pracownicy muzeum historii katowic z nagrodą

Muzeum Historii Katowic wśród najlepszych

Rozdanie nagród odbyło się w budynku głównym Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9. Nagrody wręczała Joanna Bojczuk z zarządu województwa. Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne roku 2024 w kategorii wystawy muzealne zdobyło Muzeum Górnośląskie a ekspozycję Zwierzęta przeklęte. Wąż.

Nagrodę za dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego zdobyła wystawa Hans Bellmer. Między precyzją inżyniera a wolnością wróżbiarza, kuratorem wystawy była Natalia Kruszyna (Dział Sztuki MHK, za opracowanie plastyczne wystawy odpowiadała Jolanta Barnaś (kierownik Działu Wystawienniczego MHK).

Wystawie Hans Bellmer. Między precyzją inżyniera a wolnością wróżbiarza towarzyszyły liczne wydarzenia:

  • warsztaty marionetkowe z Danielem Szymańskim (Teatr Ateneum),
  • spacer katowickimi śladami Hansa Bellmera – fakty i mity,
  • wykład: „Hans Bellmer – katowiczanin. Prenatalne podziemie surrealisty – o ludziach, instytucjach i miejscach związanych z artystą”,
  • wykład: „Lalka i wiśnia. Hans Bellmer poprzez Jolantę Brach-Czainę – o zaskakujących korelacjach pomiędzy dziełem artysty i myślą filozofki”,
  • warsztaty arteterapeutyczne Skóra/Ciało/Dotyk/OBECNOŚĆ z Jolantą Jastrząb (ASP).

Tematem wystawy była twórczość słynnego artysty urodzonego w Katowicach, Hansa Bellmera.

Między precyzją inżyniera a wolnością wróżbiarza odnajdował dzieło Hansa Bellmera jego krytyk i admirator – Konstanty A. Jeleński w 1964 roku, doceniając mistrzostwo techniczne oraz fascynującą moc wyobraźni artysty. Wspomniawszy zaś jego pryncypialnego ojca, katowickiego inżyniera, pisał dalej: rzekłbyś, że ukradł ojcu narzędzia jego pracy, że walcząc z nim, odebrał je użyteczności, której miały służyć, by tym dokładniej obrysować ów inny świat, budzący w nim nostalgię: świat po którego meandrach swobodnie błądzi marzenie. Ta krzywa przypomina o suwmiarce, ta linia, ten kąt – o ekierce. Lecz krzywa rozwidla się w różne zwichrzenia, linia drży, łamie się, a to, co wydawało się najwyższą precyzją, rozpuszcza się w wieszczącej plamie, fusach po kawie, ruchliwej materii organicznej. Rewolta natury rzeczy przeciwko geometrii? Raczej nieustanna, dialektyczna gra pomiędzy ścisłością a chaosem. Tęsknota za ścisłością, odrzucenie porządku.

mówi kurator wystawy, Natalia Kruszyna

83 zdjęć

Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne roku 2024

Wyróżnienie w kategorii wystawy muzealne zdobyła ekspozycja Waldemar Jama – RESTART, kuratorem wystawy była Zofia Szota (Dział Fotografii MHK), za opracowanie plastyczne wystawy odpowiadała Jolanta Barnaś (kierownik Działu Wystawienniczego MHK).

Wystawa fotografii Waldemara Jamy jest pierwszym tak dużym, retrospektywnym pokazem prac artysty w Muzeum Historii Katowic. W zbiorach MHK znajdują się trzydzieści trzy fotografie Jamy, pochodzące z różnych okresów jego twórczości. To jednak niewiele, na wystawie stały się więc tylko uzupełnieniem prac wybranych z bogatych zbiorów samego autora. Układ prac na ekspozycji był w miarę możliwości chronologiczny, co pozwalało prześledzić ewolucję zachodzącą w twórczości Jamy, a także zauważyć, które tematy są dla artysty przez lata niezmiennie bliskie mu, jednak wciąż na nowo odkrywane i przetwarzane. Zaproponowany przez artystę tytuł wystawy, Restart, zdaje się podsumowywać i zamykać dotychczasowy okres jego twórczości, ale daje też nadzieję na nowy rozdział.

mówi kurator wystawy, Zofia Szota

Waldemar Jama - autor prac urodził się w 1942 roku w Praszce. Ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od lat 60. XX wieku zajmuje się fotografią dokumentalną i kreacyjną. Od 1973 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, gdzie pełni też funkcję członka Rady Artystycznej. Jest ponadto rzeczoznawcą fotografii przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2004 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Przez wiele lat był wykładowcą fotografii w Akademiach Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Gdańsku.

Jest autorem wielu znaczących wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. W 1981 i 1998 roku otrzymał stypendia artystyczne ministra kultury i sztuki, jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, w tym srebrnego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2009 roku. Mieszka i pracuje w Katowicach.