Gdzie spędzić dobrze czas w okresie świątecznym w Katowicach i okolicach? Podpowiadamy

Kacper Jurkiewicz
26.12.2023w Katowicach

Świąteczno-noworoczny czas to dla wielu okres odpoczynku. Nie trzeba wyjeżdżać, żeby go dobrze spędzić. Dla tych, którzy zostają w domu znajdzie się coś ciekawego – Katowice i okolice mają wiele pięknych miejsc, do których warto się wybrać, by spędzić miło czas.

nikiszowiec zimą

Tu spędzimy dobrze czas w Katowicach i okolicach

Niezależnie od pogody za naszym oknem, nie lubimy się nudzić. Chociaż czas świąteczno-noworoczny jest często dla nas okresem, w którym możemy wreszcie przystopować bieganinę życia i odpocząć, czasem wkrada się rutyna. Nie musimy siedzieć cały czas w domu, można wyjść na zewnątrz i spędzić dobrze czas z rodziną i przyjaciółmi.

W Katowicach jest wiele miejsc, w które warto się wybrać o różnych porach roku i niezależnie od pogody. Zimą, gdy jest śnieg, niektóre z tych miejsc zyskają dodatkowego uroku. Zobaczcie nasze propozycje. Zaglądamy też do sąsiednich miast.

Spacery po parkach

Jedno z piękniejszych miejsc w Katowicach to Park Kościuszki, który urzeka o każdej porze roku. Warto przespacerować się jego alejkami i poobserwować przyrodę zimą. Niestety w tym roku śnieżna zima ominęła nasze miasto, więc nie poszalejemy na Górce Saneczkowej. Jednak park jest naprawdę urokliwy, warto więc odwiedzać go w wolnym czasie i przebywać na świeżym powietrzu.

Park Zadole to kolejne piękne zielone miejsce w Katowicach. Możemy wybrać się tutaj na spacer i odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody.

Wzgórze Wandy to najwyższy punkt w Katowicach. Liczy 352 m n. p. m. Wejście do tego punktu nie jest trudne, a odbywa się w pięknych okolicznościach przyrody. Wzgórze Wandy mieści się bowiem w Lesie Murckowskim.

Relaksu na łonie przyrody można zażyć także spacerując po Katowickim Parku Leśnym i Dolinie Trzech Stawów.

Jarmark Bożonarodzeniowy na katowickim rynku

Na katowickim rynku cały czas trwa Jarmark Bożonarodzeniowy. Kupimy tu pyszne jedzenie, napijemy się różnych napoi, w tym grzańca oraz dobrze się pobawimy. Na małych czeka karuzela wenecka czy przejazd ciuchcią. A na tych, którzy nie boją się wysokości – dwa koła młyńskie, w tym jedno ogromne przed Teatrem Śląskim.

Lodowiska czekają na łyżwiarzy

Jeśli lubicie śmigać po katowickich lodowiskach, to mamy dobrą wiadomość – zarówno na rynku, jak i Murckach, miejskie ślizgawki będą czynne w okresie świąteczno-noworocznym w normalnych godzinach.

Lodowisko Murcki:

 • poniedziałek, środa, piątek - 10:00-21:30,
 • wtorek, czwartek - 10:00-20:15,
 • sobota i niedziela - 10:30-21:30.

Lodowisko rynek:

 • Godziny otwarcia: 9:00 - 21:00.

Wypożyczalnia łyżew działa w godzinach:

 • od poniedziałku do czwartku w godzinach 12:00 - 20:00,
 • w piątki w godzinach 12:00 - 21:00,
 • natomiast w soboty i niedziele od 10:00 do 21:00.

Cennik katowickich lodowisk:

 • wstęp - bezpłatny,
 • wypożyczenie łyżew - 12 zł,
 • kask - 12 zł,
 • pingwinek lub miś do nauki jazdy - 18 zł.

Pora dać nura

Jeśli od lodu wolicie wodę, to również mamy coś dla was. W Katowicach możemy skorzystać z trzech krytych basenów. Na entuzjastów pływania czeka: Basen Brynów, Basen Burowiec oraz Basen Zadole. Mieszkańcy poszczególnych dzielnic sami mogą więc zdecydować, do którego basenu im bliżej.

Katowickie baseny są otwarte codziennie w godz. 6:00-22:00. Baseny mają przerwę w święta Bożego Narodzenia i nie będą czynne  w Sylwestra i Nowy Rok.

Odwiedziny na zabytkowym osiedlu

Zimowa przerwa to dobry czas na odwiedzenie zabytkowego osiedla Nikiszowiec. Warto dokładnie przyjrzeć się budynkom – każdy z nich jest inny. Budynki mają ciekawe wykusze, bramy, a na cegłach ułożone są różne wzory. Zabytkowy jest także budynek, w którym mieści się jeden z oddziałów Muzeum Historii Katowic.

Nikiszowiec powstał w latach 1908-1919 na zlecanie dyrektora generalnego kopalni Gische (później Wieczorek). A jego architektami byli kuzyni Emil i Georg Zillmannowie. Osiedle jest pomnikiem przyrody.

 

Pogoń za bebokami

A może wybierzecie się na wycieczkę szukając różnych beboków? Wiele z nich znajduje się w Śródmieściu, ale te pojawiają się też w innych dzielnicach miasta np. Nikiszowcu czy Koszutce. Gdzie szukać beboków? Podpowiedzi znajdziecie m.in. TUTAJ.

W odwiedzinach u sąsiadów

I na koniec proponujemy do odwiedzania naszych sąsiadów z dwóch przeciwnych stron. W Sosnowcu można odwiedzić np. nowe Egzotarium. Tam czeka na nas mnóstwo roślin i zwierząt, o których sporo opowiedzą nam przewodnicy. Obiekt jest nowoczesny i robi ogromne wrażenie.

W Chorzowie możemy wybrać się na spacer po Parku Śląskim. Ten jest tak obszerny, że ten spacer może nam zająć cały dzień. Park Śląski to jedno z tych miejsc, w których jest ładnie o każdej porze roku. Warto wybrać się także na przejażdżkę Kolejką Elką. W dniach 26-30 grudnia kolejka kursować będzie jedynie na odcinku Wesołe Miasteczko - Planetarium Śląskie. 

A gdy już jesteśmy w pobliżu parku to warto odwiedzić Śląski Ogród Zoologiczny. W Śląskim zoo czeka wiele zwierząt, które zimą również znajdują się na wybiegach. Przygotowano także szopkę bożonarodzeniową. W dniach 27-30 grudnia zoo czynne jest w godz. od 9:00 do 16:00 (wstęp do 15:00). Zoo zamknięte jest w Sylwestra, a w Nowy Rok można je odwiedzić od 9:00 do 16:00 (wstęp do 15:00).

Zobacz także

Poznaj bliżej Nikiszowiec. Powstał przewodnik po patronackich osiedlach Śląska i Czech
Poznaj bliżej Nikiszowiec. Powstał przewodnik po patronackich osiedlach Śląska i Czech
w Katowicach

Poznaj bliżej Nikiszowiec. Powstał przewodnik po patronackich osiedlach Śląska i Czech

Jarmark na Nikiszu 2023. Zobaczcie zdjęcia z drona! [Galeria zdjęć]
Jarmark na Nikiszu 2023. Zobaczcie zdjęcia z drona! [Galeria zdjęć]
w Katowicach

Jarmark na Nikiszu 2023. Zobaczcie zdjęcia z drona! [Galeria zdjęć]

Barbórka na Nikiszu 2023 w Katowicach [Galeria zdjęć]
Barbórka na Nikiszu 2023 w Katowicach [Galeria zdjęć]
w Katowicach

Barbórka na Nikiszu 2023 w Katowicach [Galeria zdjęć]

do góry