Katowice JazzArt Festival. Ciekawe występy w kilku miejscach PROGRAM

Kacper Jurkiewicz
21.04.2022w Katowicach

Już 26 kwietnia rozpocznie się cykl koncertów i wydarzeń jazzowych organizowanych w ramach Katowice JazzArt Festival. Zobaczcie program wydarzeń.

Fot. Unsplash - zdjęcie podglądowe. W Katowicach odbędzie się JazzArt Festival

Przed nami ciekawe wydarzenie muzyczne i kulturalne. W Katowicach odbywa się 11. edycja JazzArt Festival. 19 kwietnia w NOSPR odbył się specjalny koncert inauguracyjny. 

Pierwsza Dama Piosenki - Ella Fitzgerland patronuje jedenastej edycji festiwalu. Ikona amerykańskiego jazzu, zaangażowana w ruch na rzecz praw obywatelskich, była wielokrotnie nagradzana za osiągnięcia artystyczne (14 nagród Grammy), ale także za działania społeczne. Jako festiwal idziemy w jej ślady. Poprzez nadanie wydarzenia wartości poza czysto estetycznych, chcemy zwrócić się ku korzeniom jazzu - muzyce wolności, celebrującej dialog ponad podziałami. "We Are All Here" - wszyscy tu jesteśmy. I dla wszystkich mamy przygotowany program najważej jakości, wciąż pozostając festiwalem dla odkrywców. mówi dyrektorka artystyczna JazzArt Festival, Martyna van Nieuwald 

Program JazzArt Festival 2022

Wydarzenie składa się z różnych koncertów i spotkań. Odbywają się w różnych miejscach na terenie Katowic. Na wszystkie obowiązują bilety. 

26 kwietnia w Teatrze Śląskim odbędzie się koncert artystki jazzowej Katheriny Zyabluk, a tuż po nim odbędzie się spotkanie autorskie z poetką Yuliyą Musakovską z Ukrainy. Więcej informacji znajdziecie tutaj

28.04 (czwartek)

Wacław Zimpel & Alex Freiheit „Progrom” [PL], godz. 19:00, Drzwi Zwane Koniem

Siksa forever? Tak nam obiecywano i na szczęście Siksa istnieje nadal, ale obok narodziła się i Alex Freiheit ― drugie alter ego tej wokalistki i performerki. Razem z Wacławem Zimplem - kolejnym fenomenem polskiej sceny improwizowanej - stworzyła 75 minutowy poemat muzyczny „PROGROM”. Zaprezentowany został po raz pierwszy na City of Asylum w Pittsburghu w ramach Jazz Poetry Month. To wyjątkowe widowisko odbyło się i zostało zarejestrowane w opuszczonym basenie z czasów komunizmu. Na JazzArt Festivalu „PROGROM” będzie prezentowany w specjalnie przygotowanej, podwójnej (!) przestrzeni podkreślającej uczucie izolacji.

 • Alex Freiheit ― teksty piosenek, wokal,
 • Wacław Zimpel ― muzyka, klarnet altowy, elektronika.

Suzanne Trio [FR], godz. 21:00, Jazz Club Hipnoza

Są młodzi, dopiero co dostali się do finału Jazz Migration #7 i wydali znakomitą epkę „Berthe”. Trio tworzą dwa instrumenty dęte: klarnet i saksofon altowy (Hélène Duret, Maëlle Desbrosses), gitara Pierre’a Tereygola oraz ich wokale. Grają akustyczny jazz bez efektów specjalnych i bez kompleksów. W ich muzyce niczym w lustrze przegląda się historia muzyki: wielkie nazwiska, estetyki, gatunki. Sporo tu impresji, dyskretnej ironii a przede wszystkim wielkiej radości grania.

 • Hélène Duret ― klarnety/wokal,
 • Pierre Tereygeol ― gitara/wokal,
 • Maëlle Desbrosses ― altówka/wokal.

29.04 (piątek)

Torbjörn Zetterberg & Susana Santos Silva Duo [PT/SE], Susana Santos Silva „Impermanence” [PT], Alfons Slik [PL/DK], godz. 19:00, Katowice Miasto Ogrodów - sala koncertowa (widownia na scenie)

DUO
Susana Santos Silva to czołowa postać portugalskiej sceny free jazzowej i improwizowanej. Zaczynała grać na trąbce barokowej, szlifowała swój talent w Music College w Porto, dzisiaj trąbkę wymienia również na flet i flugelhorn i stale poszerza spectrum wpływów i ekspresję instrumentów. All About Jazz uznaje ją za jeden z najbardziej wyrazistych głosów europejskiego jazzu awangardowego. Downbeat dodaje: „Hipnotyzująca, intensywna, odurzająca”.

Torbjörn Zetterberg jest kontrabasistą, znanym chociażby ze współpracy z Jonasem Kulhammerem, jak również komponuje. Duet w 2012 roku nagrał swój debiut „Almost Tomorrow”, osiem lat później, podejmując wątek z pierwszego albumu, instrumentaliści w studiu Zettemberga zrealizowali drugą płytę „Tomorrow”. Ich muzyka to szerokie spektrum stylów i gatunków - od muzyki klasycznej i współczesnej po jazz. Intensywna, odważna i kreatywna. Idealnie zbalansowana między kompozycją a improwizacją.

 • Torbjörn Zetterberg [SE] ― kontrabas,
 • Susana Santos Silva [PT] ― trąbka, flugel.

IMPERMANENCE
Kwintet powstał w wyniku współpracy z festiwalem Guimarães Jazz, materiał został zarejestrowany w Centrum Kultury Vila Flor. Impermanence tworzą: Suzana Santos Silva, João Pedro Brandão na saksofonie altowym (i flecie), Hugo Raro na fortepianie, Torbjörn Zetterberg na kontrabasie i Marcos Cavaleiro na perkusji. Wszystkie kompozycje oparte są na oryginalnych motywach Santos Silvy - otwartych na współczesność, estetyczną różnorodność, podkreślają dynamikę zespołu i indywidualne cechy każdego instrumentalisty. Zupełna wolność twórcza, uwodzicielskie melodie, doskonałe kompozycje, szerokie horyzonty - oto niewątpliwe cechy projektu i jego autorów.

 • Susana Santos Silva [PT] ― trąbka, flugel,
 • João Pedro Brandão [PT] ― saksofon, flet,
 • Hugo Raro ― [PT] fortepian,
 • Torbjörn Zetterberg [SE] ― kontrabas,
 • Marcos Cavaleiro [CH] ― perkusja.

Koncert organizowany w ramach współpracy/wymiany artystycznej z Porta Jazz w Portugalii.

ALFONS SLIK

Duet Alfons Slik tworzą Grzegorz Tarwid ― wokalista i klawiszowiec oraz Szymon Gąsiorek odpowiedzialny za elektronikę i perkusję. Muzycy poznali się w Kopenhadze na studiach w Rhytmic Music Conservatory, zadebiutowali w 2019 roku w oficynie Love&Beauty Music albumem „Nie przejmuj się”. Współpracowali m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Marcinem Maseckim, Mikołajem Trzaską, Thurstonem Moorem. Ich muzyka ekspresyjnie łączy instrumentalny warsztat z nieposkromionymi recytacjami i eksperymentami brzmieniowymi. Oscyluje między jazzem, free jazzem, współczesną klasyką, rock’n’rollem i polskimi zwyczajami weselnymi.

 • Grzegorz Tarwid ― fortepian, głos,
 • Szymon Gąsiorek ― perkusja, głos.

30.04 (sobota) Międzynarodowy Dzień Jazzu

LARGE UNIT [NO/SE/BE/NL/FI/BR/DK], Międzynarodowa orkiestra Paal Nilssen-Love’a [NO], godz. 19:00, Pałac Młodzieży w Katowicach, sala teatralno-kinowa

„Piekielny, monolityczny kolos. Nowy rozdział w historii jazzowych big bandów“ ― tak o Large Unit pisał Euan Andrews na łamach „Rock’n’Rolle’a”. W istocie to nie big band, ale odpowiedź na tradycję big bandową. Wszystkie kompozycje są dziełem Paala Nilssena-Love’a, założyciela LU. Zespół tworzy dziś kilkunastu skandynawskich instrumentalistów młodszego pokolenia związanych z kręgiem muzyki improwizowanej. Nilssen-Love stawia na swobodę, muzyka meandruje między improwizacją, eksperymentami z dźwiękiem, zabawą i powagą. Na scenie ta mieszanka staje się iście wybuchowa. Nowe wcielenie formacji ― Extra Large Unit ― zadebiutowało niedawno albumem „More Fun, Please”.

Large Unit na JAzzArt Festivalu zagra w składzie:

 • Niklas Barnö [SE] ― trąbka,
 • Mats Äleklint [SE] ― puzon,
 • Kristoffer Alberts [NO] ― saksofon tenorowy i altowy,
 • Julie Kjær [DK] ― saksofon altowy i flet,
 • Hanne De Backer [BE] ― saksofon barytonowy,
 • Per Åke Holmlander [SE] ― tuba,
 • Kalle Moberg [NO] ― akordeon,
 • Terrie Ex [NL] ― gitara elektryczna,
 • Tommi Keranen [FI] ― elektronika,
 • Ingebrigt Håker Flaten [NO] ― kontrabas i kontrabas elektryczny,
 • Christian Meaas Svendsen [NO] ― kontrabas i elektryczna gitara basowa,
 • Andreas Wildhagen [NO] ― perkusja i instrumenty perkusyjne,
 • Paal Nilssen-Love [NO] ― perkusja i instrumenty perkusyjne,
 • Celio de Carvalho [BR/NO] ― perkusja.

Jędrzej Siwek „La Mer” [PL], godz. 21:00, lokalizacja: secret location (organizator ujawni ją wkrótce)

Artysta dźwiękowy, radiowiec, didżej, malarz abstrakcjonista, projektant logotypów i identyfikacji wizualnych. Jędrzej Siwek tworzy z renesansowym rozmachem. La Mer jest kolejną po „Music for Glass” zaskakującą kompozycją w dorobku twórcy. Swobodna, współczesna interpretacja Claude’a Debussego wykorzystuje wszystkie autorskie techniki i strategie: eksperyment elektroakustyczny, elektronikę swobodnie łączoną z dźwiękami przedmiotów (nie)codziennego użytku, nagrania terenowe.

La Mer w wersji live jest improwizacyjnym rozwinięciem oryginału. Koncert zrealizowany będzie przy użyciu elektroniki, zanurzonego w wodzie hydrofonu, efektów typu chorus, reverb, delay i wizualizacji o repetytywnym charakterze. Nastawmy się na solidną porcję impresyjnego dźwięku i obrazu.

 • Jędrzej Siwek ― syntezator, rekorder, theremin, instrumenty elektroniczne

Bilety na JazzArt Festival

Bilety na pojedynczy koncert w dniach 28 kwietnia i 30 kwietnia w cenie: 20 zł (50% zniżki na Katowicką Kartę Mieszkańca) dostępne są na interticket.pl i kupbilecik.pl.

Bilet łączony na 3 koncerty w dniu 29 kwietnia w cenie 50 zł (50% zniżki na Katowicką Kartę Mieszkańca) dostępny jest na interticket.pl i kupbilecik.pl.

Karnety kosztują 120 zł (50% zniżki na Katowicką Kartę Mieszkańca). Liczba karnetów ograniczona. Karnety dostępne na interticket.pl.

Bilety i karnety dostępne są również w kasie Miasta Ogrodów (czynna: pn. ― pt. godz. 10.00 ― 17.00).
Rezerwacje są dostępne pod numerem: 32 609 03 32 lub mailowo: bilety@miasto-ogrodow.eu

Zobacz także

Hymn Męskiego Grania 2022. Usłyszymy go już w lipcu w Katowicach
Hymn Męskiego Grania 2022. Usłyszymy go już w lipcu w Katowicach
w Katowicach

Hymn Męskiego Grania 2022. Usłyszymy go już w lipcu w Katowicach

Europejska Stolicy Kultury 2029 dla Metropolii? Podpisano deklarację o współpracy. Miasta Śląska reprezentują Katowice, a Zagłębia - Sosnowiec
Europejska Stolicy Kultury 2029 dla Metropolii? Podpisano deklarację o współpracy. Miasta Śląska reprezentują Katowice, a Zagłębia - Sosnowiec
w Katowicach

Europejska Stolicy Kultury 2029 dla Metropolii? Podpisano deklarację o współpracy. Miasta Śląska reprezentują Katowice, a Zagłębia - Sosnowiec

Ukraińskie artystki wystąpią w Teatrze Śląskim
Ukraińskie artystki wystąpią w Teatrze Śląskim
w Katowicach

Ukraińskie artystki wystąpią w Teatrze Śląskim

Trasa Letnie Brzmienia w Katowicach. Wystąpią m.in. Brodka, Zalewski czy Kwiat Jabłoni
Trasa Letnie Brzmienia w Katowicach. Wystąpią m.in. Brodka, Zalewski czy Kwiat Jabłoni
w Katowicach

Trasa Letnie Brzmienia w Katowicach. Wystąpią m.in. Brodka, Zalewski czy Kwiat Jabłoni

do góry