Ceglana, UŚ i Galeria Katowicka grają dla WOŚP

Kacper Jurkiewicz
28.01.2022w Katowicach

Przed nami 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W akcję włącza się wiele instytucji i firm. Wśród nich jest m.in. szpital na Ceglanej, Galeria Katowicka oraz Uniwersytet Śląski. 

Fot. Łukasz Widziszowski Fotografia. 30. finał WOŚP już 30 stycznia

Beboki na WOŚP od Galerii Katowickiej

Galeria Katowicka włącza się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Na licytację podarowała giclee sygnowane przez Grzegorza Chudego. Rzeźba beboków wykonana według projektu znanego śląskiego twórcy Grzegorza Chudego zainstalowana została przy wejściu do Galerii Katowickiej w 2021 roku. Artysta wyrzeźbione beboki uczynił bohaterami akwareli „Powrót z Galerii”.

Wraz z oryginalnym obrazem, przygotował dla Galerii Katowickiej krótką serię sygnowanych giclee - wykonanych na bawełnianym papierze reprodukcji dzieła, z których każda posiada numerowany certyfikat autentyczności. Jedno z oprawionych w ramę, wyjątkowych giclee, Katowicka Galeria przekazała na aukcję dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jeśli ktoś chciałby zaprosić beboki Katowickiej do swojego domu czy biura, ma ku temu niepowtarzalną okazję. Współpraca z najpopularniejszą Orkiestrą w Polsce to powód do dumy. Gorąco zachęcamy do licytacji obrazu z Frelką i Miglancem - liczy się każdy, najmniejszy gest wsparcia. mówi marketing manager Galerii Katowickiej, Anna Szczerkowska

Zainteresowani aukcją mogą licytować ją w tym miejscu lub wyszukując na Allegro użytkownika SztabKatowice. Aukcja organizowana jest we współpracy z jednym z siedmiu katowickich sztabów WOŚP, działających przy fundacji Czerwony Balon.

UŚ dla WOŚP. Przelot balonem i wyprawa kajakami

Uniwersytet Śląski również włączy się w pomaganie. Przygotował dwie ciekawe aukcje, które zapewne zwycięzcom pozostaną na długo w pamięci. 

Przelot balonem Uniwersytetu Śląskiego nad województwem śląskim

Przelot balonem to nie tylko niepowtarzalna okazja do podziwiania pięknych widoków z kosza balonu, ale również możliwość wzięcia udziału w badaniach powietrza, do których na co dzień balon jest wykorzystywany. Podczas lotów naukowcy z Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery (ULKA) badają zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, ich rozprzestrzenianie się oraz wpływ na zdrowie człowieka i środowisko. Wykonują także fizyczne, chemiczne i meteorologiczne badania atmosfery w kontekście zmian klimatu i przeciwdziałania tym zmianom.

Aukcję znajdziemy klikając tutaj lub wyszukująć na Allegro użytkownika RzecznikUS.

Wyprawa naukowa kajakami UŚ po Jeziorze Goczałkowickim

Zwycięzcy licytacji będą mogli przyjrzeć się z bliska fascynującej przyrodzie zbiornika, obserwować ptaki, uczestniczyć w badaniach wody, a także w pracy naukowców, którzy od kilku lat prowadzą badania akwenu. Obiekt ten należy do grupy największych zbiorników zaporowych w Polsce i stanowi źródło wody pitnej dla mieszkańców województwa śląskiego. Na co dzień znaczna część obszaru wodnego jest niedostępna dla turystów. Wyprawa będzie zatem okazją do obserwowania tamtejszej fauny i flory, a także do podziwiania beskidzkich krajobrazów.

Wyprawa zorganizowana zostanie dla 6 osób w wieku od 12 lat (osoby niepełnoletnie tylko w obecności osób dorosłych). Jeśli jesteśmy zainteresowani licytacją to możemy ją odnaleźć w tym miejscu lub wyszukująć na Allegro użytkownika RzecznikUS.

Ceglana gra dla WOŚP

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wspiera WOŚP. Przygotowało nie tylko atrakcje, ale również zaprasza do badań wzroku. Ze względu na pandemiczną sytuację zachowany zostanie odpowiedni reżim sanitarny, a atrakcje zaplanowano tylko na jeden dzień - 30 stycznia (niedziela). 

Jednocześnie nadal podtrzymujemy stanowisko, że badania przesiewowe są niezwykle istotne z punktu widzenia zdrowia dzieci i dorosłych. Okres pandemii oraz nauka zdalna realnie wpłynęły na wzrok dzieci i dorosłych, dlatego opierając się na naszym doświadczeniu postanowiliśmy utrzymać badania przesiewowe zachowując zaostrzony reżim sanitarny.

przekazuje rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznnego, Joanna Chłądzyńska

W niedzielę, 30 stycznia, badania przesiewowe wzroku dla dzieci i dorosłych odbywać się będą w godzinach 10:00-18:00. Z uwagi na ich specyfikę przeznaczone są one dla dzieci od 3. roku życia. W pakiecie dla dzieci badana będzie ostrość wzroku bez zakrapiania, a także ruchy gałek ocznych oraz ocena zeza, ciśnienie wewnątrzgałkowe i przedni odcinek oka.

W pakiecie dla dorosłych badana będzie ostrość wzroku bez zakrapiania, dioptron, a także ciśnienie wewnątrzgałkowe i przedni odcinek oka. Dodatkowo okuliści przeprowadzać będą kwalifikację zaćmy.

Z uwagi na fakt, że są to badania przesiewowe nie można nazwać je pełnymi badaniami okulistycznymi. W razie wykrycia nieprawidłowości wskażemy każdemu uczestnikowi wydarzenia odpowiednią drogę do dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia. przekazuje UCK

Porad dla dorosłych pacjentów udzielać będą także lekarz onkolog i genetyk. Będzie można również sprawdzić poziom cukru we krwi oraz zmierzyć ciśnienie.

Atrakcje dla najmłodszych i nie tylko (wewnątrz szpitala) na Ceglanej

Biblioteka SUM

We współpracy z Zakładem Anatomii przy Katedrze Nauk Podstawowych WNoZK stworzone zostanie stanowisko anatomiczne. Do dyspozycji uczestników wydarzenia będą:

  • modele anatomiczne (w tym: naturalnej wielkości szkielet oraz tors z wyjmowanymi organami, model ręki, oka, ucha),
  • atlas anatomiczny 3d,
  • plansze anatomiczne.

Z uwagi na fakt, iż WOŚP gra w tym roku dla okulistyki dziecięcej, pojawi się także stanowisko biblioteczne dla osób niedowidzących. Na najmłodszych czeka również gra z upominkami.

Laboratorium Pluszowego Misia

To stanowisko to nie tylko zabawa, ale również nauka. Dzieci będą mogły poznać procedurę
i technikę oraz pobrać krew swojemu ulubieńcowi - pluszowemu misiowi. Przekonają się, że pobieranie krwi wcale nie musi być straszne! Ale to nie wszystko - będą mogły również zasmakować pracy hematologa i mikrobiologa. Podczas wykonywania ćwiczeń prowadzący studenci będą opowiadać różne ciekawostki, które zapewne zainteresują nie tylko dzieci, ale również dorosłych.

Fundacja Onkologiczna „Rakiety”

Trzypokoleniowe teamy Fundacji Onkologicznej „Rakiety” będą budować największe okulary z serc.

Pokaz ratownictwa medycznego

Gośćmi będą: Marat Ludwiczek - autorka pierwszej w Polsce książki dla dzieci i rodziców (jednocześnie) o pierwszej pomocy oraz Artur Żurek - ratownik medyczny z ponad 15-letnim doświadczeniem. Podczas finału będą podpowiadać co zrobić, by nie wpaść w tarapaty. Pokaz pierwszej pomocy będzie uzupełniony o sporą dawkę wiedzy, która może się przydać w sytuacjach zagrożenia życia np. jak wezwać pomoc, gdy nie możemy mówić, jak ratować ludzkie życie dzięki AED, i gdzie go szukać...

Warsztaty ekologiczne 

Na korytarzach UCK pojawi się także Jeż Nikoś - bohater książeczek dla dzieci autorstwa Katarzyny Majzel - Pośpiech, który tłumaczy najmłodszym zawiłości świata. Będzie można przywitać się z Jeżem osobiście, wystąpi jako 2 metrowa maskotka. Do Jeża Nikosia dołączy Miś Zdrowuś z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Z kolei Katarzyna Majzel - Pośpiech poprowadzi warsztaty ekologiczne.

Fundacja Dr Clown 

O dobre samopoczucie oraz uśmiech najmłodszych uczestników wydarzenia zadba Fundacja Dr Clown. Nie zabraknie dobrej zabawy i charakterystycznych nosków.

Fryzjerzy dla WOŚP

Organizatorzy postawią stanowiska fryzjerskie w ramach akcji Fryzjerzy dla WOŚP NAH sp. z o.o. Będzie można zafundować sobie nową fryzurę i zasilić skarbonkę.

Punkt malowania twarzy dla najmłodszych 

Makeup Artist Daria Wachowicz wyczaruje bajkowe makijaże dla najmłodszych. Stanowisko będzie czynne między godz. 12:00 a 18:00. 

Kolejne atrakcje WOŚP na Ceglanej będą na zewnątrz budynku

Pod budynkiem pojawi się Mobilny Punkt Sczepień oraz Wymazobus zapewniony przez szpital VITOMED, w którym chętni będą mogli skorzystać ze szczepień i darmowych wymazów.

O bezpieczeństwo uczestników wydarzenia zadba Stowarzyszenie Ratownicze „Nemo” im. Marka Zielińskiego. We wszystkich tych miejscach ustawione zostaną stacjonarne skarbonki WOŚP. Uczestników finału na Ceglanej rozgrzeje gorąca kawa z Bike Cafe Katowice. 

Na zielonym terenie szpitala zostanie ustawiona scena. Prowadzący Marcin Godzik w przerwach między występami zapozna z przebiegiem wydarzenia oraz przeprowadzi konkursy. 

Plan występów na scenie:

  • Godz. 12:00 - występ MAŻORETEK "AKCENT" z Miejskiego Domu Kultury LIGOTA. Po otwarciu rozpocznie się część oficjalna z przemowami,
  • Godz. 13:00 - występ zespołów wokalnych: THE TONACJA, HARMIDER, MIGOTKI ze studia Piosenki Młodzieżowego Domu Kultury w Zespole Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach,
  • Godz. 14:30 - występ teatru BEZ PUENTY IMPRO - krótkie formy komediowe,
  • Godz. 16:00 - występ Chóru Studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego,
  • Godz. 16:30 - występ zespołu CREE,
  • Godz. 18:00 zakończenie imprezy i mini światełko do nieba.

Zobacz także

Transform4Europe Week w Katowicach. Ponad 350 osób z 7 europejskich uczelni GALERIA ZDJĘĆ
Transform4Europe Week w Katowicach. Ponad 350 osób z 7 europejskich uczelni GALERIA ZDJĘĆ
w Katowicach

Transform4Europe Week w Katowicach. Ponad 350 osób z 7 europejskich uczelni GALERIA ZDJĘĆ

WOŚP w Katowicach 2022. Wiemy, ile do tej pory zebrano pieniędzy
WOŚP w Katowicach 2022. Wiemy, ile do tej pory zebrano pieniędzy
w Katowicach

WOŚP w Katowicach 2022. Wiemy, ile do tej pory zebrano pieniędzy

Katowice będą miały rondo im. WOŚP? Wniosek trafił do Rady Miasta
Katowice będą miały rondo im. WOŚP? Wniosek trafił do Rady Miasta
w Katowicach

Katowice będą miały rondo im. WOŚP? Wniosek trafił do Rady Miasta

Katowicki Finał WOŚP pod Spodkiem tylko online! To przez niż Nadia
Katowicki Finał WOŚP pod Spodkiem tylko online! To przez niż Nadia
w Katowicach

Katowicki Finał WOŚP pod Spodkiem tylko online! To przez niż Nadia

Przygotowania do WOŚP w Katowicach. Wiele atrakcji od sztabu przy MDK Bogucice - Zawodzie
Przygotowania do WOŚP w Katowicach. Wiele atrakcji od sztabu przy MDK Bogucice - Zawodzie
w Katowicach

Przygotowania do WOŚP w Katowicach. Wiele atrakcji od sztabu przy MDK Bogucice - Zawodzie

Przejażdżka pługiem, marynarka prezydenta lub zostanie opiekunem kangura. Co wylicytujemy w Sosnowcu w ramach WOŚP?
Przejażdżka pługiem, marynarka prezydenta lub zostanie opiekunem kangura. Co wylicytujemy w Sosnowcu w ramach WOŚP?
poza Katowicami

Przejażdżka pługiem, marynarka prezydenta lub zostanie opiekunem kangura. Co wylicytujemy w Sosnowcu w ramach WOŚP?

To już 30 lat! Finał WOŚP 2022 w Katowicach
To już 30 lat! Finał WOŚP 2022 w Katowicach
w Katowicach

To już 30 lat! Finał WOŚP 2022 w Katowicach

MDK Bogucice - Zawodzie przygotowuje się do 30. finału WOŚP
Wideo
WIDEO Z Katowic

MDK Bogucice - Zawodzie przygotowuje się do 30. finału WOŚP

do góry