Dzień Dziecka w Katowicach i okolicach. Czeka mnóstwo atrakcji

Kacper Jurkiewicz
01.06.2022w Katowicach

Dzień Dziecka już tuż tuż. W tym roku 1 czerwca to środa, więc wiele wydarzeń zostanie zorganizowanych w weekend. Sprawdziliśmy, co będzie działo się w Katowicach i najbliższej okolicy. Któraś z propozycji na pewno wam się spodoba. 

Fot. PixaBay. Na dzieci czeka dużo atrakcji podczas różnych wydarzeń w Katowicach

Już 1 czerwca świętować będziemy Dzień Dziecka. Jak zwykle w miastach odbywać się będą różne wydarzenia, które powinny spodobać się najmłodszym i ich rodzicom. Mamy dla was kilka propozycji. Może któraś przypadnie wam do gustu.

Propozycje na Dzień Dziecka miasta Katowice

Składając dzieciom, tym małym i dużym, najlepsze życzenia z okazji ich święta, już teraz zapraszam na katowicki Rynek, gdzie w niedzielę 5 czerwca czekać będzie na Was wiele atrakcji w ramach strefy zabaw i animacji. Wyjątkową atrakcją będzie z pewnością Parada Postaci Bajkowych, w której weźmie udział 25 znanych i lubianych bohaterów. zaprasza prezydent Katowic, Marcin Krupa

Zachęcam także do przejrzenia propozycji, które przygotowały nasze jednostki miejskie, bo wśród nich także znajdziemy wiele ciekawych wydarzeń. dodaje prezydent

1 czerwca (środa)

W tym dniu atrakcje będą czekały na najmłodszych przede wszystkim na miejskich basenach. W Basenie Brynów będzie dmuchana zjeżdżalnia, zajęcia w wodzie ze Szkołą Pływania Swimming Family, zajęcia gimnastyczne Ewo Gim, włoski poczęstunek od restauracji La Cucina, pokaz wozu strażackiego z możliwością zrobienia sobie zdjęcia oraz drobny upominek dla każdego dziecka wychodzącego z basenu. Podobne atrakcje będą czekały na dzieci przy Basenie Burowiec. Liczba osób na zajęciach jest ograniczona, a zapisy są dostępne na stronach internetowych basenów Brynów i Burowiec, w zakładce aktualności.

Na osiedlu Witosa festyn z okazji tegorocznego Dnia Dziecka będzie realizacją zadania z katowickiego Budżetu Obywatelskiego. W centralnym punkcie osiedla, na placu św. Herberta, od godz. 16:00 odbywać się będą zabawy z animatorami, gry i konkursy dla dzieci. Będą także bańki mydlane i balony, dmuchaniec, malowanie twarzy i wiele innych atrakcji.

2 czerwca (czwartek)

Dzień Dziecka i Dzień Sąsiada w Piotrowicach rozpocznie się już o godz. 15:00. Na os. Odrodzenia przy ul. Radockiego 152 przygotowano bogaty program, a w nim m.in. spektakl teatralny, animacje, gry i zabawy dla dzieci, poczęstunek i wspólne biesiadowanie. Bliższe informacje w klubach osiedlowych Spółdzielni Mieszkaniowej Silesia oraz w biurze MDK w Piotrowicach.

Natomiast w Zarzeczu, Dzień Dziecka będzie obchodzony pod hasłem „Eko Dzień Dziecka”. Od godz. 17:00, w miejscowej filii Miejskiego Domu Kultury (ul. Stellera 4) odbywać się będą warsztaty, podczas których dzieci stworzą przyjazną środowisku niespodziankę.

3 czerwca (piątek)

W Miejskim Domu Kultury Bogucice Zawodzie, przy ul. Markiefki od godziny 17:00 odbywać się będzie Dzień Dziecka pod hasłem „Estrada dla Bajtla”. W programie m.in. koncert Alicji Janosz oraz szereg innych atrakcji i niespodzianek.

Natomiast Miejska Biblioteka Publiczna na boisku szkolnym przy ul. Goetla 2 w Murckach, od godz. 17:00 zaprasza na plenerową imprezę dla dzieci Klimat na czytanie. W programie m.in. Eko cuda - warsztaty plastyczne, Akademia czytania, Eko Bingo, Czytelnia pod Sówką, Zagadki literackie z nagrodami, rodzinne zabawy z chustą animacyjną itp.

4 czerwca (sobota)

W Miejskim Domu Kultury przy ul. Markiefki odbędzie się VI Grand Prix Miasta Katowice w szachach dla dzieci do lat 14. Turniej z okazji Dnia Dziecka, współorganizowany z Fundacją Wspierania Szachów na Górnym Śląsku Gens Una Sumus, wystartuje o godz. 10:00. Obowiązują zapisy na stronie www.chessarbiter.com

Natomiast Miejskim Domu Kultury w Zawodziu, zaprasza na Festyn Rodzinny - V Zawodziański Dzień Bajtla, który odbędzie się na placu przy parafii pw. Opatrzności Bożej przy ul. 1 Maja 52. Wydarzenie zorganizowane będzie w ramach Inicjatywy Lokalnej. W planie dmuchane atrakcje i animacje dla dzieci.

Na Dzień Dziecka w Podlesiu zapraszamy na plac zabaw przy ul. Zaopusta, gdzie o godz. 15:00 rozpocznie się wspólne świętowanie. W programie: animacje, prezentacja teatrzyku obrazkowego „Śląskie Straszki”, konkursy, quizy, konkurencje sportowe, malowania buzi, „Kącik Malucha”, planszówki i rurki konstrukcyjne. Dodatkowo strefa zabaw dla gości z Ukrainy. Dla miłośników zieleni - „Sadzonkarnia”. Impreza współorganizowana jest przez Radę Dzielnicy nr 22 z Podlesia.

5 czerwca (niedziela)

Katowice z Radiem ZET organizują kolorową paradę Postaci Bajkowych. W godz. 11:00-15:00 czekać będzie rodzinna strefa zabaw i animacji oraz gry i konkursy z nagrodami od partnerów projektu. Strefy zabaw dziecięcych będą dopasowane do wieku.
Na strefę zabaw i animacji składać się będą:

 • Strefa Hulajnóg i zabaw na dwóch kółkach
 • Warsztaty kulinarne dla najmłodszych
 • Muzyczna strefa z karaoke
 • Strefa dla chłopców „od kowboja przez rycerza do żołnierza”
 • Strefa dla dziewczynek ,,mała księżniczka”
 • Strefa konstrukcji i zabaw plastycznych

Na dzieci czekać będą liczne nagrody oraz upominki.

Propozycje na Dzień Dziecka portalu WKATOWICACH.eu

Dzień Dziecka w Podlesiu

W Podlesiu odbędzie się zabawa na placu zabaw przy ulicy Zaopusta. Atrakcje czekać będą na dzieci w sobotę, 4 czerwca, od godz. 15:00.

W programie:

 • animacje dla dzieci,
 • prezentacja teatrzyku obrazkowego „Śląskie Straszki”,
 • konkursy, quizy zagadki z nagrodami, konkurencje sportowe, malowanie buzi, tatuaże, "Kącik Malucha" czyli animacje dla najmłodszych,
 • planszówki,
 • rurki konstrukcyjne,
 • dodatkowo strefa zabaw dla gości z Ukrainy,
 • dla miłośników zieleni - „Sadzonkarnia” z roślinkami do posadzenia.

Zabawa w Piotrowicach

Mieszkańcy Piotrowic też będą się bawić, ale trochę wcześniej. 2 czerwca przy ul. Radockiego 152 odbędą się różne występy, pokazy i konkursy dla najmłodszych. 

Program:

 • 14:50 - przemarsz Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz ligockich Mażoretek "AKCENT",
 • 15:40 - występy grup dziecięcych: SP nr 27, Przedszkole nr 78, Studio Ruchu „Endorfina”, Przedszkole nr 93, MP nr 42 przy ZSP nr 11,
 • 16:40 - występ grupy wokalnej „Katosie” z MDK w ZSiP nr 2,
 • 17:10 - pokaz karate dla dzieci i samoobrony dla dorosłych UKS SELFDEFENSE,
 • 17:30 - spektakl „Jaś i Małgosia” w wykonaniu Teatru Fabryka Kultury,
 • 18:45 - występ wokalistów Studia Piosenki z MDK w ZSiP nr 2 pod kierunkiem Aleksandry Stano,
 • 19:15 - rodzinne animacje z Ministerstwem Rozrywki,
 • 15:00 - 19:00 - strefa dziecka z bezpłatnymi atrakcjami: pokazy służb mundurowych - OSP i policji, fotobudka, dmuchańce, malowanie buziek, animacje taneczne, konkursy familijne, kuglerze, gigantyczne bańki mydlane, skręcanie balonów. 

Dni Wełnowca - Józefowca

W ten weekend będziemy mogli także pobawić się w innej dzielnicy Katowic. Nie jest to co prawda Dzień Dziecka, ale podczas Dni Wełnowca - Józefowca znajdziemy mnóstwo rodzinnych atrakcji. Skorzystają więc i młodsi, i starsi. Impreza odbędzie się 4 czerwca od godz. 14:00 w Amfiteatrze przy Miejskim Domu Kultury "Koszutka" filia "Dąb" przy ul. Krzyżowa 1.

W programie:

 • 14:00 - 14:10 Rozpoczęcie,
 • 14:10 - 15:20 Występy artystyczne: przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola nr 82 im. Dzieci z Leszczynowej Górki w Katowicach, uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 17 im. T. Kościuszki w Katowicach, uczniów z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. mjr Henryka Sucharskiego w Katowicach,
 • 15:20 - 16:00 Występ zespołu Józefinki z Klubu Spółdzielczego „Józefinka” w Katowicach,
 • 16:00 - 16:30 Pokazy Zapaśniczego Uczniowskiego Klubu Sportowego GKS Katowice,
 • 16:30 - 17:30 Teatr TRIP - spektakl teatralny pt. „O tym jak Frędzelka i Wiercipiętka znalazły czapeczkę”,
 • 17:30 - 18:30 Występ artystyczny Bożeny Mielnik
 • 18:45 - 21:00 Zabawa przy muzyce - DJ Kamti

Plenerowa impreza w Kostuchnie

12 czerwca na łowisku "Osadniki" odbędzie się festyn rodzinny. Jeśli więc lubicie spędzać czas na świeżym powietrzu i lubicie wędkować to może być to dla was idealne wydarzenie. W programie m.in. pokaz sprzętu wędkarskiego i konkurs łowienia ryb.

Klimat na czytanie w Katowicach

Z kolei 3 czerwca Miejska Biblioteka Publiczna w ramach akcji "Klimat na Czytanie" urządza plenerową imprezę dla dzieci. W programie m.in. Eko cuda - warsztaty plastyczne, Akademia czytania, Eko Bingo, Czytelnia pod Sówką, Zagadki literackie z nagrodami, rodzinne zabawy z chustą animacyjną. Wydarzenie odbywać się będzie na boisku szkolnym przy Filii nr 26 (ul. Goetla 2, Murcki) od godz. 17:00. 

Fot. Grzegorz Bargieła/WKATOWICACH.eu. Bajka Pana Kleksa to miejsce, w którym dzieci świetnie będą się bawić

Sporo przeżyć czeka w Bajce Pana Kleksa

Bajka Pana Kleksa przygotowała specjalne wydarzenie dla dzieci, którzy odwiedzą placówkę pełną atrakcji. Na maluchy czeka zwiedzanie z Adasiem lub Agnieszką, podczas którego razem znajdą ukryte przedmioty i przeżyją niesamowitą przygodę. Przygotowano także przedstawienie Ostatni egzamin w Akademii - na motywach powieści Jana Brzechwy, przygotowane specjalnie na tę okazję.

Specjalne atrakcje dostępne będą 1, 4 i 5 czerwca (środa, sobota, niedziela). 1 czerwca pobawicie się tutaj w godz. 15:00 - 21:00, a 4 i 5 czerwca w godz. 10:00 - 20:00. W cenie biletu zwiedzanie Bajki z przewodnikiem oraz przedstawienie. 

Teatr Żelazny ma spektakl dla dzieci

A może wizyta w teatrze? Teatr Żelazny zaprasza na spektakl Złota rybka. Będzie grany 1 czerwca o godz. 12:00 i 17:00. 

Barwna, bogata scenografia, żywiołowe piosenki, wartka akcja oraz fantastyczna gra aktorska, zapewni dzieciom dużo wrażeń wprowadzając w nadmorski świat w rytmie szant. Historia, którą zna cały świat uczy skromności, umiaru i cieszenia się z życia. Pokazuje, że czasem nie widzimy, że szczęście którego szukamy jest tuż obok. Współczesna inscenizacja umiejscawia bohaterów w… smażalni ryb w Ustce, Sopocie lub innej Łebie. 

Spektakl trwa ok. godziny. Wstęp płatny, a liczba miejsc ograniczona. 

Teatr Śląski też ma spektakle dla dzieci

W swojej ofercie spektakle dla najmłodszych ma również Teatr Śląski. W czwartek (godz. 10:00) i piątek (10:00 i 12:00) można zobaczyć przedstawienie Staś i Zła Noga. To opowieść o kilkunastoletnim chłopcu z niepełnosprawnością, którego samotnie wychowuje Mama. O ich zmaganiach z codzienną rzeczywistością, przezwyciężaniu przeciwności i poszukiwaniu przyjaciół. Wszystko to podszyte solidną dawką ironicznego humoru, bo przecież ta historia to znacznie więcej! Mama walczy z systemem, Staś trenuje zdolności telepatyczne, a Zła Noga marzy, by zostać kosmonautką. Jak potoczą się ich historie?

Z kolei 6 czerwca o godz. 10:00, 12:00 i 13:30 można zobaczyć spektakl Ogród pełen bajek. W przyjemnym letnim ogrodzie swoją bajkową podróż rozpoczyna pewna zwyczajna rodzina. W ich codzienność wkroczą postacie z najlepszych opowieści klasyków, m.in. Ignacego Krasickiego, Aleksandra Fredry czy Jeana de la Fontaine`a. Spektakl „Ogród pełen bajek” z wpadającymi w ucho piosenkami to opowieść o takich fundamentalnych wartościach jak przyjaźń, odwaga, umiejętność życia w zgodzie z innymi i rozwaga.

Edukacyjne przedstawienie udało się przygotować w teatrze w ramach projektu profilaktycznego Straży Miejskiej „Z bajką bezpieczniej”. Przywołane bajki stają się przede wszystkim pretekstem do rozmowy o bezpieczeństwie najmłodszych, o tym, jak zachowywać się w nowych dla dzieci sytuacjach i jak trafnie odróżniać prawdę od fałszu, by nie dać się oszukać. W realizacji tego edukacyjnego projektu teatr wspiera Miasto Katowice. Spektakl adresowany jest dla dzieci z przedszkoli oraz uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Zoo w Chorzowie czeka na odwiedziny dzieci

Można także wybrać się do sąsiadów w Chorzowie. Śląski Ogród Zoologiczny przygotował specjalne atrakcje z okazji Dnia Dziecka. Zoo ma wiele ciekawych zwierząt, które zachwycą dzieci i dorosłych. Warto więc wybrać się tutaj na spacer i podziwiać zwierzaki.  

Na wszystkich, którzy 1 czerwca odwiedzą Śląski Ogród Zoologiczny czekają przyrodnicze gry i zabawy, zwierzęce ciekawostki oraz masa radości. Będzie można zagrać w rybie kręgle oraz obejrzeć zęby tygrysa. Na najodważniejszych czekać będzie „Szpital Pluszowego Misia”, w którym będzie można wcielić się w rolę lekarza. Atrakcje będą rozmieszczone w różnych częściach zoo. Rozpoczną się o godz. 11:00 i zakończą o 16:00. 

1 czerwca wszystkie dzieci do ukończenia szkoły podstawowej wchodzą do zoo za 1 zł. Promocyjne bilety dostępne są w kasie zoo po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej. Tego dnia zoo będzie można zwiedzać od godz. 9:00 do 19:00 (wstęp do godz. 18:00). 

Dzień Dziecka na Stadionie Śląskim

W Chorzowie na Stadionie Śląskim także przygotowano wiele atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Bezpłatna zabawa odbędzie się 5 czerwca (niedziela) w godz. 11:30 - 18:30. Na dzieci czekać będą m.in.:

 • trampoliny,
 • euro-bungee,
 • kolejka torowa,
 • dmuchany dart,
 • hokej elektroniczny,
 • samochodziki elektryczne,
 • "Teatr Jednej Miny",
 • bokser,
 • strefa wirtualnej rzeczywistości,
 • stoiska promocyjne z grami, warsztatami i zabawami edukacyjnymi.

Charytatywny bieg z okazji Dnia Dziecka w Parku Kościuszki

W Parku Kościuszki w Katowicach w niedzielę, 5 maja, odbędzie się 3. Charytatywny Bieg Tauron Biegnij dla Aniołów. W tym roku bieg połączony będzie z całodniowym piknikiem rodzinnym z okazji Dnia Dziecka, podczas którego organizowane będą zabawy ruchowe, plastyczne i aktywności dla dzieci.

Chcemy połączyć rodzinną zabawę z pomocą dzieciom, czyli tym czym zajmujemy się od prawie 30 lat. Dzień Dziecka to dobra okazja, aby pomyśleć nie tylko o swoich dzieciach, ale także o tych, które potrzebują dodatkowego wsparcia. wyjaśnia prezeska stowarzyszenia Dom Aniołów Stróżów, Monika Bajka

Wydarzenie Tauron Biegnij dla Aniołów odbędzie się 5 czerwca w Parku Kościuszki. Start imprezy zaplanowano o godzinie 10:00. Miejscem zbiórki jest pomnik Tadeusza Kościuszki.

Chętni mogą zarejestrować się na m.in. na bieg główny, którego trasa liczy 5 kilometrów.

To dobry dystans zarówno dla tych, którzy chcą się pościgać i zrobić dobry wynik, jak i dla tych, którzy nie mają doświadczenia biegowego. Co roku są z nami świetni biegacze i rodziny, które pokonują trasę spokojnym spacerem. opowiada prezeska stowarzyszenia

Bieg główny rozpocznie się o godzinie 11:00. Wcześniej wystartują biegi dziecięce na 200, 600 i 850 metrów. To nowość na wydarzeniu Tauron Biegnij dla Aniołów.

Ze względu na rodzinny charakter imprezy postanowiliśmy dodać biegi dla przedszkolaków, dzieci młodszych i starszych. Każdy biegacz tego dnia wróci do domu z pięknym medalem i gadżetami.
mówi Monika Bajka

Po raz pierwszy organizowany będzie także bieg wirtualny dla wszystkich, którzy 5 czerwca nie mogą być w Parku Kościuszki. Wystarczy zarejestrować się na stronie, przebiec dystans w dowolnym miejscu i czasie i do 10 czerwca przesłać do stowarzyszani zdjęcie z biegu. Uczestnicy wirtualny także dołożą swoją cegiełkę na szczytny cel, a pamiątkowy medal przyjdzie do nich pocztą.

Zapisy na bieg i nagrody

 • Zapisy na bieg główny:
  II tura od 28.05 do 02.06 - 80 zł.
 • Zapisy na biegi dla dzieci:
  II tura od 28.05 do 02.06 - 40 zł.

Na stronie - Domu Aniołów Stróżów - można już kupić pakiety startowe na każdy z organizowanych biegów. Dodatkowo w sprzedaży jest także specjalna koszulka biegowa z anielskimi skrzydłami i hasłem „Biegnę dla Aniołów".

To idealny strój na niedzielny bieg, ale również na inne zawody i treningi. Wierzymy, że skrzydła pomogą w locie po dobre wyniki.
mówi Monika Bajka

Całkowity dochód ze sprzedaży pakietów startowych i koszulek przeznaczony zostanie na pomoc podopiecznym Domu Aniołów Stróżów. Stowarzyszenie opiekuje się ponad 600 dziećmi, którym zapewnia m.in. wsparcie psychologiczne i edukacyjną oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów. Anielskie domy działają w Katowicach, Sosnowcu i Chorzowie.

Nagrody w 3. Tauron Biegnij dla Aniołów:

 • za pierwsze trzy miejsca w klasyfikacji kobiet i mężczyzn w biegu głównym,
 • za pierwsze trzy miejsca w klasyfikacji dziewcząt i chłopców w biegu dla dzieci młodszych i biegu dla dzieci starszych,
 • dla każdego pamiątkowy medal oraz drobny upominek.
12 zdjęć

Biegnij dla Aniołów

Biorąc udział w III Charytatywnym Biegu z okazji Dnia Dziecka Tauron Biegnij dla Aniołów! umożliwiamy codzienną opiekę i wsparcie w pokonywaniu ograniczeń i przeciwności ponad 600 dzieci z trudnych środowisk, a także na pomoc dzieciom z Ukrainy, które trafiają pod skrzydła Aniołów.

12 zdjęć

Zobacz także

Charytatywny bieg z okazji Dnia Dziecka w Parku Kościuszki. Pobiegnij dla podopiecznych Aniołów
Charytatywny bieg z okazji Dnia Dziecka w Parku Kościuszki. Pobiegnij dla podopiecznych Aniołów
Sportowe w Katowicach

Charytatywny bieg z okazji Dnia Dziecka w Parku Kościuszki. Pobiegnij dla podopiecznych Aniołów

Miejska Biblioteka Publiczna na czerwiec 2022. Co się będzie działo?
Miejska Biblioteka Publiczna na czerwiec 2022. Co się będzie działo?
w Katowicach

Miejska Biblioteka Publiczna na czerwiec 2022. Co się będzie działo?

Śląskie z dzieckiem. Powstała internetowa wersja kultowego przewodnika. Gdzie wybrać się z pociechami w naszym województwie?
Śląskie z dzieckiem. Powstała internetowa wersja kultowego przewodnika. Gdzie wybrać się z pociechami w naszym województwie?
w Katowicach

Śląskie z dzieckiem. Powstała internetowa wersja kultowego przewodnika. Gdzie wybrać się z pociechami w naszym województwie?

do góry