze zlikwidowanej kopalni Gottwald, przechowywane do tej pory w parafii św. Jana i Pawła w Dębie. Autorem drogi krzyżowej jest artysta Mariusz Pałka. Organy do kaplicy zostały sprowadzone z kaplicy seminaryjnej w Katowicach w 2018 roku.
Kaplica została poświęcona 3 grudnia 2005 roku przez ks. dziekana Stanisława Nogę. W pierwszych latach była częścią parafii św. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach-Dębie. Od roku 2012 jest kościołem rektoralnym poświęconym przede wszystkim dziełom nowej ewangelizacji. Pierwszym rektorem był ks. Krzysztof Biela, od 1 sierpnia 2015 rektorem kaplicy jest ks. Bogdan Kania.
W kaplicy regularnie odbywają się Msze św. i inne nabożeństwa. Można do niej wejść także na indywidualną modlitwę, by na chwilę oderwać się od codziennych spraw. Więcej o kaplicy przy Silesia City Center można przeczytać, klikając TUTAJ.
Zobaczcie zdjęcia z wnętrza kaplicy św. Barbary przy SCC!