Dzień Ziemi. Mieszkańcy sprzątają swoje dzielnice. Akcje odbędą się w Zarzeczu i Załężu

Kacper Jurkiewicz
22.04.2022w Katowicach

Mieszkańcy dzielnicy Zarzecze połączą ponownie siły, by uporządkować swoją zieloną dzielnice. W sobotę, 23 kwietnia, organizowany jest Dzień Ziemi w Zarzeczu, podczas którego lokalni działacze posprzątają koryto rzeki Mlecznej. Z kolei 30 kwietnia sprzątanie odbędzie się w Załężu. 

Fot. Rada Dzielnicy Zarzecze. Podczas ubiegłorocznej akcji udało się uzbierać mnóstwo odpadów

Mieszkańcy znów posprzątają Zarzecze

Dzień Ziemi na Zarzeczu zaplanowany został na 23 kwietnia i organizowany jest z inicjatywy radnych dzielnicy, którzy już po raz drugi integrują lokalną społeczność w tym szczególnym celu, jakim jest dbanie o przyrodę. Działacze za swój cel wyznaczyli tym razem uprzątnięcie koryta rzeki Mlecznej, ciągnącego się od łąk przy tunelu na ul. Tunelowej aż do mostu na Grota Roweckiego, oraz obszarów w jej pobliżu, które w tym momencie są zanieczyszczone odpadami.

Pomimo tego, że dzielnicę Zarzecze nadal charakteryzuje podmiejski klimat, gdzie w dużej mierze przeważają tereny zielene i lasy, a jej obszar jest naturalnym szlakiem wędrówki zwierząt m.in. saren, jeleni czy bażantów, to coraz większą uciążliwością staje się wszechobecne zanieczyszczenie odpadami komunalnymi i budowlanymi. Jako lokalni działacze i radni chcemy, aby nasza dzielnica zachowała swoje wyjątkowe walory, dlatego inicjujemy akcje sprzątania szczególnie newralgicznych pod tym kątem miejsc, jakimi jest np. rzeka Mleczna i jej otoczenie. mówi przewodnicząca rady dzielnicy, Katarzyna Tomala-Masny

Do dołączenia do akcji zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców, którym zależy na dbaniu o środowisko i zachowaniu tej szczególnej zalety Zarzecza, jakim jest natura. dodaje radna

Na skrzyżowaniu ulicy Sandacza i Kanałowej w Zarzecu MPGK postawiło kontener, do którego będą zbierane odpady. Organizatorzy akcji zachęcają, by mieszkańcy z dalszych terenów dzielnicy, którzy będą chcieli posprzątać swój zakątek, przywieźli tutaj zebrane przez nich odpady.

Wspólna akcja sprzątania rozpocznie się w sobotę, 23 kwietnia, o godz. 10:00 i dla chętnych zakończy się ogniskiem przy Miejskim Domu Kultury Południe przy ul. Pawła Stellera 4.

Rok temu w Zarzeczu znaleziono opony, kable, kierownice, a nawet okna

Pierwszy zarzeczański Dzień Ziemi odbył się w 2021 r. i cieszył się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Ci chcieliby, aby takie akcje organizowane były cyklicznie.  

Do zainicjowania lokalnego Dnia Ziemi zainspirował mnie rodzinny spacer po lesie. Znalazłam wówczas oponę, w której ptaki zbudowały swoje gniazdo. Był to jednocześnie niezwykły i smutny widok. Niestety pomimo organizowania proekologicznych akcji nadal w społeczeństwie pokutuje błędne przekonanie, że odpady budowlane i wielkogabarytowe, a czasem również komunalne można wyrzucić w lesie lub przy drodze. mówi jedna z inicjatorek i przewodnicząca. Dlatego, podobne działania mają nie tylko aktywizować, ale też edukować na temat ekologii i dbania o przyrodę. mówi przewodnicząca zarządu rady dzielnicy Zarzecze, Sylwia Bernacka

Opony, kierownice, kable, a nawet okna - wszystkie te rzeczy udało się zgromadzić w ramach zeszłorocznej akcji. Część z tych odpadów zalegała w lesie od kilkudziesięciu lat, zaczynając tworzyć z nim i jego mieszkańcami osobne ekosystemy, które z tego względu ciężko było posprzątać. W efekcie ciężkiej i wspólnej pracy uzbierany został pełen kontener śmieci, a las zyskał nowe oblicze.

Sprzątanie odbędzie się także w Załężu

W dzielnicy Załęże 30 kwietnia (sobota) odbędzie się akcja Załęskie sprzątanko 2022. Jego uczestnicy będą sprzątać okolice torowiska na odcinku między ul. Pośpiecha i Narutowicza. Start wydarzenia został przewidziany na godz. 10:00 na ulicy Bogusławskiego 20. 

Organizatorzy zapewniają kontener, worki i rękawiczki, a także toi toi, umywalkę z wodą oraz coś słodkiego na ząb. Jeśli chcemy zrobić dobry uczynek dla naszej dzielnicy - wystarczy tylko przyjść i być chętnym do pomocy.

Zobacz także

Subotnik ukraińsko-polski w Katowicach. Akcja sprzątania w Ligocie ZDJĘCIA
Subotnik ukraińsko-polski w Katowicach. Akcja sprzątania w Ligocie ZDJĘCIA
w Katowicach

Subotnik ukraińsko-polski w Katowicach. Akcja sprzątania w Ligocie ZDJĘCIA

do góry