Czujka dymu i czadu będzie obowiązkowa. W tym sezonie grzewczym w województwie śląskim zostały poszkodowane 93 osoby
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadziło nowe przepisy, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego w budynkach mieszkalnych i innych obiektach.
Czujka dymu i czadu obowiązkowa
Czujka dymu i czadu nie raz uratowała życie. Niestety w tegorocznym sezonie grzewczym dochodziło do tragedii w województwie śląskim. W najbliższych latach, dzięki zmianie w prawie, będzie bezpieczniej. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, opublikowana w Dzienniku Ustaw 22 listopada 2024 roku poz. 1716, wejdzie w życie 23 grudnia 2024 roku.
Nakłada ona obowiązek:
- montażu w pomieszczeniach mieszkalnych oraz lokalach, w których są świadczone usługi hotelarskie, a także w lokalach mieszkalnych co najmniej jednej autonomicznej czujki dymu,
- montażu w pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, wchodzących w skład lokalu mieszkalnego lub lokalu użytkowego przeznaczonego na pobyt ludzi co najmniej jednej autonomicznej czujki tlenku węgla.
- Montowane czujki dymu i tlenku węgla muszą spełniać wymagania odpowiedniej Polskiej Normy.
Terminy:
- Obowiązek montażu czujki dymu w lokalach mieszkalnych istniejących w dniu wejścia w życie rozporządzenia, będzie miał zastosowanie od 1 stycznia 2030 roku.
- Obowiązek montażu czujki tlenku węgla w pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, wchodzących w skład lokalu mieszkalnego lub lokalu użytkowego przeznaczonego na pobyt ludzi, istniejących w dniu wejścia w życie rozporządzenia, będzie miał zastosowanie od 1 stycznia 2030 roku.
- Obowiązek montażu czujki dymu w pomieszczeniach mieszkalnych oraz lokalach, w których są świadczone usługi hotelarskie istniejących w dniu wejścia w życie rozporządzenia będzie miał zastosowanie od dnia 30 czerwca 2026 roku.
- Dla lokali i pomieszczeń nowo powstających obowiązek montażu czujek dymu i czujek tlenku węgla będzie miał zastosowanie 30 dni od dnia ogłoszenia nowelizacji rozporządzenia.
Strażacy w całej Polsce od lat apelują, że czujki mogą uratować nam życie, często w niespodziewanych momentach. Jeśli przepisy będą przestrzegane - nasze życia będą bezpieczniejsze.
Od 1 października do 17 grudnia 2024 r. Państwowa Straż Pożarna w woj. śląskim odnotowała:
- 207 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych (w 95 przypadkach w mieszkaniach zadziałał czujnik tlenku węgla), w których poszkodowanych zostały 93 osoby w tym 25 dzieci. 4 osoby poniosły śmierć. Najwięcej zdarzeń odnotowano w pow. bielskim i m. Bielsko -Biała, Jastrzębiu–Zdroju, Katowicach i Bytomiu, pow. gliwickim i m. Gliwicach.
- 270 pożarów w budynkach mieszkalnych, związane z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych lub ich wadami, w których poszkodowanych zostało 11 osób. Najwięcej pożarów odnotowano w powiatach żywieckim i cieszyńskim oraz powiecie częstochowskim i m. Częstochowa.