Dlaczego warto dobrze przemyśleć wybór stacji diagnostycznej

Redakcja WKATOWICACH.eu
20.04.2022w Katowicach

Badanie techniczne samochodu dla wielu kierowców jest uciążliwym obowiązkiem. Trzeba na nie poświęcić cenny czas, którego ciągle brakuje, dlatego często wykonujemy je na ostatnią chwilę. Zdarza się też, że pilnie poszukujemy zaufanego miejsca przed zakupem nowego pojazdu.

Fot. KAW

Niewiele osób wie, że przy ul. Obroki 140 w Katowicach znajduje się stacja kontroli pojazdów prowadzona przez katowickie MPGK. Osoby, które mieszkają w okolicy - czyli mieszkańcy osiedla Witosa, Tysiąclecia, Załęża, a także Ligoty mają stację kontroli pojazdów niedaleko i nie muszą jej szukać np. w zatłoczonym centrum. Aby wykonać przegląd, można się umówić telefonicznie pod nr. telefonu  32 35 87 619 lub bezpośrednio podjechać na miejsce. Stacja jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-19:00.

Co jest testowane podczas przeglądu

Podczas przeglądu testowane są różne parametry. Wśród nich: układ kierowniczy, zawieszenie, hamulce, oświetlenie, ogumienie (np. dopasowanie do typu pojazdu, zużycie), nadwozie, emisja zanieczyszczeń, obowiązkowe wyposażenie (trójkąt ostrzegawczy, gaśnica), układ wydechowy. Dodatkowo weryfikuje się, czy numer VIN jest zgodny z dowodem rejestracyjnym. Sprawdza się także działanie pod względem bezpieczeństwa oraz wpływu na środowisko.

Jak widać, lista rzeczy do sprawdzenia jest długa. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze wybrać stację kontroli, która taki przegląd wykona. Najłatwiej jest sprawdzić opinie w Internecie i popytać wśród znajomych. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się tym opiniom, bo nie zawsze to, co wydaje się negatywne, faktycznie nie działa na naszą korzyść.

Wybierając przypadkową stację diagnostyczną, na pewno można zaoszczędzić cenne minuty, które każdego dnia są nam potrzebne. Wiele stacji reklamuje się najszybszym wykonaniem przeglądu. Jednak, jak często bywa, nie zawsze to, co szybko zostanie zrobione, będzie wykonane dobrze. Nieraz warto np. pojechać kilka kilometrów dalej, aby zyskać spokój na kolejne miesiące.

Mówią na mieście

Stacja kontroli pojazdów przy MPGK ma opinię takiej, w której każdy pojazd jest skrupulatnie sprawdzany. Czym może skutkować wykonane na szybko badanie? W najlepszym razie niczym, jeśli samochód jest sprawny. Jednak bez badania nigdy tego nie wiemy. Jeżeli diagnosta nie przyjrzy się wszystkim podzespołom, może okazać się, że akurat to, co zostało pominięte, jest w fatalnym stanie i może spowodować uszkodzenia, a nawet wypadek, i poważne konsekwencje. Dokładna analiza wszystkich układów samochodu wydaje się więc kluczowa, choć często lekceważona.

Usługi dodatkowe

W ramach przeglądu na stacji MPGK można także skorzystać z ozonowania. Jest to proces dezynfekujący, podczas którego wykorzystywane są cząsteczki ozonu. Gaz ten ma możliwość dotarcia do każdego zakamarka wnętrza. Działa on w taki sposób, że utlenia zanieczyszczenia, przez co rozpadają się one na mniejsze cząstki, np. na tlen. Ten sposób dezynfekcji jest nieszkodliwy dla środowiska i człowieka, a pozwala na pozbycie się bakterii, wirusów, grzybów, roztoczy, pleśni i różnych alergenów. W dzisiejszych czasach ma to dużą wartość, gdyż można w ten sposób zneutralizować m.in. koronawirusa. Dodatkowo ozonowanie usuwa nieprzyjemny zapach z klimatyzacji.

MPGK proponuje także inne usługi. Ważnym aspektem jest np. sprawdzanie samochodu przed zakupem, aby klient miał świadomość, czy sprzedający nie chce ukryć pewnych wad czy usterek. Podczas takiego badania doświadczony mechanik może z dużym prawdopodobieństwem nakreślić nam obraz, w jaki sposób samochód był utrzymywany dotychczas - jak bardzo był eksploatowany, czy miał awarie, usterki, wymiany elementów, czy np. był malowany (co często ma przykryć wypadek z przeszłości). Stacja diagnostyczna dysponuje również specjalistycznym sprzętem do pomiaru geometrii kół. Mimo tak oczywistych względów wciąż wielu kierowców nie decyduje się na takie usługi, kupując przysłowiowego ,,kota w worku”.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest oczyszczanie klimatyzacji. Powinno się je wykonywać przed startem sezonu letniego. Dobrze działająca wentylacja ma wpływ nie tylko na komfort jazdy. Klimatyzacja jest miejscem, gdzie przez wahania temperatur mogą się namnażać drobnoustroje i grzyby, a to jest ryzyko dla naszego zdrowia.

Wybór dobrej stacji diagnostycznej powinien być dobrze przemyślany. Często zdarza się, że do dobrego fachowca trzeba się wybrać trochę dalej. Nie powinno się jednak tego postrzegać jako wadę, ponieważ ważniejsze jest skrupulatne i drobiazgowe przeprowadzenie badania. Wybierając stację MPGK, można mieć pewność dużej dokładności i rygorystycznego przestrzegania ustawowych zapisów. Choć może to być problematyczne, bo zmusza często kierowców najpierw do naprawy uszkodzonych elementów, a potem do przyjechania po raz kolejny na przegląd. Jednak w ostatecznym rozrachunku zyskujemy po prostu pewność bezpieczeństwa na drodze, a ta wartość jest nie do przecenienia.

Sponsorowana
do góry