Alojzy Uszok

Powstaniec i społecznik zostanie upamiętniony

Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach ogłosił, że grób śp. Alojzego Uszoka zostanie uroczyście oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”. Znak ten umieszczany jest na grobach osób szczególnie zasłużonych dla walki o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Ceremonia odbędzie się w piątek 30 maja 2025 roku o godz. 11.00 na cmentarzu parafialnym przy ul. Armii Krajowej w Katowicach-Piotrowicach. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele instytucji, zaproszeni goście oraz rodzina bohatera. 

Kim był Alojzy Uszok?

Alojzy Uszok to postać zasłużona dla śląskiej kultury i niepodległościowych działań. Urodził się 29 maja 1893 roku w Mikołowie. Przez całe życie był związany z Katowicami, gdzie działał społecznie i patriotycznie jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Miłośnik śpiewu i muzyki, współtworzył lokalne towarzystwa śpiewacze - „Jutrzenkę” w Piotrowicach oraz „Słowika” w Kostuchnie. Był również aktywnym organizatorem teatrów amatorskich i wydarzeń ludowych. Przez kulturę promował symbole i tradycje narodowe. Był zaangażowany w działalność zawodową i społeczną. Współzakładał filię Zjednoczenia Zawodowego Polskiego Oddziału Kolejarzy w Katowicach-Ligocie, gdzie pełnił funkcję sekretarza.

Zaangażowany w walkę o polski Śląsk

Szczególną rolę odegrał w latach powstań śląskich. Był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Uczestniczył w I i II powstaniu śląskim oraz kampanii plebiscytowej. Podczas III powstania śląskiego pełnił funkcję pomocnika komendanta wojsk w Ligocie, odpowiadając za organizację transportu oddziałów powstańczych. Było to jedno z kluczowych zadań dla sprawnego działania struktur wojskowych. Po wybuchu II wojny światowej, zagrożony aresztowaniem przez Niemców, ukrywał się w Generalnej Guberni pod zmienionym nazwiskiem.

Za swoją działalność został odznaczony Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. Zmarł w Katowicach 22 maja 1950 roku.