Sławosz Uznański-Wiśniewski

Śląska nauka z kosmicznym zasięgiem!

W niedzielę 8 czerwca 2025 roku o godz. 15:11 czasu polskiego wystartuje misja Ignis na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), w której bierze udział dr inż. Sławosz Uznański-Wiśniewski – drugi w historii Polak w kosmosie! W trakcie pobytu na stacji zrealizuje 13 eksperymentów naukowych przygotowanych przez polskie uczelnie i instytuty badawcze. Naukowczynie i naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dokładają swoją cegiełkę do badań realizowanych we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (European Space Agency) i Polską Agencją Kosmiczną (Polish Space Agency).

  • Yeast TardigradeGene (prof. dr hab. Ewa Szuszkiewicz – lider; dr hab. Franco Ferrari, prof. USz; prof. dr hab. Hanna Kmita; dr hab. Łukasz Kaczmarek, prof. UAM; dr hab. Nina Antos-Krzemińska, prof. UAM; dr hab. Andonis Karachitos; dr Anna Kicińska; dr hab. Izabela Poprawa, prof. UŚ) – celem projektu jest wysłanie na ISS nowego szczepu drożdży, aby sprawdzić, jak będzie sobie radził w warunkach mikrograwitacji, a także z promieniowaniem. Na ISS trafi 40 fiolek z pożywką i szczepami drożdży. Eksperymenty zostały przygotowane przez konsorcjum trzech uczelni: Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Szczeciński i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naukowcy liczą na to, że badania pomogą stworzyć organizmy odporne na warunki pozaziemskie – biofabryki pożywienia, a może nawet paliwa dla przyszłych misji księżycowych i marsjańskich. Więcej informacji o projekcie Yeast TardigradeGene .
  • AstroMentalHealth (dr Agnieszka Skorupa – lider; dr Dagna Kocur, prof. UŚ; dr Mateusz Paliga, prof. UŚ; prof. dr hab. Dariusz Galasiński; dr hab. Justyna Ziółkowska; mgr inż. arch. Agata Mintus; dr inż. arch. Leszek Orzechowski; mgr Konrad Opaliński) – celem projektu jest przeprowadzenie badań na ISS i w analogowym habitacie kosmicznym Lunares w Pile, by sprawdzić, jak izolacja kosmiczna oraz warunki panujące na stacji wpływają na zdrowie psychiczne człowieka i psychologiczne funkcjonowanie astronautów podczas krótkotrwałej misji kosmicznej. Wyniki badań mogą być przydatne podczas selekcji i szkolenia przyszłych astronautów. Więcej informacji o projekcie AstroMentalHealth.

Dr inż. Sławosz Uznański-Wiśniewski to postać doskonale znana w Katowicach. Od dłuższego czasu blisko współpracuje z Uniwersytetem Śląskim. Był gościem specjalnym podczas Tygodnia Kosmicznego w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, a także był kilka razy gościem Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. Teraz będzie realizować polskie eksperymenty w warunkach mikrograwitacji, a po powrocie przekaże próbki do analiz w laboratoriach w Polsce.