Dzielnica Nowych Technologii w Katowicach. Teren po kopalni Wieczorek przejdzie metamorfozę

Olga Krzyżyk
14.02.2022w Katowicach

Nowoczesne technologie, e-sport, studia nagrań, laboratoria... Teren zabytkowej kopalni Wieczorek zamieni się w nowoczesną przestrzeń. W sąsiedztwie zabytkowego Nikiszowca powstanie Dzielnica Nowych Technologii. Znamy wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla adaptacji i rewitalizacji istniejących budynków po kopalni KWK Wieczorek. Tu powstanie HUB Gamingowo-Technologiczny.

Wizualizacja AMC - Andrzej M. Chołdzyński. Zwycięski projekt pracowni AMC - Andrzej M. ChołdzyńskiTeren po kopalni KWK Wieczorek przejdzie metamorfozę. Powstanie tu Dzielnica Nowych Technologii - Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny. W poniedziałek, 14 lutego, poznaliśmy zwycięzcę konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla adaptacji i rewitalizacji istniejących budynków po kopalni KWK Wieczorek. Zwycięska praca wykonana została przez AMC - Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. s.k. z Lublina. Oto, jak będzie się prezentować nowe miejsce na mapie Katowic.

9 zdjęć

Zwycięski projekt spółki AMC - Andrzej M. Chołdzyński z Lublina

Dzielnica Nowych Technologii realizowana będzie na podstawie zwycięskiego projektu wykonanego przez AMC - Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. s.k. z Lublina, które otrzymało I nagrodę w wysokości 100 tys. zł oraz zaproszenie do udziału w negocjacjach umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej jury konkursowe przyznało za wnikliwe podejście do tematu konkursu.

9 zdjęć

Koncepcja zakłada skupienie w jednym miejscu przedsiębiorców z branży e-sportu i gier komputerowych, a także firm technologicznych. Kompleks powstanie w ramach Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekty będą mieścić się wokół szybów Pułaski i Poniatowski, należących do byłej kopalni Wieczorek. Kopalnia ma bardzo ładną zabudowę zabytkową, która będzie miała drugie życie. To będzie miejsce dla nowoczesnego przemysłu opartego na wysokich technologiach.

Jestem przekonany, że za kilka lat projekt, jakim jest powstanie Dzielnicy Nowych Technologii będzie mógł być porównywany do rewitalizacji terenów po kopalni Katowice, a tym samym powstania Strefy Kultury. Na terenie należącym wcześniej do kopalni Wieczorek powstanie nowoczesne centrum technologiczno-gamingowe. Przekształcenie tych miejsc w przestrzeń dla sektora nowoczesnych technologii pozwoli nam wrzucić szósty bieg i stanie się kolejnym kamieniem milowym w rozwoju Katowic. ocenia prezydent Katowic, Marcin Krupa

Projekt zakłada zagospodarowanie budynków należących do nieaktywnej kopalni, a także budowę nowego zaplecza. W ramach I etapu inwestycji pn.: „Dzielnica Nowych Technologii - Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny” obejmującego adaptację i rewitalizację istniejących budynków po kopalni KWK Wieczorek pod funkcje HUB-u Gamingowo-Technologicznego, powstaną powierzchnie usługowe, które będzie można wynąjać pod nowoczesne technologie - biura, powierzchnie coworkingowe, czy studia nagrań, gdzie będzie można rozgrywać różne pojedynki e-gamingowe.

Koszt pierwszego etapu inwestycji wyliczony jest na 300 mln złotych. Cała inwestycja wyceniona jest wstępnie na ponad 1 mld złotych.

Na terenie HUB-u ma znaleźć się między innymi:

 • wynajem powierzchni biurowych i coworkingowych,
 • usługi korzystania ze współdzielonej infrastruktury,
 • wynajem studiów telewizyjnych i nagrań,
 • laboratoria,
 • zaplecze infrastruktury IT (data center, farma renderująca),
 • sale konferencyjne
 • pomieszczenia edukacyjne
 • usługi towarzyszące firmom zatrudniającym setki pracownik

Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej

Do konkursu na koncepcję projektu "Dzielnica Nowych Technologii - Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny" zgłosiło się 14 pracowni architektoniczno-urbanistycznych. Jeden projekt ze względów formalnych musiał zostać odsunięty. Z 13 pracowni przyszło ostatniecznie 5 prac, z czego 2 prace nie spełniały wymagań jury konkursowego. Ostatecznie wybrano 3 prace. Zwyciężyła pracownia AMC - Andrzej M. Chołdzyński z Lublina.

 • I Nagroda - 100 tysięcy zł brutto - pracowniaAMC - Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. s.k. z Lublina,
 • II Nagroda - 50 tysięcy zł brutto - pracownia WXCA Sp. z o.o.
 • III Nagroda - 30 tysięcy zł brutto - Ostrowscy Architekci Biuro Projektowe Sp. z o.o. 
14 zdjęć

Dzielnica Nowych Technologii w Katowicach

W poniedziałek, 14 lutego zaprezentowano wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla adaptacji i rewitalizacji istniejących budynków po kopalni KWK Wieczorek pod funkcje HUB-u Gamingowo-Technologicznego. Zwycięska praca wykonana została przez AMC - Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. s.k. z Lublina.

14 zdjęć

Inwestycja realizowana będzie na podstawie zwycięskiego projektu wykonanego przez AMC - Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. s.k. z Lublina, które oprócz nagrody pieniężnej otrzymało zaproszenie do udziału w negocjacjach umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej.

Praca charakteryzuje się pieczołowitością zarówno w propozycjach architektonicznych, w tym właściwej adaptacji i aranżacji wnętrz zabytkowych, jak też konstrukcyjnych i technologicznych w zakresie instalacyjnym. Mamy tu do czynienia ze zróżnicowanymi propozycjami projektowymi dotyczącymi obiektów zabytkowych oraz obiektów nowych. Szczególną wartością dodaną opracowania jest oryginalne rozwiązanie dwupoziomowego pasażu integrującego zróżnicowany zespół adaptowanych obiektów dawnej kopalni. podsumowuje wybór architekt miasta i przewodniczący sądu konkursowego, Stanisław Podkański

Dodatkowo, uwagę sądu konkursowego zwróciła propozycja utworzenia przystanków autobusowych pod przewieszonym nad ulicą Szopienicką budynkiem nr 2.

Kluczowe dla projektu były warstwa historyczna tego miejsca oraz jego nowoczesne, innowacyjne przeznaczenie. Stąd nasza propozycja - dostrzegająca najbliższe otoczenie, a więc sąsiedztwo Nikiszowca i Giszowca oraz kompleksowy charakter istniejącej zabudowy po KWK Wieczorek, który z punktu widzenia kulturowego jest dziełem dokonanym - aby zintegrować te istniejące przestrzenie z nową funkcją. Dlatego zaprojektowaliśmy duży park, który integruje te budynki. I trochę wzorem paryskiego Luwru, część dolną, podziemną kondygnację z ogrodem, która będzie zawierała funkcje dodane, dzięki czemu na powierzchni układ budynków pozostanie niezmieniony. przedstawił założenia projektu architekt Andrzej Chołdzyński

Zwycięscy konkursu, po zakończeniu negocjacji i podpisaniu umowy, będą mieć 12 miesięcy na wykonanie dokumentacji projektowej. Następnie przeprowadzona zostanie jej weryfikacja i ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy inwestycji. Finansowanie na realizację inwestycji ma pochodzić z budżetu miasta Katowice, a także trwają starania pozyskania dofinansowania, jak i funduszy prywatnych inwestorów.

Kolejne etapy technologicznej inwestycji

Rozstrzygnięty konkurs dotyczy I etapu inwestycji. Kolejne etapy zadania pn.: „Dzielnica Nowych Technologii - Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny" przedstawiają się następująco:

 • w etapie II wybudowane zostaną hale produkcyjne, które mogą być przedmiotem adaptacji do różnych celów - ich zakładanym przeznaczeniem są studia telewizyjne i studio nagrań dla obsługi przemysłu e-sportowego. Prace projektowe planuje się na 2023 rok (z odpowiednio wcześniej ogłoszonym postępowaniem na wyłonienie projektanta), a zakończenie realizacji inwestycji na koniec 2025 roku,
 • etap III polegać będzie na uzbrojeniu obiektów w sprzęt technologiczny oraz sprzęt ogólnego przeznaczenia. Zakłada się realizację tego etapu do połowy 2026 roku,
 • w etapie IV przewiduje się wybudowanie biurowców o łącznej powierzchni użytkowej ponad 84.000 mkw. przeznaczonej dla około 2 800 pracowników. Moment i zakres realizacji tego etapu uzależniony będzie od potwierdzenia zainteresowania najmem przez przedsiębiorstwa,
 • etap V dotyczyć będzie południowej części terenu, gdzie znajdzie się miejsce zapewne dla kolejnych budynków biurowo-usługowych lub produkcyjnych oraz parkingów. Zakłada się, że inwestycje realizowane będą w dużej mierze w oparciu o kapitał prywatny,
 • etap VI - Szyb Poniatowski - zaplanowany został jako wzmocnienie ponadprzeciętnej atrakcyjności historycznego układu urbanistyczno- architektonicznego zabytkowego osiedla Nikiszowiec.

Zobacz także

Warsztaty programistyczne Koduj z Gigantami w Katowicach [Zdjęcia]
Warsztaty programistyczne Koduj z Gigantami w Katowicach [Zdjęcia]
w Katowicach

Warsztaty programistyczne Koduj z Gigantami w Katowicach [Zdjęcia]

Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny. Podpisano umowę z biurem projektowym
Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny. Podpisano umowę z biurem projektowym
w Katowicach

Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny. Podpisano umowę z biurem projektowym

W Katowicach powstanie Dzielnica Nowych Technologii
Wideo
WIDEO Z Katowic

W Katowicach powstanie Dzielnica Nowych Technologii

do góry