"Kamienica pod butem" w centrum Katowic. Zobaczcie, jak wygląda! [Zdjęcia]
Centrum Katowic pełne jest zabytkowych kamienic. Jedna z nich przyciąga uwagę swoim secesyjnym stylem i bogatą, ponad stuletnią historią. Czy to jedna z najpiękniejszych kamienic w centrum miasta? Zobaczcie, co kryje się pod adresem ul. 3 Maja 6-8.
Ponad stuletnia kamienica
Historia kamienicy przy ul. 3 Maja 6-8 sięga początku XX wieku. Została wybudowana w latach 1903-1905, zgodnie z projektem Ignatza Grünfelda, jednego z cenionych architektów ówczesnej epoki, a zrealizowana na zlecenie Hermanna i Oscara Perlsów. Pełniła funkcję mieszkalno-usługową. Budynek od początku swojego istnienia był symbolem luksusu, co odzwierciedlały zarówno przestronne wnętrza, jak i bogate detale architektoniczne.
Dom z obuwiem
Przy ul. 3 Maja 6 pierwszy budynek wzniesiono już w roku 1860 roku. Dwa lata później otwarto w nim Dom Obuwia, prowadzony przez Fritza Kochmana. Stąd nazwa „Haus Kochmann” lub „Dom Kochmanna”. Swoją obecną nazwę - "Kamienica pod butem" - wzięła od znajdującej się na tarczy herbowej płaskorzeźbie, przedstawiającej buta.
Architektura w stylu secesyjnym
Secesyjna kamienica wyróżnia się eleganckimi zdobieniami, które nadają jej niepowtarzalny charakter. Na szczególną uwagę zasługują bogato ornamentowane fasady, balkony o delikatnych balustradach oraz zdobienia roślinne, tak typowe dla stylu secesji. Charakterystyczne dla budynku są również dekoracyjne wieżyczki, które przyciągają wzrok przechodniów.
Od samego początku kamienica pełniła rolę prestiżowego miejsca zamieszkania i lokali użytkowych. Na parterze znajdowały się sklepy oraz punkty usługowe. Wyższe piętra przeznaczone były na luksusowe mieszkania. Dziś kamienica wciąż zachowuje swoją reprezentacyjną funkcję.
Zabytek z przyszłością
23 października 1989 roku kamienica przy ul. 3 Maja 6-8 została wpisana do rejestru zabytków. Stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego Katowic, przypominając o dynamicznym rozwoju miasta na przełomie XIX i XX wieku. W 2004 roku, ze względu na zły stan techniczny budynku, kamienica musiała przejść kompleksowy remont. Kolejne prace na wewnętrznym dziedzińcu trwały na przełomie 2013 i 2014 roku. Dzięki staraniom konserwatorów i miłośników historii, budynek zachwyca kolejne pokolenia.