Katowice włączają się w Europejski Tydzień Mobilności

Redakcja WKATOWICACH.eu
17.09.2023w Katowicach

Kręcenie kilometrów w aplikacji, mobilny punkt Katowice na 5, warsztaty twórców aplikacji Stop - Fon, lizaki dla kierowców czy rowerowa wycieczka szlakiem murali. Tak Katowice włączają się w Europejski Tydzień Mobilności. Co nas jeszcze czeka?

rowerzyści jada na rynku w Katowicach w grupie

Europejski Tydzień Mobilności

Bezpłatne wypożyczenie roweru na godzinę czy doniczkowe kwiaty dla osób dojeżdżających do pracy na rowerze - w ten sposób Katowice włączają się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności, czyli kampanię zachęcają do wyboru alternatywnych, bardziej ekologicznych środków podróżowania.

W Katowicach podejmujemy szereg działań zmierzających do tego, aby przekonać mieszkańców do korzystania z alternatywnych środków transportu. Uspokajamy ruch w centrum miasta tworząc deptaki - tak jak stało się to na ul. Dworcowej, czy dzieje się na ul. Warszawskiej. W latach 2015-2022, kupiliśmy 145 nowych autobusów za łączną kwotę ponad 212 mln zł. Cały czas inwestujemy także w infrastrukturę rowerową. W latach 2015-2022 w Katowicach powstało 43 km tras o wartości 34 mln, a kolejne inwestycje rowerowe są trakcie. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

Tegoroczny temat przewodni kampanii brzmi „Oszczędzaj energię”. Pięć wskazówek Komisji Europejskiej, w jaki sposób możemy to robić w miastach, to m.in. używanie transportu publicznego oraz bycie aktywnym i pokonywanie do 5 km pieszo lub rowerem, zamiast samochodem. Komisja Europejska zachęca też do ograniczenia podróży samochodem i zwolnienia prędkości.

Katowice po raz 13. włączają się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności. Motywem przewodnim działań zaplanowanych przez Wydział Promocji będzie hasło „Katowice na 5!”, które nawiązuje do jednej ze wskazówek Komisji Europejskiej, żeby dystans 5 km starać się jak najczęściej pokonywać rowerem lub pieszo, zamiast samochodem. Tym razem skupiamy się na Dniu bez Samochodu, który co roku przypada 22 września. Kontynuujemy też kampanię rozpoczętą rok temu pod hasłem „Przeciepnij sie na koło”. wylicza naczelnik wydziału promocji Urzędu Miasta w Katowicach, Marta Chmielewska

Do obchodów włączony zostaje także system roweru miejskiego „City by bike” działający na terenie Katowic - operator systemów rowerów publicznych Nextbike Polska zapewni użytkownikom rowerów dłuższy darmowy czas wypożyczenia. Przez cały tydzień bezpłatna będzie pierwsza godzina każdego wynajmu, a nie jak zazwyczaj - pierwsze 15 minut. Na tym jednak atrakcji nie koniec.

Plakat ETM Katowice

Program wydarzenia wygląda następująco:

22 września (piątek):

  • Mobilny punkt Katowice na 5! Przy Rynku 13 stanie mobilny punkt „Katowice na 5!”, gdzie na osoby, które zdecydują się tego dnia dojechać do pracy na rowerze, będą czekały kwiaty doniczkowe: Paprocie, bluszcze Federa i Fitonie. Sadzonki będą rozdawane do wyczerpania zapasów. W miejscu, gdzie mieści się urzędowa rowerownia i witryna kampanii „Przeciepnij sie na koło” będzie ustawiona ścianka foto z przedwojenną pocztówką „Górnoślązaków na rowerach”, z którą każdy będzie sobie mógł zrobić zdjęcie. W witrynie można od kilku miesięcy podziwiać rowery zabytkowe z kolekcji Wojciecha Mszycy, który również będzie nam tego dnia towarzyszył ze swoim Ebeco, najstarszym polskim rowerem, wyprodukowanym w Katowicach. Dołączy do nas również Zespół Prewencji i Profilaktyki Społecznej Straży Miejskiej, który w godz. od 7.00 do 8.00 będzie rozdawała rowerzystom odblaski.
  • Kręcenie kilometrów w aplikacji. Rośliny doniczkowe będzie można również zdobyć, pobierając aplikację Aktywne Miasta i przystępując do rywalizacji „Rowerem na 5!”. Warunek to przejechanie tego dnia w sumie minimum 5 km w aplikacji i zdobycie specjalnej odznaki. Wiele osób ma już w swoich telefonach aplikację, bo dołączyło w czerwcu do walki o tytuł Rowerowej Stolicy Polski dla Katowic - w takiej sytuacji wystarczy ją zaktualizować. Od 16 do 22 września w aplikacji aktywne będzie również wyzwanie ogólnopolskie, w którym do wylosowania będą nagrody. Wyzwanie jest także dostępne dla mieszkańców Katowic, dzięki porozumieniu, podpisanemu przez Katowice z Bydgoszczą.
  • Lizaki dla kierowców - działania prewencyjne policji. W czasie porannego szczytu komunikacyjnego policja będzie wręczała lizaki kierowcom w Strefie Tempo 30 z hasłem „Zwolnij!”. Nawiązujemy do zaleceń Komisji Europejskiej, żeby obniżyć prędkość w mieście, oszczędzać energię i wpływać na poziom bezpieczeństwa. Przypominamy o istnieniu w mieście stref uspokojonego ruchu, zwłaszcza w kontekście powrotu uczniów do szkół.
  • Warsztaty twórców aplikacji Stop - Fon. Uczniowie katowickich szkół wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez twórców aplikacji Stop - Fon, której prototyp działa od października ubiegłego roku na dziesięciu przejściach dla pieszych w Katowicach. O bezpieczeństwie na drodze w kontekście uzależnia od smartfonów, a także o samej aplikacji opowie Krzysztof Smyczek, nauczyciel, który kierował pracami nad aplikacją w ZSO nr 6 w Jastrzębiu Zdroju, a rozwiązanie zostało stworzone przez uczniów tej szkoły, dziś już jej absolwentów. Spotkanie będzie też okazją do podsumowania prawie rocznego wdrażania innowacji w Katowicach. Warsztaty odbędą się w Kato Science Corner przy ul. Pocztowej.
  • Ambasador rowerowy. Kontynuujemy cykl ambasadorów rowerowych Urzędu Miasta na Facebooku, w którym do tej pory przedstawialiśmy rowerowe sylwetki urzędników dojeżdżających do pracy na rowerach. Tym razem chcemy, żeby zamiast urzędników ambasadorem rowerowym został prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego. Okazja jest szczególna, a profesor jeździ na rowerze do pracy i zachęca do tego innych pracowników uczelni i studentów. Kandydat idealny, także w kontekście tytułu Europejskiego Miasta Nauki dla Katowic.

23 września (sobota):

  • Szlakiem murali na rowerze - cykliczna wycieczka szlakiem murali z przewodnikiem, tym razem na rowerze. Kolejny raz z okazji Tygodnia Mobilności zachęcamy, żeby katowicki Szlak Murali pokonać na rowerach.

Przypomnijmy, że Europejski Tydzień Mobilności (dawniej Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) to wydarzenie organizowane co roku w dniach od 16 do 22 września, którego zwieńczeniem jest Dzień bez samochodu (22 września).

Kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania:

  • chodzenia pieszo,
  • jazdy na rowerze,
  • korzystania z komunikacji miejskiej bądź współdzielonej.

Zobacz także

Katowicki Rodzinny Rajd Rowerowy za nami. Bawiły się z nami całe rodziny [Zdjęcia]
Katowicki Rodzinny Rajd Rowerowy za nami. Bawiły się z nami całe rodziny [Zdjęcia]
Sportowe

Katowicki Rodzinny Rajd Rowerowy za nami. Bawiły się z nami całe rodziny [Zdjęcia]

Małżonkowie z Katowic podróżują na rowerze, by poznać świat! Przed nimi tysiące kilometrów
Małżonkowie z Katowic podróżują na rowerze, by poznać świat! Przed nimi tysiące kilometrów
w Katowicach

Małżonkowie z Katowic podróżują na rowerze, by poznać świat! Przed nimi tysiące kilometrów

Kardiolog SUM: Jazda na rowerze jest zdrowa. Dlaczego warto wskoczyć na rower?
Kardiolog SUM: Jazda na rowerze jest zdrowa. Dlaczego warto wskoczyć na rower?
Sportowe

Kardiolog SUM: Jazda na rowerze jest zdrowa. Dlaczego warto wskoczyć na rower?

do góry