Kato Science Corner otwarty! Będą tutaj zajęcia i warsztaty dla mieszkańców Katowic [Galeria zdjęć + wideo]

Kacper Jurkiewicz
14.09.2023w Katowicach

W Katowicach jest już dostępna nowa przestrzeń, w której mieszkańcy mogą spotykać się i dzielić różnymi pomysłami dotyczącymi działania miast Metropolii GZM, w tym Katowic, w przyszłości. W Kato Science Corner będziemy mogli brać udział w różnych aktywnościach, w tym wykładach i pokazach. Każdy znajdzie coś dla siebie.

eksperymenty w kato science corner

Kato Science Corner już działa!

W Katowicach pojawiło się kolejne miejsce, gdzie mieszkańcy mogą dobrze spędzić czas i przy okazji uczyć się ciekawych rzeczy. Na rogu ulicy Młyńskiej i Pocztowej (przy Placu Kwiatowym) rozpoczął działanie Kato Science Corner.

Tak jak jego "poprzednik", czyli Kato Urban Corner, Kato Science Corner będzie miejscem spotkań - tym razem wokół nauki i Metropolii GZM. Wszystko w ramach świętowania Europejskiego Miasta Nauki 2024. Tytuł ten w przyszłym roku dzierżyć będą Katowice.

Katowice to Europejskie Miasto Nauki 2024 i chcemy, aby o tym wiedzieli wszyscy, a nie tylko środowisko naukowe. Stąd uruchomienie miejsca, w którym naukę będzie można zobaczyć z zupełnie innej perspektywy. Już dziś zachęcam do wizyty w Kato Science Corner. Program przewiduje wiele spotkań, warsztatów oraz prelekcji. Jestem przekonany, że każdy znajdzie tu coś, co go zainteresuje. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

Oficjalne otwarcie Kato Science Corner odbyło się 14 września (czwartek). Projekt to wspólna inicjatywa miasta Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zakłada przygotowanie kalendarza spotkań, wykładów, warsztatów, prezentacji przybliżających nie tylko tematykę Miasta Nauki, ale także nauki w szerokiej perspektywie, także w oparciu o założenia programowe Europejskiego Miasta Nauki 2024 oraz Metrolabu GZM. Wszystko ma się odbywać w specjalnie stworzonej do tego celu przestrzeni.

Myślę, że to miejsce dobrze wróży do kształtowania przestrzeni przez mieszkańców. Obserwowaliśmy ich aktywność np. przy kreowaniu budżetu obywatelskiego. Tu idziemy krok dalej. Stworzyliśmy miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli dzielić się swoimi pomysłami i kreatywnością. Dziś mieszkańcy chcą współtworzyć miasto. To będzie takie miejsce dla nich. Będą mogli zrobić tu burzę mózgów, wymienić się poglądami, jak i co widzą w miastach. wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Henryk Borczyk

Jako Metropolia jesteśmy podekscytowani tym miejscem. To pierwszy taki projekt-eksperyment, który otwieramy na cały rok. Zapraszamy tu nie tylko mieszkańców Katowic, ale wszystkich z całej Metropolii. dodaje Henryk Borczyk

Już w dniu otwarcia (14.09) przygotowano pierwsze atrakcje dla zainteresowanych. Na początku odbyły się warsztaty dla uczniów katowickich szkół podstawowych z Laboratorium Pana Korka, a później udział w warsztatach był otwarty. O godz. 16:00 można będzie wysłuchać koncertu Jędrzeja Siwka i Oskara Karskiego. Ostatnim punktem programu jest rozmowa Tomasza Różka (Nauka. To lubię) ze sztuczną inteligencją. Odbędzie się o godz. 17:00.

Kilka miesięcy temu otrzymaliśmy raport z badań, które przeprowadziły wszystkie państwowe uczelnie w mieście, których jest siedem. W tym raporcie jako pożądane działanie wskazano wyjście nauki poza mury uczelni i laboratoriów - do mieszkańca. Już wtedy narodziła się idea stworzenia takiego miejsca w centrum miasta, jesteśmy przecież tuż przy katowickim rynku, w którym możliwa będzie rozmowa o nauce, prezentacja nauki i inspirowanie nauki przez to, czego potrzebują mieszkańcy. Ta energia społeczna jest niezwykle istotnym elementem nie tylko rozwoju miasta, ale również napędza nas wszystkich, tych którzy wspólnie tutaj stoimy za pomysłem Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. mówił wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun

Przestrzeń Kato Science Corner została zaprojektowana tak, by umożliwić przeprowadzanie różnych aktywności. Unikalną grafikę na jednej ze ścian przygotowała Gosia Kulik - znana graficzka i malarka, twórczyni ilustracji, opowieści graficznych, komiksów, plakatów, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. We wnętrzach Kato Science Corner skorzystać można między innymi z mini biblioteczki, w której znalazły się książki poświęcone rozwojowi miasta, czy wziąć udział w autorskich spotkaniach i warsztatach. Nie zabrakło też zielonej ściany, pełnej roślin.

W kolejnych dniach na odwiedzających będą czekać warsztaty w budowaniu instrumentów muzycznych z odpadów i tworzeniu w glinie czy eksperymenty na praktycznych spotkaniach z dźwiękiem. To plan na najbliższe tygodnie, ale swój pomysł na to, co mogłoby się odbyć w tej wyjątkowej przestrzeni, może zgłosić każdy. Kato Science Corner czeka na pomysły od przedstawicieli uczelni, szkół oraz mieszkańców.

Od października w organizację wydarzeń organizowanych w Kato Science Corner i Metrolabie GZM włączą się wszystkie uczelnie wchodzące w skład Konsorcjum Akademickiego „Katowice-Miasto Nauki”. Za koordynację tych działań odpowiedzialny będzie Uniwersytet Ekonomiczny.

Nie ma dzisiaj innego sposobu na budowanie innowacyjnej, przedsiębiorczej gospodarki, wzrostu bezpieczeństwa, na poprawę ochrony zdrowia, jakości życia ludzi, a także budowania obywatelskiego społeczeństwa niż inwestowanie w naukę. Inwestycja w naukę to inwestycja strategiczna. Głosząc ideę Europejskiego Miasta Nauki podkreślamy, że to nie jest koszt, to jest właśnie inwestycja, która się opłaca, i która w najbliższym czasie zadecyduje o rozwoju naszego miasta, ale także rozwoju naszego całego regionu. Dlatego z wielkim zaangażowaniem, u progu nowego roku akademickiego, chcemy kształcić naszych studentów, przyszłych ekspertów, liderów dla gospodarki i społeczeństwa, ale także chcemy efektywnie wdrażać owoce naszych badań do praktyki. mówi rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. dr hab. inż. Celina Olszak

Kato Science Corner - program na wrzesień 2023

Przestrzeń Kato Science Corner będzie otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00, szczegółowy program działań dostępny jest na stronie internetowej.

15.09.2023 (Piątek)

 • 10:00 - Laboratorium Pana Korka (warsztaty otwarte dla dzieci w wielu szkolnym, limit miejsc - obowiązują zapisy):
  - Budujemy instrumenty muzyczne z odpadów,
  - Eksperymenty z akustyki.
 • 12:00 - Laboratorium Pana Korka (warsztaty otwarte dla dzieci w wielu szkolnym, limit miejsc - obowiązują zapisy):
  - Budujemy instrumenty muzyczne z odpadów,
  - Eksperymenty z akustyki.

18.09.2023 (Poniedziałek)

 • 16:00 - Laboratorium Pana Korka (warsztaty otwarte dla dzieci w wielu szkolnym, limit miejsc - obowiązują zapisy):
 • - Budujemy instrumenty muzyczne z odpadów,
 • - Eksperymenty z akustyki.

19.09.2023 (Wtorek)

 • 9:00-17:00 - Zespół Szkół nr 2 w Katowicach im. Jarosława Iwaszkiewicza (wstęp wolny, zapisy nie obowiązują):
 • - ruletka z nagrodami, układ kolejnościowy sterowania oraz panel fotowoltaiczny,
 • - tablice ze zdjęciami narzędzi ogrodniczych w różnych językach, stoisko z ziołami, kwiatami i owocami, oświetlenie LED wykorzystywane w uprawach roślin, wysiew nasion do szklarenek,
 • - pokaz bezpieczeństwa w samolocie w wykonaniu uczennic w strojach stewardess, prezentacja walizek z bagażem dozwolonym w transporcie lotniczym, gadżety dla dzieci,
 • - pokaz kilku tańców animacyjnych, gry i zabawy animacyjne dla dzieci ( m.in. bańki mydlane, figurki z balonów), quizy o tematyce turystycznej, przegląd wydawnictw turystycznych,
 • - warsztaty w glinie.

20.09.2023 (Środa)

 • Spotkania warsztatowe - GZM (wydarzenie zamknięte).

21.09.2023 (Czwartek)

 • Spotkania warsztatowe - GZM (wydarzenie zamknięte).

22.09.2023 (Piątek)

 • 9:00-10:30 - Proton, twórca aplikacji Stop-Fon:
 • - warsztaty w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności/Dnia bez samochodu (warsztaty otwarte dla dzieci i dorosłych, limit miejsc - obowiązują zapisy).
 • 11:00-17:00 - Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 im. E. Abramowskiego w Katowicach. (wstęp wolny, zapisy nie obowiązują):
 • - Fotobudka - wykonanie odwiedzającym zabawnych zdjęć w przebraniach,
 • - Stanowiska do montażu elementów elektronicznych,
 • - Stanowiska do wykonywania spawów włókien światłowodowych.

25.09.2023 (Poniedziałek)

 • 17:00 - 20:00 - Jędrzej Siwek - Eksperymentuj! Praktyczne spotkanie z dźwiękiem (warsztaty otwarte skierowane do osób 16+, limit miejsc - obowiązują zapisy).

26.09.2023 (Wtorek)

Zespół Prewencji i Profilaktyki Społecznej Straży Miejskiej w Katowicach:

 • 12:30-13:30 - Warsztaty „Bezpieczna droga do szkoły” (warsztaty otwarte dla dzieci i nauczycieli, limit miejsc - obowiązują zapisy).
 • 13:30-14:30 - Warsztaty „Bezpieczna droga do szkoły” (warsztaty otwarte dla dzieci i nauczycieli, limit miejsc - obowiązują zapisy).

27.09.2023 (Środa)

 • 17:00-20:00 - Jędrzej Siwek - Eksperymentuj! Praktyczne spotkanie z dźwiękiem (warsztaty otwarte skierowane do osób 16+, limit miejsc - obowiązują zapisy).

28.09.2023 (Czwartek)

 • Miejska Akademia Odporności -GZM (wydarzenie zamknięte)

29.09.2023 (Piątek)

 • 17:00-20:00 - Jędrzej Siwek - Eksperymentuj! Praktyczne spotkanie z dźwiękiem (warsztaty otwarte skierowane do osób 16+, limit miejsc - obowiązują zapisy).

Uczestnictwo w części aktywności wymaga wcześniejszego zapisania się. Będzie można to zrobić dzwoniąc pod numerem telefonu: 453 675 880 bądź pisząc na adres email: ksc@katowice.eu

Zobacz także

Kato Science Corner ma ciekawy program na listopad. Co będzie się działo?
Kato Science Corner ma ciekawy program na listopad. Co będzie się działo?
w Katowicach

Kato Science Corner ma ciekawy program na listopad. Co będzie się działo?

Kato Science Corner w październiku 2023. Co będzie się działo?
Kato Science Corner w październiku 2023. Co będzie się działo?
w Katowicach

Kato Science Corner w październiku 2023. Co będzie się działo?

Medal Politechniki Śląskiej dla Katowic. Jest też specjalna odznaka [Zobaczcie zdjęcia]
Medal Politechniki Śląskiej dla Katowic. Jest też specjalna odznaka [Zobaczcie zdjęcia]
w Katowicach

Medal Politechniki Śląskiej dla Katowic. Jest też specjalna odznaka [Zobaczcie zdjęcia]

Nagrody POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2023. Każdy może oddać głos
Nagrody POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2023. Każdy może oddać głos
w Katowicach

Nagrody POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2023. Każdy może oddać głos

Przed nami 7. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki. Festiwal otworzy Europejskie Miasto Nauki
Przed nami 7. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki. Festiwal otworzy Europejskie Miasto Nauki
w Katowicach

Przed nami 7. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki. Festiwal otworzy Europejskie Miasto Nauki

Europejskie Miasto Nauki coraz bliżej. Co się będzie działo w Katowicach?
Europejskie Miasto Nauki coraz bliżej. Co się będzie działo w Katowicach?
w Katowicach

Europejskie Miasto Nauki coraz bliżej. Co się będzie działo w Katowicach?

Uniwersytet Śląski przeprowadził quiz wiedzy powszechnej w tramwaju Europejskiego Miasta Nauki
Uniwersytet Śląski przeprowadził quiz wiedzy powszechnej w tramwaju Europejskiego Miasta Nauki
w drodze

Uniwersytet Śląski przeprowadził quiz wiedzy powszechnej w tramwaju Europejskiego Miasta Nauki

6. Śląski Festiwal Nauki Katowice odwiedziła młodzież. Były spotkania, pokazy, warsztaty i naukowe show [Zdjęcia]
6. Śląski Festiwal Nauki Katowice odwiedziła młodzież. Były spotkania, pokazy, warsztaty i naukowe show [Zdjęcia]
w Katowicach

6. Śląski Festiwal Nauki Katowice odwiedziła młodzież. Były spotkania, pokazy, warsztaty i naukowe show [Zdjęcia]

Kato Urban Corner otwarty. To jedna ze stref WUF11. Co tutaj znajdziemy?
Kato Urban Corner otwarty. To jedna ze stref WUF11. Co tutaj znajdziemy?
w Katowicach

Kato Urban Corner otwarty. To jedna ze stref WUF11. Co tutaj znajdziemy?

W Katowicach otwarto Kato Science Corner!
Wideo
WIDEO Z Katowic

W Katowicach otwarto Kato Science Corner!

Profesor Ryszard Koziołek #KATOBUS
Wideo
WIDEO Z Katowic

Profesor Ryszard Koziołek #KATOBUS

do góry