Architektura w Katowicach: Odlewnia żelaza przebudowana na kościół. Odwiedzamy świątynię w Katowicach-Wełnowcu [Zdjęcia]
Choć wierni zaczęli się tu modlić w latach 20. ubiegłego wieku, to budynek kościoła na Wełnowcu jest dużo starszy. A to dlatego, że wcześniej… nie był kościołem. O tym jak odlewnia żelaza, przerobiona na magazyn, stała się w końcu świątynią dowiadujemy się z historii parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Katowicach.
Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Katowicach na Wełnowcu
Wierni z Wełnowca na początku XX wieku nie mieli swojego kościoła. Historia osady, która w latach 20. została gminą, a w na początku lat 50. Została jedną z katowickich dzielnic, sięga aż do wieku XVII. Jej dzieje są nierozerwalnie związane z przemysłem ciężkim. Najpierw wydobywano tu węgiel, a następnie powstała wielka huta cynku, po której niektóre architektoniczne pamiątki można znaleźć tu do dziś. Katolicy z Wełnowca przynależeli więc do parafii w Michałkowicach (dziś dzielnica Siemianowic Śląskich). Korzystali zapewne ze świątyń w pobliskich Siemianowicach i Bogucicach. W końcu postanowili jednak wybudować własny kościół.
Zarząd zakładu Hohenloe pod przewodnictwem dyrektora Zavelberga po rozmowach wyraził zgodę na przekazanie do dyspozycji budynek położony w centrum Wełnowca, który zbudowano z początkiem XIX w jako odlewnię żelaza. Później ten budynek był magazynem i sklepem, a w czasie pierwszej wojny światowej służył jako obóz dla jeńców wojennych. Przebudowę rozpoczęto jesienią 1919 roku. 18 kwietnia 1920 roku proboszcz parafii Michałkowice ks. Maksymilian Gerlich poświęcił tymczasowy kościół. czytamy w historii parafii
Tym sposobem budynek o równie industrialnej historii, jak cała okolica stał się miejscem spotkań i modlitwy lokalnej społeczności. Jak dowiadujemy się z parafialnych kronik, 1 października 1920 roku ustawiono kurację, której pierwszym duszpasterzem został ks. Jerzy Schulz. Od tego roku prowadzone są księgi metrykalne, chociaż parafię erygowano 15 sierpnia 1921 roku.
W 1930 roku rozpoczęto przebudowę tymczasowej świątyni według projektu prof. Buchkremera z Akwizgranu (Aachen) 21 grudnia tego roku gruntownie przebudowany kościół został poświęcony przez wikariusza generalnego Diecezji Katowickiej ks. infułata Wilhelma Kasperlika.
Jednym z najcenniejszych skarbów ponad 100-letniego kościoła z Wełnowca jest wizerunek Matki Bożej, który znajduje się w centralnej części prezbiterium. Obraz pochodzi z kościoła w Michałkowicach – parafii do której pierwotnie należeli mieszkańcy Wełnowca. Szacuje się, że został namalowany w XVII wieku. Obraz kilkakrotnie został poddany renowacji – po raz ostatni w 2001 roku. Wówczas okazało się, że pod dotychczasowym malowidłem obrazu, znajduje się jego starsza wersja. Za zgodą władz kościelnych postanowiono wrócić do pierwotnej wersji obrazu, która obecnie znajduje się w prezbiterium kościoła.
Zobaczcie zdjęcia z kościoła parafialnego pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Katowicach: