Dzień Dziecka w Katowicach. Czeka prawie 30 wydarzeń! Festyny, pikniki i otwarcie wodnych placów zabaw

Kacper Jurkiewicz
01.06.2023w Katowicach

Katowice zapraszają najmłodszych mieszkańców miasta do wspólnego świętowania z okazji Dnia Dziecka. Między 1 a 4 czerwca odbędzie się blisko 30 wydarzeń skierowanych do najmłodszych katowiczan, które są doskonałą propozycją na spędzenie czasu aktywnie, kulturalnie i rodzinnie. Dodatkowo 1 czerwca sezon zainaugurują miejskie wodne place zabaw.

wodny plac zabaw Katowice

Atrakcje na Dzień Dziecka w Katowicach

Czerwiec rozpoczynamy Dniem Dziecka. W Katowicach będziemy mieli wiele opcji, by świętować. Każdy znajdzie więc coś dla siebie.

Spędzanie czasu wolnego z dziećmi wśród zieleni lub w strefach aktywności rodzinnej jest bardzo popularne. W Dzień Dziecka jako rodzice, dziadkowie, przyjaciele młodych ludzi staramy się spędzić wspólnie czas, dlatego szukając inspiracji zachęcamy, by zajrzeć do naszych blisko 30 propozycji. Wierzę, że liczne festyny i pikniki w dzielnicach będą atrakcją dla maluchów, a dla starszych okazją do sąsiedzkiej integracji. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

A z racji wysokich temperatur zapowiadanych już na początku czerwca, świetną propozycją jest także spędzenie wspólnego czasu na wodnych placach zabaw, które znajdują się w czterech dzielnicach: w Piotrowicach, Załężu, Osiedlu Tysiąclecia i na Dolinie Trzech Stawów. Dostępne będą już od 1 czerwca. dodaje prezydent

Festyny i pikniki w Katowicach dla całych rodzin

Łącznie od 1 do 4 czerwca w Katowicach odbędzie się blisko 30 wydarzeń.

Basen Zadole

1 czerwca warto wybrać się na Basen Zadole, gdzie odbędzie się Dzień Dziecka z grami i zabawami. Tego dnia dzieci pływające na tym basenie będą mogły pokonać dmuchany wodny tor przeszkód zamocowany do basenowych barierek. Ponadto po raz pierwszy na zewnątrz obiektu będzie można skorzystać ze strefy relaksu z huśtawkami, leżakami, stolikami i parasolkami. Wejście do tej części obiektu tego dnia będzie bezpłatne.

W strefie zewnętrznej zorganizowane zostaną animacje - dmuchańce (duża zjeżdżalnia i mini domek), malowanie twarzy, bańki mydlane, animacje z nagrodami, zajęcia gimnastyczne i pokazy pierwszej pomocy.

Młodzi mieszkańcy Katowic bardzo chętnie odwiedzają nasze baseny, więc zaplanowaliśmy dla nich wyjątkowe atrakcje. Inaugurujemy także otwarcie części zewnętrznej sprzyjającej odpoczynkowi. W związku z tym zarówno najmłodsi, jak i ich rodzice, znajdą coś dla siebie. powiedział dyrektor katowickich basenów Brynów, Burowiec i Zadole, Tomasz Szpyrka

Dodatkowo, na parkingu najmłodsi będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w wozie strażackim. Dmuchańce będą dostępne od godziny 12:00, a reszta atrakcji od 15:00 do 20:00.

Żłobek przy ul. Uniwersyteckiej

Dla najmłodszych dzieci atrakcje zorganizuje Żłobek Miejski - będzie to Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dziecka „Bajkowe Safari”, który odbędzie się 3 czerwca w oddziale żłobka przy ul. Uniwersyteckiej 15. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13:00, a w programie znajdują się m.in. dmuchańce dla dzieci, „balonowe zoo”, pokazy baniek, zabawy sprawnościowe dla całych rodzin czy przygotowywanie „eko-zabawek”.

Warsztaty będą prowadzone przez cały czas trwania wydarzenia. Uczestnicy pikniku będą mogli skorzystać z przygotowanego przez pracowników Żłobka Miejskiego poczęstunku (coffe station - kawa, herbata, woda, lemoniada, ciasta i ciasteczka oraz drożdżówki).

Na wydarzenie w szczególności zostali zaproszeni rodzice i dzieci z wszystkich Oddziałów Żłobka Miejskiego w Katowicach (zarówno dzieci polskich, jak i ukraińskich, obecnie uczęszczających, jak i oczekujących na przyjęcie od 1 września 2023 r.), jednak piknik ma charakter otwarty i będzie świetną okazją do poznania miejskich placówek przez rodziny, które planują korzystać z oferty miejskiego żłobka.

Plac św. Herberta

W organizację wydarzeń związanych z Dniem Dziecka w Katowicach zaangażowane są również Miejskie Domy Kultury. 2 czerwca, na placu św. Herberta odbędzie się „Dzień Dziecka na Osiedlu Witosa”. Tu również w programie są: dmuchańce, zabawy z animatorami, gry i konkursy, bańki mydlane, strzelanie z łuku, kolorowe warkoczyki oraz malowanie twarzy. Wydarzenie odbędzie się w godz. 16:00-20:00.

Park Zadole

2 i 3 czerwca w Parku Zadole odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Miast Partnerskich „Łączy nas chleb”. W programie znajdą się atrakcje kulinarne, muzyczne i sportowe. Na scenie odbędzie się rozmowa o chlebie, soli i ziołach w tradycji różnych religii i narodów, ale także w filmie i literaturze. Więcej na ten temat przeczytacie w tym tekście na naszej stronie.

Dolina Trzech Stawów - Muchowiec

Natomiast we współpracy Katowic, Lasów Państwowych oraz firm, instytucji i podmiotów, które na co dzień zajmują się ochroną i kształtowaniem środowiska, 3 czerwca w Katowickim Parku Leśnym (łąka za lotniskiem Muchowiec) w godzinach 11:00-17:00 odbędzie się Leśny Piknik Rodzinny - Ekoodpowiedzialnie.

Organizatorzy jak co roku przygotowali wiele atrakcji, gier i konkursów z nagrodami. Ciekawie zapowiadają się warsztaty, podczas których będziemy mogli stworzyć ekomagnes na lodówkę, wykonać obraz na plastrze drewna lub udekorować swoją doniczkę z rośliną. W czasie pikniku zobaczymy z bliska maszyny, które na co dzień dbają o nasze miasto. Można też będzie przyjrzeć się pracy leśników, wziąć udział w leśnych konkursach oraz otrzymać sadzonkę drzewa.

Oprócz bogatej oferty atrakcji na stoiskach partnerów, widocznym elementem pikniku będzie z pewnością cyrkowy namiot, w którym będzie można bezpiecznie poćwiczyć różnego rodzaju umiejętności: żonglerkę, gry zręcznościowe a nawet chodzenie po linie. Nie zabraknie też zabaw w strefie sportowej i oczywiście gigantycznych baniek mydlanych.

Wodne place zabaw w Katowicach

Od kilku lat, w sezonie letnim Katowice udostępniają najmłodszym mieszkańcom miasta i ich opiekunom wodne place zabaw. To cztery obiekty zlokalizowane w różnych dzielnicach miasta:

 • na os. Odrodzenia przy ul. Biedronek,
 • os. Tysiąclecia w rejonie ul. Ułańskiej i ul. Jadwigi Śląskiej,
 • przy wejściu na Dolinę Trzech Stawów od strony ul. Pułaskiego
 • oraz na terenie Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Gliwickiej 224.

Nasze doświadczenia i frekwencja z ubiegłych lat dowodzą, że miejsca te są idealne do spędzania wolnego czasu w upalne dni, zarówno przez katowickie dzieci, jak i ich opiekunów. Ponieważ prognozy pogody na pierwsze dni czerwca są bardzo zachęcające, w tym roku wodne place zabaw będą dostępne od 1 czerwca. mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Daniel Muc

Wodne place zabaw będą czynne w godz. 9:00-20:00, a wstęp na nie jest bezpłatny.

Lista wybranych wydarzeń z okazji Dnia Dziecka w Katowicach

1 czerwca:

 • godz. 8:00-19:00
  Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 18, ul. Studencka 16.
  Kolorowy Dzień Dziecka - zajęcia dla dzieci odwiedzających bibliotekę.
 • godz. 8:00-19:00
  Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 28, ul. Uniczowska 36.
  Maraton zagadek z okazji Dnia Dziecka.
 • godz. 8:30, 10:00, 11:30
  Miejski Dom Kultury „Koszutka” filia „Dąb”, ul. Krzyżowa 1.
  „Łakocie na patyku” - warsztaty tworzenia cake popsów.
  Koszt: 14 zł od uczestnika.
 • godz. 8:30, 10:30, 12:30, 14:30
  Muzeum Historii Katowic, Dział Teatralno-Filmowy, ul. Kopernika 11.
  Kolorowe ptaki, czyli Dzień Dziecka w Dziale Teatralno-Filmowym. Oferta dla grup zorganizowanych.
  W ramach obchodów Dnia Dziecka MHK zaprasza wszystkie dzieci, duże i małe, na wspólne odkrywanie tajemnic tego niezwykłego miejsca. Zabawę uzupełnią warsztaty, w czasie których uczestnicy przygotują własnoręcznie ptasie maski.
 • godz. 9:30
  Miejski Dom Kultury "Szopienice - Giszowiec", Filia nr 2 MDK, plac Pod Lipami 1.
  VI Giszowiecki Dzień Dziecka - "Bajtle w Krainie Baśni" - animacje dla najmłodszych, koncerty, spektakle, warsztaty.
 • godz. 10:00
  Miejski Dom Kultury „Bogucice-Zawodzie”, Dział „Bogucice”, ul. Markiefki 44a.
  Spektakl familijny nawiązujący do malowniczych akwareli Grzegorza Chudego „Beboki” w wykonaniu Teatru Trip.
  Bilety w cenie 25 zł/os. do nabycia w kasach MDK.
 • godz. 10:30
  Muzeum Historii Katowic, ul. Szafranka 9.
  Warsztaty rodzinne - Szkatułka pełna bibelotów. Warsztaty plastyczne połączone ze zwiedzaniem wystawy stałej „W kamienicy mieszczańskiej. Codzienność i odświętność”. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć wnętrze mieszkania bogatej rodziny z XIX wieku, a najmłodsi poznają ciekawe pojęcia związane z wystawą. Następnie każdy z uczestników będzie mógł zaprojektować własne pudełko ozdobne z użyciem różnych materiałów plastycznych.
 • godz. 14:00-15:00
  Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 38 Szpitalna, ul. Medyków 16.
  Bajkowy Dzień Dziecka - zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci, pacjentów GCZD.
 • godz. 17:00
  Miejski Dom Kultury „Bogucice-Zawodzie”, Dział „Zawodzie”, ul. Marcinkowskiego 13a.
  Rękodzieło tekstylne „Igłą, nicią, sznurkiem” warsztaty malowania toreb dla dzieci z opiekunami realizowane w ramach projektu „Kultura Bez Barier” we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
  Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona.
 • godz. 17:00
  MDK „Południe” w Kostuchnie, ul. Żeleńskiego 83.
  Pobaw się jak dziecko. Warsztaty rękodzielnicze dla dzieci z rodzicami. Wspólne działanie - wspólna zabawa.
 • godz. 17:30
  Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 28, ul. Uniczowska 36.
  Dobro zawsze wraca, czyli historia Szewczyka Dratewki - plenerowe przedstawienie w wykonaniu Teatru Kukiełka.

2 czerwca:

 • godz. 8:30, 10:30, 12:30, 14:30
  Muzeum Historii Katowic, Dział Teatralno-Filmowy, ul. Kopernika 11.
  Kolorowe ptaki, czyli Dzień Dziecka w Dziale Teatralno-Filmowym. Oferta dla grup zorganizowanych.
  W ramach obchodów Dnia Dziecka MHK zaprasza wszystkie dzieci, duże i małe, na wspólne odkrywanie tajemnic tego niezwykłego miejsca. Zabawę uzupełnią warsztaty, w czasie których uczestnicy przygotują własnoręcznie ptasie maski.
 • godz. 10:00-12:00
  Miejski Dom Kultury „Ligota”, sala MDK „Ligota”, ul. Franciszkańska 33.
  Święto Rodziny w „Sezamkowie”. Ekologiczne zabawy, gazetowe mrowiska, bal leśnych zwierzątek i zielonych roślinek.
 • godz. 10:30
  Muzeum Historii Katowic, ul. Szafranka 9.
  Warsztaty rodzinne - Szkatułka pełna bibelotów.
 • godz. 11:00 oraz 12:15
  Miejski Dom Kultury „Bogucice-Zawodzie”, Dział „Zawodzie”, ul. Marcinkowskiego 13a.
  Dogoterapia - spotkanie z psami dla każdego - zajęcia dla dzieci realizowane w ramach projektu „Kultura Bez Barier” we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
  Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona.
 • godz. 16:00-20:00
  Miejski Dom Kultury „Koszutka”, Plac św. Herberta (Osiedle Witosa).
  Dzień Dziecka na Osiedlu Witosa - impreza plenerowa. W programie: dmuchańce, zabawy z animatorami, gry i konkursy, bańki mydlane, strzelanie z łuku, kolorowe warkoczyki, malowanie twarzy.
 • godz. 17:00
  MDK „Południe” w Zarzeczu, ul. Stellera 4.
  „Babroszki lecą w kosmos” - spektakl i warsztaty. Spektakl w wykonaniu aktorów teatru Trip. Po przedstawieniu warsztaty podróżnicze poświęcone najciekawszym zakątkom naszej planety.

3 czerwca:

 • godz. 10:00
  Miejski Dom Kultury "Szopienice - Giszowiec", MDK, ul. Gen. J. Hallera 28.
  Dzień Gier Planszowych z okazji Dnia Dziecka.
 • godz. 10:30
  Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9.
  Warsztaty rodzinne - Szkatułka pełna bibelotów.
 • godz. 13:00-15:00
  Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”, Scena Ateneum ul. Św. Jana 10.
  Dzień Dziecka w Teatrze, warsztaty rodzinne.
 • godz. 14:00
  Miejski Dom Kultury „Bogucice-Zawodzie”, plac kościelny przy Parafii pw. Opatrzności Bożej w Katowicach - Zawodziu, ul. 1 Maja 52.
  VI Zawodziański Dzień Bajtla - impreza plenerowa o charakterze festynu, muzyka, atrakcje i animacje dla rodzin z dziećmi, gry, zabawy, losowanie nagród. Wydarzenie jest realizowane w ramach Inicjatywy Lokalnej. Wstęp wolny.
 • godz. 15:00
  Miejski Dom Kultury „Południe” (organizator), Łowisko „Osadniki” w Kostuchnie.
  Dzień Dziecka ze Złotą Rybką. Plenerowa zabawa dla dzieci z wędkarstwem jako tematem przewodnim. Zabawy animacyjne poprowadzą harcerze z Mistrzowskiej Gromady Zuchowej „Brykające Zebry” z Kostuchny.
 • godz.16:00-19:00
  Miejski Dom Kultury „Ligota”, teren przy ul. Zadole 37.
  Pierwszy Zadolański Rodzinny Dzień Dziecka - organizowany w ramach Inicjatywy Lokalnej Miasta Katowice.

4 czerwca:

 • godz. 10:00-15:00
  Park Kościuszki.
  Charytatywny Bieg Tauron Biegnij dla Aniołów połączony z całodniowym Piknikiem Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka.
 • godz. 15:00
  Miejski Dom Kultury „Południe”, os. Odrodzenia przy ul. Radockiego 152.
  Festyn z okazji Dnia Dziecka i Dnia Sąsiada. W programie m.in. spektakl teatralny „Ale cyrki” o perypetiach klauna Feliksa, występy grup tanecznych i wokalnych z MDK „Południe”, animacje, gry i zabawy dla dzieci, dmuchańce, poczęstunek i wspólne biesiadowanie.
 • godz. 15:00
  Miejski Dom Kultury „Południe”, plac zabaw przy ul. Zaopusta w Podlesiu.
  Piknik z Utopcem i Meluzyną. W programie: zabawy z postaciami śląskich przywiarek, warsztaty plastyczne oraz sadzonkarnia - czyli możliwość zasadzenia młodych roślinek do uprawy domowej.

Zobacz także

Darmowy piknik na rynku w Katowicach! Przed nami "Katowiczanki, Katowiczanie - piękni w różnorodności"
Darmowy piknik na rynku w Katowicach! Przed nami "Katowiczanki, Katowiczanie - piękni w różnorodności"
w Katowicach

Darmowy piknik na rynku w Katowicach! Przed nami "Katowiczanki, Katowiczanie - piękni w różnorodności"

Dzień Dziecka i Dzień Sąsiada w Piotrowicach. Zobaczcie, jak wyglądała zabawa na festynie [Zdjęcia]
Dzień Dziecka i Dzień Sąsiada w Piotrowicach. Zobaczcie, jak wyglądała zabawa na festynie [Zdjęcia]
w Katowicach

Dzień Dziecka i Dzień Sąsiada w Piotrowicach. Zobaczcie, jak wyglądała zabawa na festynie [Zdjęcia]

Za nami XVIII Festyn Rodzinny „Katowice for U”
Za nami XVIII Festyn Rodzinny „Katowice for U”
w Katowicach

Za nami XVIII Festyn Rodzinny „Katowice for U”

MOSiR Katowice Football Cup. Dzieci dają radę na boisku! [Galeria zdjęć]
MOSiR Katowice Football Cup. Dzieci dają radę na boisku! [Galeria zdjęć]
Sportowe

MOSiR Katowice Football Cup. Dzieci dają radę na boisku! [Galeria zdjęć]

Dzień Gier Planszowych w Katowicach. W sobotę zagramy w Szopienicach
Dzień Gier Planszowych w Katowicach. W sobotę zagramy w Szopienicach
w Katowicach

Dzień Gier Planszowych w Katowicach. W sobotę zagramy w Szopienicach

Wkrótce otwarcie basenów w Katowicach. Na początek kąpielisko Rolna!
Wkrótce otwarcie basenów w Katowicach. Na początek kąpielisko Rolna!
w Katowicach

Wkrótce otwarcie basenów w Katowicach. Na początek kąpielisko Rolna!

Trwa trzecia edycja festiwalu "Łączy nas Chleb" w Parku Zadole [Program+zdjęcia]
Trwa trzecia edycja festiwalu "Łączy nas Chleb" w Parku Zadole [Program+zdjęcia]
w Katowicach

Trwa trzecia edycja festiwalu "Łączy nas Chleb" w Parku Zadole [Program+zdjęcia]

Wodne place zabaw w Katowicach otwarte. Zobaczcie, jak jest fajnie!
Wodne place zabaw w Katowicach otwarte. Zobaczcie, jak jest fajnie!
w Katowicach

Wodne place zabaw w Katowicach otwarte. Zobaczcie, jak jest fajnie!

Dzień Dziecka w Instytucie Korfantego w Katowicach [Zdjęcia]
Dzień Dziecka w Instytucie Korfantego w Katowicach [Zdjęcia]
w Katowicach

Dzień Dziecka w Instytucie Korfantego w Katowicach [Zdjęcia]

[Weekend w Katowicach] Festiwal w Parku Zadole, Piknik na Muchowcu i wiele innych wydarzeń. Sprawdzamy, czego nie można przegapić w najbliższy weekend w naszym mieście!
[Weekend w Katowicach] Festiwal w Parku Zadole, Piknik na Muchowcu i wiele innych wydarzeń. Sprawdzamy, czego nie można przegapić w najbliższy weekend w naszym mieście!
w Katowicach

[Weekend w Katowicach] Festiwal w Parku Zadole, Piknik na Muchowcu i wiele innych wydarzeń. Sprawdzamy, czego nie można przegapić w najbliższy weekend w naszym mieście!

do góry